Opowieści o ks. Walągu…

Burmistrz Pruszcza Gdańskiego

Centrum Kultury i Sportu

oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

zapraszają na spotkanie z historykami: Janem Hlebowiczem i Bartoszem Gondkiem,

którzy opowiedzą o nieznanych epizodach z życia ks. Józefa Waląga


Spotkanie odbędzie się

4 marca 2017 roku o godz. 17.00 w siedzibie biblioteki przy ul. Wojska Polskiego 34.

Wstęp wolny!

1 marca, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dwaj historycy z Pruszcza Gdańskiego: Jan Hlebowicz i Bartosz Gondek, udali się na Podkarpacie, aby w rok Księdza Józefa Waląga odszukać i przypomnieć tam ślady związane z pruszczańskim kapłanem.  W 2017 roku mija 60 lat od rozpoczęcia posługi duszpasterskiej w Pruszczu Gdańskim przez księdza Józefa Waląga, kapitana Armii Krajowej, Żołnierza Niezłomnego, działacza Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, więźnia stalinowskiego i pamiętanego do dziś żywo przez wiernych, proboszcza parafii p.w Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oraz ustanowienia przez Radę Miasta Pruszcz Gdański roku 2017, jako poświęconemu pamięci księdza Józefa Waląga, dwaj historycy z Pruszcza Gdańskiego: Jan Hlebowicz i Bartosz Gondek, udali się na Podkarpacie, aby odszukać i przypomnieć tam ślady związane z pruszczańskim kapłanem.- Najważniejszym punktem wyprawy dwóch historyków była podkarpacka wieś Moszczenica, położona niedaleko Gorlic, w której 2 stycznia 1910 roku urodził się ksiądz Waląg. Tutaj, jako dziecko przeżył I Wojnę Światową i dorastał. Tutaj pojawiał się w kolejnych latach, także podczas okupacji niemieckiej.- Ksiądz Józef Waląg jest nadal bardzo żywą postacią pośród mieszkańców Moszczenicy. Wraz z arcybiskupem Leonem Wałęgą, Ks Prałat jest jednym z najważniejszych, zasłużonych mieszkańców miejscowości – mówi Bartosz Gondek.-  Postanowiliśmy odwiedzić miejscową parafię, mając nadzieję na wgląd w księgi parafialne. Odwiedziliśmy też wójta gminy, Jerzego Wałęgę, który wraz z burmistrzem Pruszcza Gdańskiego, Januszem Wróblem, zainicjowali ideę podjęcia  w roku poświęconym Księdzu Walągowi, wspólnych działań upamiętniających kapłana.

 

Historycy wzięli sobie za cel także miejscowość Łukawiec, gdzie na Ks Waląg spędził znaczną część wojny (1941-1946). – To tutaj mieścił się sztab obwodu AK Lubaczów.  W 1944 roku Prałat zorganizował tutaj także skuteczną obronę przeciw atakowi band UPA. Był to duży sukces, biorąc pod uwagę masakry, jakie miały miejsce w sąsiednich wsiach – mówi Jan Hlebowicz. – Postanowiliśmy zapytać najstarszych mieszkańców wsi, czy pamiętają ks Józefa Waląga i epizod obrony miejscowości przed Ukraińcami, oraz jego aresztowanie w 1946 roku. 

Historycy zaglądnęli także do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie w więzieniu UB przetrzymywany był  kapłan. Efektem wyprawy jest relacja i nowe, nieznane dotąd zdjęcia z miejsc związanych z życiem Księdza Waląga. O nieznanych w Pruszczu epizodach z życia kapłana będzie można posłuchać podczas spotkania, które odbędzie się

4 marca 2017 roku o godz. 17.00.