EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2016

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim zgromadziła tłumy odwiedzających. Kilkadziesiąt osób z wielką przyjemnością wysłuchało recitalu Ewy Rzeszotarskiej. Puszczańska artystka muzyką zajęła się stosunkowo późno, ale bardzo szybko stała się sensem jej życia. Inspirowana twórczością Ewy Demarczyk, Edith Piaf i Jaques′a Brel′a, artystka przedstawiła gościom biblioteki piosenkę francuską. Akompaniował jej Ryszard Łyczko, muzyk-artysta estradowy. Niemal 15 lat swojej kariery spędził w USA i krajach Europy, jako kierujący orkiestrami i zespołami jazzowymi. Pracował m.in. z Ireną Santor, Krystyną Prońko i Danutą Błażejczyk.
Ponadto zgromadzeni mogli wysłuchać ciekawego wykładu pt. „Znane i nieznane fakty z historii Pruszcza Gdańskiego”. Historycy Marek Kozłow i Bartosz Gondek mówili o mało znanych dziejach dotyczących naszego miasta oraz jego mieszkańcach.

Nie lada atrakcją były także dwie wystawy. Pierwsza, autorstwa Ewy Kruglik z Jagatowa, przedstawiała kilkanaście prac olejnych i pasteli powstałych w Polsce, Australii i Nowej Zelandii. Jak przyznaje malarka, jej największą fascynacją jest morze, jego zmienność i koloryt. Artystka bardzo chętnie opowiadała zgromadzonym o swoich pejzażach, okolicznościach w jakich powstały. Nierzadko wiązały się z tym różne zabawne historie.

Na drugą wystawę złożyły się wyróżnione prace uczniów Zespołu Szkół nr 4 w Pruszczu Gdańskim. Wernisaż  był podsumowaniem konkursu pt. „Święty Jan Paweł II opiekun rodziny, miłośnik przyrody”. Prace wykonane różnymi technikami cieszyły się sporym zainteresowaniem.

A dlaczego biblioteka brała udział w Europejskiej Nocy Muzeów? Ponieważ budynek naszej placówki jest wpisany do rejestru zabytków. Pochodzi z 1755 roku i ma bardzo wiele zabytkowych elementów, niektóre z nich pamiętają początki istnienia obiektu, inne jak malowidła ścienne i sufitowe pochodzą z przełomu XVIII i XIX wieku. Pierwotnie w budynku mieściła się plebania ewangelickich pastorów. Co ciekawe, w pięknym barokowym budynku w 1807 roku prawdopodobnie mieszkał marszałek francuski Francis Louis Lefebvre. Biblioteka funkcjonuje w tzw. „pastorówce” od 1962 roku.