O tym jak powstały Kaszuby….

Uczniowie z pruszczańskiej Szkoły Podstawowej Nr 4 przybyli do biblioteki by porozmawiać o Kaszubach.
A dlaczego akurat o Kaszubach? Otóż powód jest bardzo prosty a jednocześnie nietypowy, uczniowie tej szkoły uczą się języka kaszubskiego!
 Dzieci dowiedziały się m.in., gdzie leży ten region kulturowy i kto go zamieszkuje. Poznały legendę o powstaniu Kaszëb, według której zostały one stworzone z tego, co Panu Bogu uchowało się na dnie przepastnego wora po obdzieleniu innych krajów i lądów! Stąd ziemia ta może poszczycić się różnorodnością terenu. Mieszkańcy posługują się etnolektem, czyli językiem, gwarą lub dialektem używanym przez daną grupę etniczną. Istotnymi różnicami pomiędzy językiem polskim a kaszubszczyzną, jest inny akcent, odmienna frazeologia, gramatyka oraz martwy już w polszczyźnie czas zaprzeszły. Na odchodne dzieci powiedziały Do ùzdrzeniô Smile.