Komunikat

Informujemy, iż dnia 30 listopada 2022 r., ze względu na Jubileusze oraz szkolenie pracowników, biblioteka będzie nieczynna 0d godziny 11:00 do 15.30. Przepraszamy za utrudnienia.

Adam Bielecki – o miłości do podążania w górę

Chociaż spotkanie z himalaistą Adamem Bieleckim już za nami, niesamowite górskie opowieści i obrazy nadal nam towarzyszą. Wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie, wywołało wiele emocji.

O spełnianiu marzeń

Podczas spotkania Adam Bielecki opowiedział o swojej drodze w himalaizmie, o spełnianiu marzenia małego chłopca, o realizacji swoich ambicji i wytrwałym dążeniu do celu pomimo wielu przeszkód. Przyjrzeliśmy się jego zmaganiom z przepisami, codziennym treningom oraz przygotowaniom do wypraw. Słuchaliśmy o pokorze wobec gór, o godzeniu się z trudnościami. Bo szczyt nie zawsze jest najważniejszy, liczy się droga.

W świecie gór

Dzięki filmom i zdjęciom, które towarzyszyły opowieściom udało nam się zajrzeć do świata himalaizmu. Przyjrzeliśmy się wspinaczkowym doświadczeniom – wielkim sukcesom Pana Adama i towarzyszących mu wspinaczy, ale też o trudach i porażkach. Nie zabrakło refleksji o tragedii na Broad Peak. Podczas spotkania słuchaliśmy o nadludzkim wysiłku i walce ze swoimi słabościami.  Obserwowaliśmy piękno i grozę natury górskiej. Opowieść wywołała wiele emocji. Na koniec publiczność zadawała liczne pytania i chętnie skorzystała z możliwości chwili rozmowy i zrobienia wspólnego zdjęcia z Panem Adamem.

Adam Bielecki

Himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Zdobywca ośmiotysięczników, dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (2012r.) oraz Broad Peak (2013r.). Osiągał szczyty i wyznaczał nowe drogi w górach na wielu kontynentach. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek. Brał udział w znanej akcji ratunkowej na Nanga Parbat w 2018r. Autor książki „Spod zamarzniętych powiek”.

DAMY POLSKIEJ KULTURY, SZTUKI I DYPLOMACJI

Zapraszamy na Biesiadę Literacką pt. Damy polskiej kultury, sztuki i dyplomacji. Gościem spotkania, które odbędzie się 3 grudnia 2022 r., sobota, o godzinie 17:00, będzie Krystyna Kurczab-Redlich. Spotkanie poprowadzi Krystian Nehrebecki.

Dama polskiej kultury, sztuki i dyplomacji-Krystyna Kurczab-Redlich

Dziennikarka i autorka reportaży, wieloletnia korespondentka w Rosji (lata 1990–2004), autorka filmów dokumentalnych o wojnie w Czeczenii, laureatka m.in. nagrody Amnesty International, nagrody im. ks. Józefa Tischnera. W 2005 r. zgłoszona do pokojowej Nagrody Nobla. Przylgnęło do niej przezwisko “polska Anna Politkowska”.

O książce “Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”

Historia życia Władimira Putina, którą czyta się jak kryminał. Znakomita autorka, znawczyni problematyki rosyjskiej ujawnia nieznane na ogół fakty z życia prezydenta Rosji. Skąd wziął się w KGB, czy rzeczywiście wygrywał wybory, jak naprawdę rozpoczął wojnę w Czeczenii i na Ukrainie, jakie ma związki z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim, jak wiele osób wysłał na cmentarz; jakim był mężem, jakim jest ojcem i czy czuje się samotny.