Barbara Kosmowska w rozmowach z młodzieżą o uzależnieniu od alkoholizmu

Młodzież z pruszczańskiego Technikum Ekonomicznego spotkała się w bibliotece z Barbarą Kosmowską – pisarką, laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego “Dziennik Polskiej Bridget Jones” (za książkę Teren prywatny), zwyciężczynią w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem “Uwierz w siłę wyobraźni”.

Podczas spotkania w bibliotece Kosmowska opowiadała o swoim warsztacie pisarskim, podkreślała także, jak ogromne znaczenie mają dla niej jej odbiorcy i ich preferencje czytelnicze. Pisarka jest świadoma, jak wymagającym czytelnikiem jest młodzież oraz tego ile starań musi dokonać, aby spełnić ich oczekiwania. Mimo tego Kosmowska nie boi się poruszać w swoich książkach tematów trudnych, nurtujących współczesną młodzież, takich jak: konflikty pokoleniowe, wybory odpowiedniej drogi życiowej. Autorka ostrzega przed pułapkami, które czyhają na nastolatków, m.in. przed uzależnieniem od alkoholu. Zwierzyła się także młodzieży, iż pracując nad jedną ze swoich książek pt. Gobelin, która jest historią kobiety uzależnionej od alkoholu miała wrażenie, iż pisze podręcznik. Fragmenty tekstu pokazywała terapeucie, który po przeczytaniu stwierdzał, że nie są one rzetelnym opisem choroby alkoholowej, więc pisanie zaczynała od nowa. No i trud włożony w pracę przy tej jakże problematycznej powieści opłacił się , gdyż czytelnicy Gobelinu odnajdują w nim nie tylko opowieść o alkoholizmie i zmaganiach z nim, ale także sposoby radzenia sobie z wszelkimi innymi uzależnieniami i mechanizmy, które za nimi stoją. Barbara Kosmowska podkreślała, iż alkoholizm jest chorobą, która niesie za sobą ogromne cierpienie.