Home 9 Dyskusyjny Klub Książki 9 Dlaczego Gregor Samsa zamienił się w robaka i czy można głodować z wyboru?-rozmowy Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych

Co byście zrobili, gdybyście budząc się rano, stwierdzili, że zmieniliście się w brzydkiego i dużego robala?! Czy głodowanie może być sposobem uprawiania sztuki? – odpowiedzi na te pytania poszukiwali klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Przedmiotem dyskusji były opowiadania Franza Kafki. Teksty Kafki wzbudziły masę emocji, ale przede wszystkim burzliwą dyskusję. Stało się za tak sprawą dwóch opowiadań: Przemiany i Głodomora.   Bohater Przemiany – komiwojażer Gregor Samsa, budzi się rano i stwierdza, że przemienił się w wielkiego, obrzydliwego… robala. Już sam fakt przeistoczenia w robaka wzbudził u klubowiczów  szok, ale jeszcze większy spowodował fakt, iż metamorfoza Gregora odbyła się nie tylko płaszczyźnie jego fizyczności, ale i  w sferze intelektualnej! Dotknęła bowiem wszystkich aspektów jego życia, nawet tych najbardziej ludzkich, jak na przykład jedzenia. Robakowi nie odpowiadają już pokarmy przygotowywane i spożywane przez człowieka. Początkowo  smakują mu nieświeże i porzucone przez ludzi stare, na pół zgniłe jarzyny i zeschnięty chleb…. Pod koniec opowiadania Gregor nie lubi już niczego. Jedzenie bowiem przynależne jest jego rodzinie, która należy do obcego świata, świata ludzi, w którym panuje obojętność i znieczulica. Dlatego Gregor  podobnie , jak Głodomór -bohater drugiego opowiadania wybiera… Zapraszamy do lektury tych nietypowych, ale jakże pasjonujących opowiadań.

error:
%d bloggers like this: