Z Bogusławem Janiszewskim o substancjach psychoaktywnych

Z Bogusławem Janiszewskim o substancjach psychoaktywnych

Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim spotkali się z autorem książek dla młodzieży, Bogusławem Janiszewskim. Spotkanie, które odbyło się na zaproszenie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim.

Działanie mózgu oraz wpływu substancji psychoaktywnych na ludzki organizm

Podczas spotkania Bogusław Janiszewski poruszył szereg ważnych tematów, które miały na celu edukację na temat działania mózgu oraz wpływu substancji psychoaktywnych na ludzki organizm. Autor, znany z literatury dla młodzieży poruszającej trudne tematy m.in. pozycji pt. Książka o narkotykach. NIEporadnik, podjął się niełatwego zadania rozmowy z młodzieżą o kwestiach związanych z nagrodami i karami, a także wpływem używek na codzienne życie. Janiszewski zaczął rozmowę od przedstawienia podstawowych informacji na temat biologii mózgu. Mówił o tym, jak działają mechanizmy nagrody i kary, wyjaśniając, w jaki sposób nasz organizm reaguje na bodźce i dlaczego sięgamy po różne substancje, takie jak alkohol czy narkotyki.

Test wiedzy o substancjach psychoaktywnych

Jednym z punktów spotkania był test, który autor przygotował dla uczniów. Składał się z 20 pytań, mających na celu sprawdzenie wiedzy młodzieży na temat substancji psychoaktywnych, ich skutków oraz zależności, jakie zachodzą w organizmach ludzi je zażywających. Podczas omawiania wyników testu, Janiszewski wyjaśniał, jakie odpowiedzi były prawidłowe. Autor podał również ciekawostki, jak na przykład, że 1 łyżeczka kofeiny odpowiada aż 100 filiżankom kawy. To zaskakujące porównanie miało na celu pokazanie, jak łatwo można przekroczyć bezpieczną dawkę substancji, która może mieć niekorzystny wpływ na organizm.

Spotkanie z Bogusławem Janiszewskim było nie tylko okazją do rozmowy z autorem, ale również doskonałą lekcją na temat zdrowia, substancji psychoaktywnych oraz funkcjonowania ludzkiego mózgu. Młodzież miała szansę pogłębić swoją wiedzę na temat tego, jak decyzje podejmowane w młodym wieku mogą wpłynąć na ich przyszłość, a także jakie mechanizmy biologiczne rządzą naszymi wyborami.

Podróżować znaczy żyć

Podróżować znaczy żyć

Naszą bibliotekę odwiedziła dziennikarka, reportażystka i podróżniczka Olga Dębicka. Poprowadziła dwie prelekcje podróżnicze. W pierwszej wzięli udział drugoklasiści z SP2 oraz z SP3 w Pruszczu Gdańskim. W drugiej uczestniczyli szóstoklasiści i siódmoklasiści z Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Pani Olga opowiadała o swojej książce pt. „Podróżować znaczy żyć”.

Warto spełniać marzenia

Dziennikarka przybliżyła dzieciom ciekawostki z różnych stron świata. Przytaczała swoje przygody i opowiadała o zwyczajach, mądrościach, kulinariach, architekturze, przyrodzie wielu państw, np. Turcji, Izraela, Kazachstanu, Brazylii, Egiptu czy Norwegii. Dużo uwagi poświęciła Emiratom Arabskim oraz bogactwom Dubaju. Pani Olga nie kryła, że najbliższa jej sercu jest Afryka. Uczniowie usłyszeli wiele ciepłych słów o tym kontynencie. Opowieści były ilustrowane pięknymi fotografiami z różnych stron świata. W tle wybrzmiewała również klimatyczna muzyka. Spotkanie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie uczniów, było niezwykle inspirujące. Na podkreślenie zasługują słowa Pani Olgi, które skierowała do dzieci: „Macie całe życie przed sobą, żeby spełniać marzenia”.