Tadeusz Dołęga-Mostowicz – dokumentalista epoki

Tadeusz Dołęga-Mostowicz (1898-1939) – prozaik, dziennikarz, scenarzysta, jeden z najpopularniejszych autorów książek w dwudziestoleciu międzywojennym. Napisał m.in. “Karierę Nikodema Dyzmy”, “Znachora”, “Trzy serca” i “Pamiętniki pani Hanki”. Był prawdziwą gwiazdą przedwojennej kultury masowej w Polsce. Znaczna część jego powieści została zekranizowana jeszcze w latach 30. XX wieku.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Tadeusz Dołęga-Mostowicz nie jest w naszym kraju postacią zapomnianą. Praktycznie każdy z nas oglądał Karierę Nikodema Dyzmy, serial z brawurową rolą Romana Wilhelmiego, czy też Karierę Nikosia Dyzmy, w którym główną rolę odegrał Cezary Pazura. Wiele osób śledziło też na ekranach telewizorów losy profesora Rafała Wilczura. Ale przecież te dwie książki to jedynie niewielka część twórczości najpopularniejszego pisarza II Rzeczpospolitej. Dołęga-Mostowicz jest bowiem autorem kilkudziesięciu książek, z których możemy po dziś dzień wyczytać realia II Rzeczpospolitej. Z jego książek dowiemy się, co jedzono, o czym mówiono i jakie były obyczaje.

Zapraszamy do biblioteki, gdzie czekają na Państwa ,,Dzieła wybrane” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w nowej odsłonie, z przyjaznym dla oka, wyraźnym drukiem i piękną grafiką.

Grafika ,,Dzieła wybrane"Tadeusz Dołęga Mostowicz
,,Dzieła wybrane” Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Poplotkujmy o Barbarze i Zygmuncie – audycja 19

Zapraszamy na 19 z 40 pasjonujących spotkań z historią i profesorem Andrzejem Chwalbą.

Dzisiejszy odcinek nosi tytuł: ,,Poplotkujmy o Barbarze i Zygmuncie”.

Link do audycji:

,,Poplotkujmy o Barbarze i Zygmuncie” – audycja z prof. Andrzejem Chwalbą.
Konkurs ,,Historia na pięć minut ” – pytanie 18

Gratulujemy zwycięzcy wczorajszego zadania. Nagrodę w postaci książki „Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski” z autografem prof. Andrzeja Chwalby otrzymuje: Pani Dagmara W.

Tymczasem zapraszamy do odpowiedzi na kolejne pytanie konkursowe

odpowiedzi proszę udzielić za pośrednictwem formularza dostępnego pod adresem: https://forms.gle/D7ohPXwjNZ27UnLq9

Pamiętaj!

Kody do Legimi

Zapraszamy do skorzystania z oferty bezpłatnego dostępu do platformy czytelniczej Legimi, na której znajdują się tysiące e-booków.

Czytelnicy zapisani do naszej biblioteki mogą mieć dostęp do wielu nowości i bestsellerów, ale i starszych tytułów z beletrystyki, literatury faktu. Wystarczy, że na podstawie otrzymanego w bibliotece unikalnego kodu, założą konto i pobiorą bezpłatną aplikację Legimi. Wówczas wszystkie e-książki dostępne w abonamencie będą mogli czytać na smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku.

Warunkiem jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej.

Dlatego jesteś czytelnikiem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim i masz aktywne konto, a nie masz czasu przyjść po książkę, napisz na adres mailowy: ewelina.wenta@biblioteka-pruszcz.pl z prośbą o kod do Legimi Tysiące książek, tylko dla Ciebie, od zaraz!