Malowanie w stylu petrykiwskim

Zapraszamy na warsztaty plastyczne dla dorosłych pt. Malowanie w stylu petrykiwskim. Zajęcia odbędą się 7 października 2022 roku o godzinie 10:00. Prowadząca: Marta Zwarycz. Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 58 682 34 79 lub osobiście w siedzibie biblioteki ul. Wojska Polskiego 34. Wstęp wolny!

Ps. Liczba miejsc jest ograniczona, więc bierzcie telefon do ręki teraz. Swoje prace zabieramy do domu:-).

Malowanie w stylu petrykiwskim

Malarstwo petrykiwskie pochodzi ze wsi Petrykiwka na Dnipropietrowszczyźnie. Pojawiło się w XVIII wieku, ale obecny wygląd i technika sformowały się głównie na przełomie XIX i XX wieku. Malarstwo petrykiwskie łączy sztukę dekoracyjną, tradycje dekorowania wnętrz za pomocą ornamentu roślinno-zwierzęcego chat wiejskich, ze współczesnym malarstwem ukraińskim, które rozwijając się nabywa nowych cech, charakteryzuje się pojawieniem nowych rodzajów i odmian.

Marta Zwarycz

Zawodowa artystka, która większość swojej twórczości opiera się na sztuce ludowej. Preferuje malarstwo petrykiwskie (uznane przez UNESCO w 2013 roku jako Niematerialne Dziedzictwo Kulturowe). Artystka łączy sposób tradycyjny ze sztuką współczesną.

Malowanie ekotoreb ,,Poznaj wzory kaszubskie”

Zapraszamy na warsztaty plastyczne dla dorosłych pt. Malowanie ekotoreb ,,Poznaj wzory kaszubskie“. Zajęcia odbędą się 5 października 2022 roku o godzinie 11:30. Prowadząca: Bożena Kupper. Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 58 682 34 79 lub osobiście w siedzibie biblioteki ul. Wojska Polskiego 34. Wstęp wolny!

Ps. Liczba miejsc jest ograniczona, więc bierzcie telefon do ręki teraz. Swoje prace zabieramy do domu:-).

Haft kaszubski

,,Haft kaszbski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli związanych z Kaszubami. Początek wytwórstwa haftu kaszubskiego datowany jest na XII-XVI wiek i łączony głównie z żeńskimi zakonami norbertanek i benedyktynek. W zdobnictwie dominowały motywy kwiatowe oraz ściśle określona kolorystyka: niebieski (w trzech odcieniach), czerwony, czarny, zielony i żółty. Kompozycja wiodąca przypominała drzewo o nie splatających się i nie krzyżujących ze sobą nawzajem rozłożystych gałęziach – tzw. „drzewo życia”. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku wykształciły się poszczególne szkoły haftu, a każda z nich wyróżniała się swoją techniką. Aż do dziś, haft ten jest najbardziej znaną dziedziną sztuki ludowej Kaszub. Rodzima nazwa brzmi kaszëbsczi wësziwk”. – Źródło opisu: https://folklorysta.pl/haft-kaszubski/