Książki dla dzieci online

22.03.2021

Drodzy Rodzice, zapraszamy do skorzystania z prostej, lecz bardzo skutecznej metody wsparcia dziecka, jaką jest „bajka terapeutyczna”. Są to zazwyczaj krótkie opowiadania, które mają na celu pomoc w radzeniu sobie z trudną sytuacją. 

Bajki terapeutyczne dla dzieci: czemu służą i czy warto je czytać dzieciom?

Bajki terapeutyczne pomagają dzieciom w bezpieczny sposób oswoić lęk, nauczyć się nowych zachowań, co więcej zrelaksować się. Bezsprzecznie dzieje się tak dla tego m.in., że świat, który jest w nich ukazany przedstawiony jest z dziecięcej perspektywy. Bohaterami są inne dzieci, bajkowe postacie lub zwierzęta, obdarzone ludzkimi cechami. Dzięki takiemu doborowi bohaterów, dziecku łatwiej jest się z nimi identyfikować i powielić ich zachowanie w trudnej sytuacji. Do takich zaliczyć możemy m.in. rozwód rodziców, rozpoczęcie nauki w przedszkolu, pojawienie się rodzeństwa.

Źródła bajkoterapii

Źródła bajkoterapii należy szukać w tezach Brunona Bettelheima. Psycholog zwrócił uwagę na to, jak ważne są baśnie w wychowaniu i rozwoju dziecka. Doszedł do wniosku, że baśnie konfrontują czytelnika z podstawowymi problemami życia, pomagają rozpoznać trudności i proponują rozwiązania problemu. Jednocześnie wspierają one rozwój osobowości i pomagają dziecku w samopoznaniu.

W Polsce popularyzatorką i najbardziej znaną twórczynią bajek terapeutycznych jest Maria Molicka, psycholog pracująca od lat z dziećmi. Pisarka w swojej twórczości podkreśla wagę, jaką ma praca dzieci z literaturą. Bezsprzecznie książki terapeutyczne oprócz wartości stricte edukacyjnej czy rozrywkowej, pomagają w procesie terapeutycznym.

Bajki terapeutyczne dostępne online:

  1. http://bajki-zasypianki.pl/bajki-pomagajki/
  2. https://tiny.pl/rkgq5
  3. Molicka Maria Bajki terapeutyczne dostępne online:- Bajki terapeutyczne [Audiobook PL] – YouTube
  4. Bajki dla dzieci – SuperKid
  5. Najlepsze bajki dla chłopców | Bajki Zasypianki (bajki-zasypianki.pl)
  6. jaczytam.pl – Jaczytam.pl – Dla uczniów – Księga Bratka – bajki terapeutyczne
  7. https://tiny.pl/rkmz2
  8. https://nietylkobajki.pl/bajki/przygody-fafika-i-baczka/posluchaj-bajki-o-przyjazni-miedzy-kotem-i-psem
luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728