Home 9 Polecamy książki 9 Eva Weaver – Laki z getta

Lalki z getta - Weaver Eva

,,Lalki z getta”

Żydowski chłopiec -Mika na początku wojny dziedziczy po dziadku płaszcz, a wraz z nim kolekcję pacynek ukrytą w jego licznych kieszeniach. Lalki pozwalają jemu i innym dzieciom, a także dorosłym, choć przez chwilę zapomnieć o potwornościach wojny, szarej i okropnej rzeczywistości warszawskiego getta. Pewnego dnia talent Miki zostaje odkryty przez niemieckiego żołnierza, który zmusza go do rozpoczęcia podwójnego życia, walki o życie i honor. Chłopcu udaje się jednak znaleźć nowe zastosowanie dla lalkarskiego talentu i sekretnych kieszeni płaszcza. Powieść opisuje też drugie oblicze wojny widzianej oczami niemieckiego żołnierza, Maxa, który później trafia do syberyjskiego gułagu. Łącznikiem między postaciami żydowskiego chłopca i hitlerowca staje się jedna z pacynek, która przekazywana z pokolenia na pokolenie symbolizuje trudne dziedzictwo wojny.