Historia bibliotek

Niezwykle mili goście odwiedzili Powiatową i Miejską Bibliotekę  Publiczną w Pruszczu Gd. Uczniowie  klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej im. M.Kownackiej w Kłodawie, wzięli udział w lekcji bibliotecznej o historii biblioteki w Pruszczu, jak i historii bibliotek na przestrzeni wieków. Była to ostatnia lekcja z cyklu zajęć biblioterapeutycznych, w których brali udział uczniowie kłodawskiej szkoły.
Anna Krawycińska opowiadała o dwóch najważniejszych bibliotekach starożytnego świata : Bibliotece Aleksandryjskiej i Pergamońskiej ( mających charakter publiczny). Dzieci dowiedziały się również,  jaką formę przybierały książki przez kolejne wieki: od zwojów papirusowych, pergaminów,  po współczesną formę. Przełomem w popularyzacji książki było wynalezienie ruchomej trzcionki przez J. Gutenberga. Dzięki temu wynalazkowi nie przepisywano już tekstów ręcznie, a książki stały się bardziej dostępne. Uczniowie dowiedzieli się także, skąd wzięło się powiedzenie, że książki czyta się „od deski do deski”. Spotkanie  przebiegało w bardzo miłej atmosferze, nie tylko dzięki ciekawie i z pasją opowiadającej Annie Krawycińskiej, ale także dzięki przemiłym i otwartym na wiedzę młodym słuchaczom. Na zakończenie zajęć, pracowników i Dyrekcję biblioteki, spotkała niespodzianka ze strony nauczycieli oraz uczniów kołdawskiej szkoły. Pracownicy otrzymali gorące podziękowania w formie pisemniej, kwiaty oraz świąteczną laurkę.

Zamknij menu