Młodzi obywatele w świecie AI – podsumowanie projektu

Młodzi obywatele w świecie AI – podsumowanie projektu

Zapraszamy do zapoznania się z efektami projektu edukacyjnego Być obywatelem w świecie AI”. Jak odróżnić prawdę od fake newsa i nie dać się zmanipulować algorytmom? Ponad 150 uczniów z Pruszcza Gdańskiego wzięło udział w wyjątkowych warsztatach i debatach, odkrywając mechanizmy działania sztucznej inteligencji.

W prezentacji znajdziecie relację z naszych działań, wskazówki od ekspertów oraz galerię niezwykłych prac konkursowych. Dowiedz się, jak świadomie i odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii!

Projekt finansowany przez Fundację ORLEN w ramach programu Moc Odpowiedzialności.

Broszura edukacyjna — kliknij tu

Biblioteka z wizytą w Przedszkolu „Promyczek”

Biblioteka z wizytą w Przedszkolu „Promyczek”

Choć w bibliotece trwa remont, nie rezygnujemy ze spotkań z najmłodszymi czytelnikami. Tym razem odwiedziliśmy dzieci z Przedszkola „Promyczek”, gdzie odbyły się zajęcia dla dwóch grup przedszkolnych. Jak zawsze nie zabrakło książek, ciekawych rozmów i wspólnego odkrywania świata wyobraźni.

„Noc w bibliotece” – teatrzyk kamishibai

Pierwsze spotkanie poświęcone było opowieści kamishibai pt. „Noc w bibliotece”. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały historii o nocnym życiu książnicy, w której bajkowi bohaterowie opuszczają książki, by przeżywać pasjonujące przygody. W fabule pojawił się również wątek wyszukiwania pozycji w katalogu komputerowym. To właśnie on pomógł rozwiązać problem jednego z krasnali z baśni „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Przedszkolaki z dużym zaangażowaniem śledziły losy postaci i aktywnie uczestniczyły w dyskusji o tym, jak działa biblioteka.

„Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka?” – rozmowa o lasach

Drugie zajęcia dotyczyły przyrody oraz znaczenia lasów dla człowieka i zwierząt. Inspiracją do rozmowy był teatrzyk „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka?”. Dzieci poznały historię zwierząt, które musiały opuścić swoje leśne domy. Wraz z rysiem Rudkiem „przeniosły się” do Puszczy Amazońskiej, by dowiedzieć się więcej o problemie wycinki drzew. Opowieść stała się punktem wyjścia do rozmowy o tym, dlaczego lasy są tak ważne. Bo dają schronienie, oczyszczają powietrze i są niezbędne do życia na Ziemi. Przedszkolaki chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i zgodnie uznały, że o naturę trzeba dbać.

Całe te spotkania pełne były śmiechu i ciekawości u maluchów.