Przemoc, agresja i poczucie własnej wartości

26.03.2025

Siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3 wzięli udział w niezwykle ciekawych zajęciach z panią Moniką Staniecką, certyfikowaną trenerką szkoleń miękkich. Dyskutowali o przemocy i agresji, ale także o poczuciu własnej wartości. Doszli do ważnych wniosków, otrzymali wskazówki oraz wypracowali ciekawe rozwiązania dotyczące radzenia sobie z przemocą.

Przemoc a agresja

Młodzież zastanawiała się, czym różnią się dwa bliskie sobie pojęcia. Czy przemoc i agresja znaczą to samo? Zdecydowanie nie. Ta pierwsza jest zaplanowana, wyrachowana, długotrwała, jednoznacznie negatywna. Agresja natomiast pojawia się w danym momencie, często jako konsekwencja sytuacji powodującej nasz gniew. Co ważne, może ona mieć również pozytywne skutki: stanowić sposób obrony, chronić nasze granice, mobilizować nas. Oczywiście tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie nad nią zapanować.

Syndrom pilota bombowca

Uczniowie chętnie dzielili się własnymi spostrzeżeniami mówiąc o przemocy fizycznej i psychicznej. Dowiedzieli się, czym jest syndrom pilota bombowca. Nie zabrakło odniesień do nękania w internecie. Bo czy nie łatwiej dokuczać komuś, gdy nie musimy patrzeć mu prosto w oczy?

Niskie poczucie własnej wartości jako źródło problemów

Nie ulega wątpliwości, że osoby stosujące przemoc dokuczają, ponieważ mają niskie poczucie własnej wartości. Jednocześnie na swoje ofiary wybierają one słabszych, niepewnych siebie. Wspólnie z panią Moniką młodzież zastanawiała się co zrobić, by nie stać się ofiarą przemocy. Niezwykle ważne jest dbanie o siebie i wzmocnienie poczucia własnej wartości. Należy traktować siebie jak najlepszego przyjaciela, wspierać się i doceniać. Pod żadnym pozorem nie wolno porównywać się do innych. Będąc silnymi, znając własną wartość, otaczając się dobrymi ludźmi poradzimy sobie z każdą przeciwnością. A jeśli pojawi się problem z przemocą, trzeba zawsze szukać pomocy.