Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna • +48 58 682 34 79 • kontakt@biblioteka-pruszcz.pl

Home 9 Dyskusyjny Klub Książki 9 DKK dla dorosłych o Senności Wojciecha Kuczoka-,,(…) ludzie tak naprawdę mogą mieszkać tylko w innych ludziach (…)”

 

Powieść Senność Wojciecha Kuczoka powstała na podstawie jego scenariusza do filmu w reżyserii  Magdaleny Piekorz o tym samym tytule. Przedstawia historię trojga ludzi: Adama, Roberta i Róży i wydawać by się mogło, że można im pozazdrościć wykształcenia i osiągniętych na polu zawodowym sukcesów. Jeden z nich jest bowiem lekarzem, inny autorem wydanych bestsellerów a Róża gwiazdą polskiej sceny. Co ich łączy? Łączy ich brak szczęścia, który powodowany jest życiową stagnacją, samotnością (choć są w związkach), nieumiejętnością wyjścia z marazmu, tytułowego uśpienia. Bohaterowie będąc w letargu nie są w stanie podjąć żadnej decyzji, która pozwoli im zmienić swoje zdominowane przez bliskich życie. Podobnie, jak w realnym życiu, bohaterom Senności potrzebne jest przebudzenie lub potężny ,,kopniak” od życia. Czy do tego jednakże dojdzie…? Tego już nie zdradzimy, zachęcając do sięgnięcia po tę powieść.

 

 

 

Recenzja

Małgorzata Słomińska

,,Senność” Wojciecha Kuczoka pokazuje beznadziejność sytuacji bohaterów i ich rodzin. Życie straciło dla nich smak. Nie mogą wydostać się z marazmu, w jaki popadły. Każda z postaci uwikłana jest w pewne ograniczenia, z których nie może się sama wyzwolić. W każdym opisanym przypadku dopiero druga osoba stała się przyczynkiem do gruntownych zmian w stylu życia. Książka udowadnia, że najważniejsze jest to z kim się wiążemy, bo to najbliżsi mają wpływ na nasz światopogląd , decyzje a przez to na to kim jesteśmy.

24.01.2012