Pruszcz Gdański w latach 1945 – 1990: Partia, bezpieka, ,,Solidarność”

 

Pełna sala, mnóstwo pytań i jeszcze więcej wspomnień. Na widowni zaś osoby, które odegrały czołowe role podczas wystąpień wolnościowych w latach PRL-u. W czwartek, 8 grudnia w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, odbyło się spotkanie promocyjne wyjątkowej książki ,,Pruszcz Gdański w latach 1945 – 1990: Partia, bezpieka, Solidarność”.

Książka, której autorami są badacze z IPN: Piotr Brzeziński, Arkadiusz Kazański i Marcin Węgliński, powstała z inicjatywy Burmistrza Pruszcza Gdańskiego, Janusza Wróbla i dr Ferdynanda Froissarta.

Monografia Pruszcza Gdańskiego w okresie PRL jest drugą pozycją w Polsce, w której tak dokładnie przebadano najważniejsze aspekty życia społecznego PRL w kontekście małego miasta – mówił na spotkaniu Janusz Wróbel. – Dzięki niej poznajemy system i kulisy działania powiatowych struktur PZPR w Pruszczu Gdańskim, strukturę i zainteresowania lokalnego UB, SB, łącznie z funkcjonariuszami i agentura oraz co dla mnie najważniejsze, zapoznajemy się z historią i ludźmi Solidarności. Ta książka to w pewien sposób hołd dla ich poświęcenia i pracy. Wielu z nich nadal, przez ostatnie ćwierćwiecze aktywnie działa w przestrzeni miasta. To właśnie oni, bohaterowie Solidarności, stanowili najaktywniejszą cześć sali. Zadawali mnóstwo pytań. Uzupełniali także informacje, jakie znalazły się w książce.

Mamy nadzieję, że nasza praca rozpoczyna, a nie kończy spisywanie najnowszych dziejów Pruszcza Gdańskiego – mówili na spotkaniu autorzy książki: Piotr Brzeziński, Arkadiusz Kazański. Mamy też nadzieję, że za jakiś czas, dzięki państwu, spotkamy się kolejny raz, na promocji uzupełnionej i rozszerzonej książki.

Na zawartość merytoryczną pozycji składają się, oprócz znanych dotąd opracowań, dokumenty z archiwów IPN w Gdańsku i Bydgoszczy, Archiwum Państwowego w Gdańsku, Archiwów NSZZ Solidarność i zbiorów prywatnych Marka Krawycińskiego, Kazimierza Maciejewskiego, Zenona Skąpskiego i Stanisława Wyrembaka. W skład pracy wchodzą także zebrane do publikacji relacje działaczy pruszczańskiej oraz korespondencja. Książka wydana została nakładem Miasta Pruszcz Gdański w liczbie 500 egzemplarzy.

Bartosz Gondek

Rzecznik Prasowy Burmistrza

Bartosz Gondek

Rzecznik Prasowy Burmistrza