listopad 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Papier, kamień, nożyce — zabawy z #TataTeżCzyta

22.10.2025

Podczas ostatniego spotkania Klubu Przedszkolaka promowaliśmy kampanię #TataTeżCzyta. Zapowiedzią książki, którą czytaliśmy, była zabawa w rozpoznawanie przedmiotów po dotyku. Dzieci bez problemu odpowiednio nazwały ukryte w skrzyneczce nożyczki, zgniecioną kartkę papieru oraz kamień. Następnie wysłuchały opowieści pt. „Papier, kamień, nożyce” autorstwa Joanny Bartosik. Krótka historyjka niesie ze sobą ważne przesłanie. Otóż nie warto ze sobą walczyć, kłócić się. Dużo więcej osiągnąć można dzięki współpracy i wzajemnej pomocy, a nawiązanie przyjaźni jest możliwe pomimo dzielących nas różnic.

Kamienie mocy i wspólna gra

Po wysłuchaniu lektury dzieci wraz z rodzicami zrobiły swoje kamienie mocy. Pomalowały je w najróżniejsze wzory. Na koniec nadszedł czas na grę w papier, kamień, nożyce. Przegrani chwycili za kredki i flamastry. Wygrani wskazywali, co nimi namalować. Dzięki temu powstał piękny obraz pełen słońca, kolorowych kwiatów, serc i misiów. Spotkanie było doskonałą okazją, by dziecko spędziło czas z tatą podczas wspólnego czytania i zabawy.

Kampania #TataTeżCzyta

Kampania #TataTeżCzyta jest realizowana przez Fundację Powszechnego Czytania oraz Wydawnictwo Tatarak. Jej celem jest promowanie czytania wśród mężczyzn. #TataTeżCzyta to ważne zawołanie. Dziś w Polsce chłopcy i panowie czytają dużo mniej niż dziewczynki i kobiety. Na pewno jedną z przyczyn jest brak męskiego czytającego wzorca – warto to zmieniać. Tegoroczna, trzecia edycja kampanii pod hasłem „Czytanie łączy” podkreśla, że wspólna lektura z dzieckiem nie tylko rozwija, ale również buduje silne, emocjonalne więzi. W nowej odsłonie organizatorzy zwracają uwagę, że czytanie, tak samo jak sport, jest aktywnością, którą rodzice powinni podejmować razem z dziećmi. Regularne czytanie oddziałuje bowiem na mózg w podobny sposób, jak aktywność fizyczna wpływa na ciało.