CYFROWA BIBLIOTEKA NARODOWA – POLONA

Szanowni Czytelnicy!

Zapraszamy do odwiedzin serwisu Biblioteki Narodowej – polona.pl, zapewniającego dostęp do cyfrowej wersji przechowywanej w nich zbiorów. Polona to serwis internetowy

dostępny bezpłatnie dla każdego użytkownika, niezależnie od miejsca na świecie w którym przebywa. Przechowywane w nim zbiory należą do public domain, stąd też udostępnianie ich bez opłat nie powoduje żadnych roszczeń związanych z prawami autorskimi. Uruchomienie serwisu to powód do dumy dla samej Biblioteki Narodowej i jej dyrektora, dr Tomasza Makowskiego, ale też dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

Zbiory Cyfrowej Biblioteki Narodowej liczą obecnie 72 tysiące pozycji, jednak ta liczba będzie rosnąć – codziennie mają być powiększane o kolejne 2 tysiące, tak by na koniec roku w serwisie Polona znajdowało się 300 tysięcy cyfrowych wersji publikacji. Oczywiście sam katalog to nie wszystko – Polona to także bardzo szczegółowa wyszukiwarka zbiorów, umożliwiająca przeszukiwanie także tekstów książek (w przypadku gdy przeszły one proces OCR). W zbiorach CBN znajdziemy oprócz książek: czasopisma, rękopisy, mapy i atlasy, ulotki, fotografie, rysunki, czy nuty.

Dostęp do zasobów możliwy jest bez rejestracji. W przypadku części zbiorów dostępna jest wersja tekstowa, a inne występują jedynie w postaci skanów wysokiej rozdzielczości. Użytkownicy, którzy zarejestrują się w serwisie będą mogli także zapisywać przy każdej pozycji swoje notatki, a także pobierać zbiory wersji JPG. Sama rejestracja jest uproszczona – może odbywać się z wykorzystaniem Facebooka, Google+ lub Twittera.