Narodowe Czytanie Lalki w Pruszczu Gdańskim

W sobotę, 5 września 2015r., w Pruszczu Gdańskim odbyło się Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa. Tę ogólnopolską akcję publicznego czytania największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku Prezydent Bronisław Komorowski.

Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Akcję Narodowego Czytania zainaugurowała trzy lata temu lektura “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Dwa lata temu czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, a rok temu “Trylogię”. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim do Narodowego Czytania Lalki Bolesława Prusa zaprosiła Wicemarszałka województwa pomorskiego Ryszarda Świlskiego, Burmistrza Janusza Wróbla, Starostę Gdańskiego Stefana Skoniecznego, Przewodniczącego Rady Powiatu Piotra Ołowskiego, Radną Małgorzatę Mularczyk Rzecznika prasowego burmistrza – Bartosza Gondka. Teksty mistrza czytali również przyjaciele biblioteki: Beata Kozłowska oraz Marek Kozłow.