Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna • +48 58 682 34 79 • kontakt@biblioteka-pruszcz.pl

Home 9 Dyskusyjny Klub Książki 9 Laska nebeska

 

Po co wymyślono Czechów?” pyta Mariusz Szczygieł i odpowiada: “Żeby wprowadzić Polaków w dobry nastrój”. Reporter “Gazety Wyborczej”, autor przełożonych na kilkanaście języków książek ,,Gottland”, ,,Zrób sobie raj”, w kolejnej – ,,Lásce nebeskej”- ujawnia twarz felietonisty.

 

To właśnie ta ostatnia, Laska nebeska” , była przedmiotem dyskusji podczas kolejnego spotkania DKK dla dorosłych. Najpopularniejszy i zapalony ,,polski czechofil„, już od pierwszych stron urzekł klubowiczów charakterystycznym dla siebie humorem oraz błyskotliwym i przystępnym językiem: spokojnym, z humorem, bez nadęcia i patosu.

Recenzja Małgorzaty Słomińskiej

Mariusz Szczygieł przybliża Czecha – rysuje jego portret w sposób prostolinijny, szczery, krytyczny, jak również bezkrytyczny. Chce się tego bohatera zbiorowego poznać i widzieć oczami autora, który jest w tej sprawie kompetentny. Przy okazji pojawia się obraz Polaka widzianego po czesku/ Jest w tym niestety wiele prawdy albo i cała prawda… Jestem niesłychanie wdzięczna Mariuszowi Szczygłowi za uświadomienie mi, iż za miedzą ,,na wyciągnięcie ręki mam” Czechów ten tak interesujący obiekt i przestrzeń do poznania. Książka jest interesująca również ze względu na formę (felietony) a przez to na język oraz dojrzałość przemyśleń i złote myśli.