W naszej bibliotece odbyły się warsztaty pt. „Jak zadbać o swój dobrostan podczas korzystania z Internetu i świadomie używać smartfonów”. Przeprowadził je Karol Jachymek — medioznawca, kulturoznawca, filmoznawca, doktor nauk humanistycznych. Wzięli w nich udział ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim. Zajęcia trwały trzy dni. Młodzież wykonywała wiele zadań, tworzyła treści, aktywnie rozwiązywała ćwiczenia. Wszystko po to, by zrozumieć, że internet jest dla nas dobry, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niego w sposób odpowiedzialny.
O higienie cyfrowej
Pierwszy dzień warsztatów obejmował tematykę higieny cyfrowej i świadomego, odpowiedzialnego korzystania z telefonów i komputerów. Uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak wygląda typowy dzień nastolatka, zwracając szczególną uwagę na czas spędzony przy ekranach. Przyznali, że telefon, komputer są bardzo ważne w ich życiu. Zastanawiali się nad dobrymi i złymi stronami internetu. Wspólnie doszli do wniosku, że komputer czy smartfon są bardzo potrzebne. Ich używanie nie powinno jednak negatywnie wpływać na dobrostan nasz i bliskich nam osób. Podczas zajęć młodzież wykonała wiele ćwiczeń. Jedne pokazały, jak łatwo ekrany rozpraszają ich uwagę podczas określonych działań. Inne dały im do myślenia, czy na pewno korzystają z ekranów w sposób odpowiedzialny. Uczestnicy warsztatów otrzymali konkretne wskazówki jak zadbać o siebie podczas używania telefonu czy komputera.
O dezinformacji i innych pułapkach cyfrowego świata
Podczas drugiego dnia warsztatowego ósmoklasiści rozmyślali nad dezinformacją, manipulacją w internecie. Wykonując różne ćwiczenia, obserwowali, jak łatwo komunikaty mogą ulec przekształceniu poprzez zastosowanie odpowiednich słów czy kadru zdjęcia. Poszukiwali subiektywnych narracji w tekstach, ćwiczyli krytyczny odbiór treści. Przyglądali się teoriom spiskowym. Poza tym młodzież samodzielnie stworzyła zmanipulowane przekazy, przedstawiając bibliotekę jako luksusowe spa czy halę wystawową.
O kreatywnym i wartościowym korzystaniu z internetu
Trzeci dzień warsztatowy dotyczył kreatywnych sposobów korzystania z internetu. Młodzież wykonała wiele zadań. Tworzyli kampanię społeczną oraz kanał edukacyjny na ważny dla nich temat. Wymyślali koncepcję gry uczącej odpowiedzialnego korzystania z internetu. Nagrywali swój własny streaming gry (transmitowali ją na żywo). Tworzyli memy (humorystyczne komunikaty obrazkowe) oraz teksty za pomocą Wattpada (platforma do pisania i publikowania literatury). Wszystkie te zadania miały na celu pokazanie uczestnikom warsztatów, że treści w internecie mogą być wartościowe. Pan Jachymek zachęcił ósmoklasistów zarówno do oglądania, jak i publikowania tylko dobrych jakościowo tekstów.












