Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim  oraz
Instytut Pamięci Narodowej
zapraszają na promocję książki
dr Daniela Czerwińskiego
,,Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956″.

Spotkanie odbędzie się 9 marca 2017 r. – czwartek – godz. 18.00
w siedzibie biblioteki, ul. Wojska Polskiego 34.

Wstęp wolny!

Pierwsza dekada. Aparat bezpieczeństwa w województwie gdańskim w latach 1945–1956.
Informacja o książce:

Komunistyczny aparat bezpieczeństwa był dla rządzących powojenną Polską „mieczem i tarczą”. Jego funkcjonariusze nie tylko dostarczali informacji na temat zagrożeń czyhających na nowe władze, ale również eliminowali – często fizycznie – przeciwników rządzącej partii. Przez wiele lat o aparacie bezpieczeństwa wolno było pisać albo dobrze, albo wcale. Dziś się to zmieniło.
Niniejsza publikacja szczegółowo opisuje funkcjonowanie aparatu represji w powojennym województwie gdańskim. Jak wyglądała jego struktura? Kim byli tworzący go ludzie? Jak odnajdywali się oni w powojennej rzeczywistości Pomorza Gdańskiego? Co stanowiło dla nich największe wyzwanie? Jaka była skala represji wobec społeczeństwa? W jakich warunkach przebywali więźniowie UB? Jak zapamiętały swych oprawców ofiary systemu komunistycznego?
Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znajdzie czytelnik w książce, która jest pierwszą tak szeroką charakterystyką działalności aparatu bezpieczeństwa na poziomie wojewódzkim.
* * *
Daniel Czerwiński (ur. 1985) – doktor nauk humanistycznych, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku. Interesuje się historią najnowszą Pomorza i aparatem bezpieczeństwa w Polsce Ludowej. Autor kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Członek zespołu redakcyjnego albumu Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim w latach 1945–1956 (Gdańsk 2016).
Książka jest 59 tomem opublikowanym w ramach serii wydawniczej gdańskiego oddziału IPN.

Źródło: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/38120,Pierwsza-dekada-Aparat-bezpieczenstwa-w-wojewodztwie-gdanskim-w-latach-19451956.html