Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna • +48 58 682 34 79 • kontakt@biblioteka-pruszcz.pl

Home 9 Aktualności 9 Festiwal Książki Dziecięcej

Organizatorem festiwalu jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim, Patronat Honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański, a medialny: Północna TV.

Na zaproszone dzieci już od pierwszych chwil czekały same atrakcje! Imprezę rozpoczęliśmy bowiem od wręczenia nagród przedszkolakom z pruszczańskich przedszkoli, które brały udział w konkursie ,,Mój ulubiony wiersz”.  Naczelnik wydziału spraw społecznych w Starostwie Powiatowym Piotr Kaliński oraz Janina Wilkos-Gad – Kierownik Referatu Współpracy i Promocji Urząd Miasta Pruszcz Gdański, wręczyli na ręce przedstawicieli grup przedszkolnych torby z prezentami oraz upominkami dla każdego maluszka.

To jednakże nie koniec atrakcji, jakie przygotowała dla dzieci pruszczańska książnica. Po rozdaniu nagród czekała na nie wspaniała rozrywka z Teatrem Qfer. Maluchy bawiły się w lokomotywę, której motorniczym był pan Piotr Kaliński    a także przeciąganie liny, wyścigi, bitwę na kulki. Później animatorka – Ewa Kępka zaprezentowała maluszkom pokaz baniek mydlanych, który wywołał zachwyt nie tylko na twarzach dzieci, ale i dorosłych! Na zakończenie festiwalu każde dziecko otrzymało zwierzątko z baloników oraz słodki poczęstunek.

Laureaci konkursu recytatorskiego online w ramach Festiwalu Książki Dziecięcej „Mój ulubiony wiersz”

  • I miejsce zajęła – Grupa Pszczółki z Publicznego Przedszkola Nad Rzeczką (grupa 3–latków prezentowała wiersz Doroty Gellner, pt. Wielkie Damy);
  • II miejsce – Grupa Sowy z Publicznego Przedszkola Nad Rzeczką;
  • III miejsce – Grupa Żuki z Przedszkola Publicznego im. J. Korczaka.

Wyróżnienia:

  • Grupa Sowy z Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka;
  • Grupa Biedronki z Publicznego Przedszkola Nad Rzeczką.

Drugi dzień Festiwalu – 10 czerwca

Drugiego dnia festiwalu również nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Imprezę rozpoczęło spotkanie z jednym z najbardziej poczytnych współczesnych pisarzy dla dzieci i młodzieży, Grzegorzem Kasdepke. Autor spotkał się na żywo z całym tłumem swoich fanów w szkole Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim.

 W trakcie spotkania pan Grzegorz opowiadał o napisanych książkach. Wspomniał o swojej pierwszej książce „Kacperiadzie”, którą napisał dla swojego syna, by sprawić mu przyjemność. Potomek pisarza był również inspiracją do powstania kolejnej książki, a mianowicie ,,Mam prawo! czyli Nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać!”.

,,Bardzo długo pisałem książkę o prawach dzieci. Nie chciałem, aby to był podręcznik. Wtedy mój syn był w czwartej klasie. Namówiłem go, aby w jego szkolnym kółku teatralnym powstało przedstawienie o prawach dzieci. Na podstawie tego napisałem książkę na ten temat, pierwszą taką w Polsce” – mówił z dumą gość spotkania.

Kolejne spotkanie odbyło się online a jego gościem była ceniona i bardzo lubiana przez czytelników mniejszych i tych trochę większych, Renata Piątkowska. Pisarka opowiadała o Malali Yousafzai – najmłodszej na świecie laureatce Pokojowej Nagrody Nobla. Autorka przedstawiła postać tej nie zwykłej nastolatki, blogerki opisującej sytuację dziewcząt w pakistańskim szkolnictwie i walczącej o prawa dziecka w Pakistanie. Za swoją działalność Malala naraziła się talibom, którzy próbowali ją zabić.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.