Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna • +48 58 682 34 79 • kontakt@biblioteka-pruszcz.pl

Home 9 Dyskusyjny Klub Książki 9 Pamiętniki Jane Austen

Tematem ciekawej wymiany poglądów  na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, który odbył się 14 czerwca były „Pamiętniki Jane  Austen” pióra Syrie James. Powieść ta jest z gatunku historical fiction. Syrie James to wielka miłośniczka książek Jane Austen oraz badaczką jej twórczości. „Pamiętniki Jane Austen” to powieść o miłości, oddaniu, namiętności i o prawdziwej pasji. Miła lektura na letnie popołudnia.

 

Anna Wrzosek , członkini Dyskusyjnego Klubu Książki opisuje nam swoje wrażenia jakie wywarła na niej książka Glorii Goldreich „Kolacja z Anną Kareniną”. 

         Jest to powieść opowiadająca o spotkaniach Pań w klubie dyskusyjnym książki. Jest tych pań 6: Cynthia, Trish, Jen, Elizabeth, Donna i Rina. Spotkania odbywają się w czasie –od jednych wakacji do drugich.   Wszystkie Panie łączy miłość do literatury. Czytanie przez nich książek potrzebne jest im jak powietrze. Mówią o sobie, że prawie od urodzenia są czytelniczkami, że tą miłość czytania mają w genach. Opowiadają w jakich to okolicznościach w przeszłości czytały książki, w jakich niedogodnościach. Wszystkie Panie miały wyższe wykształcenie w różnych profesjach zawodowych. Miały różne charaktery co przekładało się na różne spojrzenie na życie i podejście do niego prywatnie czy też rodzinnie. Literatura czytana przez nie stanowiła ich pasję. Stawała się wezwaniem dla ich serc i umysłu. Podczas spotkań nad książką, które odbywały się w ich domach czy też wybranej kawiarence (która często nie grzeszyła luksusem dań czy też wystrojem) zawsze dbały o to , aby na stole stały świeże bukiety kwiatów. Zawsze starały się o to, aby przygotować „coś na ząb”, aczkolwiek jedzenie nie było sprawą nadrzędną. Różnie im te dania smakowały o czym dowiadujemy się z treści książki. Rozmowy o książce odbywały się zawsze podczas jedzenia. Na dyskusję nad książką przez nich wybraną, przygotowywały się bardzo należycie. Przykładem może być odniesienie się do konkretnego fragmentu czy akapitu. Była to oznaka poważnego traktowania i podejścia do lektur, które wybrały i zaangażowania się do dyskusji. Wszystkie panie pracowały zawodowo. Często wykonywana przez nie profesja miała odbicie w ich dyskusjach. Ich życie prywatne było bardzo bogate w wydarzenia rodzinne jak i w sprawach ich życia intymnego i nie tylko. Czytając „Annę Kareninę” L. Tołstoja porównywały życie Anny do swego życia i podejmowanych przez nie decyzji. Jedna z nich, Cynthia cytuje słowa, które wypowiedział Lewin: „…Istnieje tyle zmysłów co głów, to chyba jest tyle rodzajów miłości co serc…”. Cynthia dalej mówi podczas dyskusji i to mówi z przekonaniem że: „…nie mamy kontroli nad swoim życiem i że naszym życiem kieruje przypadek…”. Po tej dyskusji wywiązuje się rozmowa i to głośna. Porównują z osobna swoje życie, które zostało pokierowane przypadkiem. Odsłaniają się tym samym przed sobą, ujawniając swoje marzenia i lęki. Na koniec tej dyskusji mówią o sobie w języku francuskim „Nous Sommer Madame Bovary” co się tłumaczy : Jesteśmy jak Pani Bovary. Powiedzenie to zawierało ziarno prawdy o nich. Książka „Kolacja z Anną Kareniną” ma wiele w swojej fabule głównych bohaterek, z którymi niejednokrotnie się utożsamiamy, bądź też nie. Ma także wiele innych postaci, które dopełniają historię głównych bohaterek, dopełniając akcję głównego tematu. Tworzy to mały galimatias w czytaniu „Kolacja z Anną Kareniną”. Niemniej postaci te urozmaicają i ubogacają fabułę książki. Powieść została napisana w sposób lekki, niekiedy głęboki z odrobiną humoru. Pozycja godna przeczytania.

 

Zapraszamy na spotkanie Klubu, które odbędzie się po przerwie wakacyjnej 6 września 2010r.