Młodzi naukowcy na tropie magnetyzmu

Młodzi naukowcy na tropie magnetyzmu

Po co nam fizyka? Potrzebujemy jej, by zrozumieć świat. Przekonały się o tym dzieci z Oddziałów Przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim. Badały zjawisko magnetyzmu podczas warsztatów prowadzonych przez pana Szymona Pilkiewicza z Centrum Edukacji smartLAB. Dzięki licznym doświadczeniom dowiedziały się, w jaki sposób działają magnesy oraz poznały różnicę pomiędzy magnetyzmem a elektrostatyką.

Naukowcy na stanowiskach

Dzieci zamieniły się w naukowców. Po ubraniu specjalnych fartuchów ochronnych wykonywały eksperymenty, korzystając z trzech stanowisk: inżynierskiego, materiałów i poszukiwaczy. Na pierwszym z nich konstruowały sprężyny magnetyczne oraz uruchamiały samochodziki za pomocą sił magnetycznych. Kolejne stanowiska umożliwiały badanie, które materiały mogą się przyciągać. Okazało się, że nie da się namagnesować plastiku, drewna i szkła. Z metalem natomiast bywa różnie. Choć wiele metalowych materiałów ulega przyciąganiu, niektóre pozostają nieruchome. Przykład niech stanowią monety i aluminiowe naczynia. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziła również możliwość zamiany przedmiotu — w tym wypadku spinacza biurowego — w magnes za pomocą innego magnesu.

Zaangażowanie i współpraca podczas badań

Młodzi naukowcy wykazali ogromne zaangażowanie podczas badań. Sprawdzali różne materiały pod kątem ich podatności na przyciąganie przez magnesy. Zauważyli, że poprzez współpracę i połączenie kilku magnesów są w stanie wytworzyć znacznie większą siłę, niż działając samodzielnie. Popisali się ogromną kreatywnością i otwartością na nową wiedzę.