Nietypowy komiks o obozie koncentracyjnym w Pruszczu Gdańskim

Komiks to innowacyjny pomysł na przedstawienie historii obozu koncentracyjnego. Szczęściarz z Rocznika 1917 to

historia poruszająca i przełamująca wiele konwencji. Dzięki Marcinowi Osińskiemu z Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz redakcji Północna TV,

pozycja trafiła do naszej biblioteki.

Agnieszka Kosko – Hołowczyc i Wanda Swajda stworzyły komiks, który jest ilustrowaną biografią pana Felicjana Łady – więźnia politycznego obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Główny bohater ma dziś 98 lat i mieszka w Gdyni. W obozie Stutthof spędził dwa lata. Trafił tam za działalność konspiracyjną przeciwko Niemcom. Książka pisana jest w formie komiksowego pamiętnika. Opisuje losy pana Łady, bazując na prywatnych zdjęciach i dokumentach bohatera.

Komiks oprócz opisywania rzeczywistości obozowej porusza kwestie fundamentalne i życiowe wartości takie jak rodzina, nadzieja, miłość, dobro i uczciwość. Dzięki swojemu dydaktycznemu charakterowi i piękną, udokumentowaną historią w tle komiks ma być dystrybuowany do pomorskich szkół.
Agnieszka Kosko – Hołowczyc jest odpowiedzialna za treść książki. Scenarzystka komiksu to absolwentka socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, nauczycielka i trójmiejska przewodniczka. Od lat przeprowadza wywiady ze świadkami II Wojny Światowej. Z Panem Felicjanem przyjaźni się od kilku lat. Dzięki temu opowiedziana historia nabiera bardziej intymnego wymiaru.

Wanda Swajda ukończyła rzeźbę na gdańskiej ASP. Rysunki do Szczęściarza z Rocznika 1917 są kontynuacją jej zainteresowań z obszaru ilustracji ludzkiej natury. Komiks w większości jest czarno-biały. Mimo to, obrazy są bardzo kontrastowe, wyraziste. Zdecydowane linie i mocne cienie potęgują siłę oddziaływania obrazów Swajdy.
Panie zdecydowały się na formę komiksu, aby dotrzeć do najmłodszych. Chciały, aby te ważne wspomnienia były opisane przystępnie, obrazowo i dobitnie. Książka adresowana jest dla dzieci i młodzieży, ale poruszone w niej kwestie są uniwersalne, a forma przedstawienia nad wyraz ciekawa. Szczęściarz z Rocznika 1917 dzięki staraniom fascynatów historii z Północnej TV od dziś jest do dyspozycji czytelników z Pruszcza Gdańs
kiego.