Home 9 Dyskusyjny Klub Książki 9 Czy trzy zagubione nastolatki pomogą Magdzie się obudzić…?

W 13 poprzecznej Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk poznajemy trzy młode dziewczyny, które z pozoru nic nie łączy. Bo cóż może mieć wspólnego kujonka Zosia; wojująca z

całym światem, ubrana na czarno, pełna złości do świta Agata oraz pewna siebie, podążająca za modą i starająca się być w centrum  uwagi Klaudia?! A jednak coś je łączy… Wszystkie bowiem pragną ciepła, miłości, zrozumienia, którego tak bardzo im brakuje od najbliższych. Dlaczego? Bo dom Zosi, miłej i ułożonej dziewczynki, przypomina wojsko. Rodzice – lekarze oczekują od córki dorosłości, dojrzałości oraz, że w przyszłości zostanie…. tak jak oni lekarką. Agata mieszka z matką, przyrodnim bratem i …ojczymem, i to jest właśnie problem. Agata nie chce pogodzić się z faktem, że matka – wdowa, znalazła następcę jej ukochanego, ale już nieżyjącego ojca. Zaś Klaudię wychowuje  wiecznie zapracowana matka, która nie interesuje się córką, bądź też po prostu już nie znajduje na to czasu. Rodzi się więc pytanie: czy te z pozoru tak różne dziewczyny mogą znaleźć jakiś wspólny mianownik? Czy mogą jakoś się dogadać? I czy kara, dana przez wychowawcę, może w rezultacie okazać się nagrodą? Tego dowiedzieć możecie się sięgając po tę wspaniałą, pełną emocji i ciepła książkę! Podpowiemy wam tylko, że wymieniona w tytule naszego tekstu Magda naprawdę ,,śpi” a Zosia, Agata i Klaudia będą  ją odwiedzały, choć wcale Jej nie znają….Smile

Recenzja

Magdalena Dobrzańska

Współczesne nastolatki wychowane na podwórkowej brutalności oraz generacji gier komputerowych nie oderwą się od swojego świata bez powodu. Trzeba je zachęcić, zainteresować, a czasem nawet pomóc. Jednakże uda się to tylko wtedy, gdy porozumiemy się z nimi ich językiem i slangiem, a można osiągnąć sukces. To udało się Małgorzacie Gutowskiej – Adamczyk w książce „13 Poprzeczna”. Autorka odwołuje się do problemu, który często możemy spotkać w dzisiejszych rodzinach. Rodzice poświęcają mało uwagi swoim dzieciom, nie rozmawiają z nimi i nie mają dla nich czasu, bo są pochłonięci pracą. Przez to nie są świadomi tego, co się z nimi dzieje, z kim się zadają, co robią w wolnym czasie. W 13 poprzecznej poznajemy o trzy nastoletnie dziewczyny: Agatę, Klaudię i Zosię, które są tak różne, jak dzień i noc. Agata przeżywa okres buntu, ubiera się tylko na czarno i stara się odstraszać innych swoim zachowaniem. Klaudia jest wulgarna, stosuje ostry makijaż i ubiera się wyzywająco. Kręci się w nieodpowiednim towarzystwie i nie jest świadoma tego, że tak naprawdę jest zależna tylko od swojej „najlepszej przyjaciółki”. Zosia to prymuska. Dokładna, uporządkowana, cicha, spokojna, podporządkowana rodzicom, którzy pragną, aby ich córka, tak jak oni, została lekarzem. Zosia jednakże wiąże swoją przyszłość z aktorstwem. Dziewczyny nie lubią się, wręcz nienawidzą. Przez przypadek muszą zamieszkać ze sobą w pokoju na szkolnej wycieczce. Później ponoszą wspólną karę za znalezione pod łóżkiem przez nauczycielkę papierosy i puszkę po piwie. W ramach tej kary muszą czytać książkę Magdzie, która jest w śpiączce od kilku miesięcy. Jest to pewien rodzaj terapii. Dzięki temu powstaje między nimi więź i zaprzyjaźniają się.                  Gutowska – Adamczyk zwraca uwagę na wiele spraw i problemów. Przede wszystkim jednakże na to, aby nie ufać stereotypom  i powszechnym opiniom, nie oceniać ludzi po wyglądzie. Pisarka trafia w dziesiątkę, ponieważ w dzisiejszych czasach większość młodych ludzi zwraca uwagę na to, co ktoś ma, a nie na to, kim jest. Pani Małgorzata podkreśla też problemy, z którymi borykają się współcześni gimnazjaliści: seks, prostytucja, używki, kłamstwo, fałszywi przyjaciele, potrzeba przynależności do danej grupy, szantaż, wymuszanie posłuszeństwa. Pozwala to młodemu czytelnikowi wczuć się w sytuację bohaterów. Jest to książka, od której trudno się oderwać. Powinni ją przeczytać nie tylko ludzie młodzi, ale też i starsi, szczególnie rodzice, którzy być może dzięki lekturze tej powieści poświęcą uwagę swoim dzieciom.

error:
%d bloggers like this: