Home 9 Dyskusyjny Klub Książki 9 DKK dla dzieci o perypetiach sercowych bohaterów książki Małgorzaty Musierowicz pt. ,,Czarna polewka”

Podczas dwóch kolejnych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przedmiotem rozmowy była powieść Małgorzaty Musierowicz pt. ,,Czarna polewka”. Do sięgnięcia po tę właśnie książkę pisarki zachęcił klubowiczów jej tytuł. Otóż czarna polewka, to zupa, której podstawą jest krew drobiowa, a także staropolski zwyczaj tzw. rekuzy, czyli odmowy udzielnej mężczyźnie starającemu się o rękę kobiety. Mimo, iż jest to tradycja bardzo stara, klubowiczki doskonale znały dawne polskie obyczaje związane nie tylko z ,,odprawianiem” kawalerów, ale także z konkurami i swataniem panien. Czarną polewkę w powieści Małgorzaty Musierowicz otrzymuje aż dwóch adoratorów- Fryderyk i Woolf!!! Odprawiony, z zakazem zbliżania się do swej wybranki, zostaje także i inny bohater – Igaś, jednakże z uwagi na wiek – ma dopiero 10lat, byłyśmy w stanie zrozumieć ojca wybranki. Pozostałe odmowy wzbudziły burzliwą dyskusję. Najbardziej ,,oberwało się” seniorowi rodu, czyli dziadkowi obu panienek. Klubowiczki zgodnie orzekły, iż obaj adoratorzy – Fryderyk i Woolf, to wspaniali mężczyźni a ich pragnie dobra drugiej osoby, w tym wypadku ukochanych kobiet, jak najbardziej świadczyło o ich ogromnej miłości i oddaniu.

error:
%d bloggers like this: