Rozmowy o krajach arabskich z Tanya Valko

Tanya Valko to pseudonim literacki Polki mieszkającej w Arabii Saudyjskiej, autorki książek o kuchni orientalnej, wielu publikacji o Libii oraz bestsellerowej powieści „ Arabska żona” – wstrząsającej historii Polki, która poślubiła muzułmanina. Powieść to rezultat ponad dwudziestoletnich kontaktów pisarki z krajami muzułmańskimi, efekt badań i studiów, własnych doświadczeń oraz zasłyszanych opowieści. Autorka zawarła w książce wiele ludzkich historii, które ubrała w fikcję literacką. Podczas spotkania w  bibliotece Tanya Valko opowiadała o swoich książkach, planach literackich oraz o kulturze, zwyczajach, religii i codziennym życiu w Libii, Jemenie i Arabii Saudyjskiej. Pisarka poruszyła także ciągle aktualny problem terroryzmu, ukazując go z perspektywy mieszkańca krajów arabskich. Duże zainteresowanie czytelników wzbudziła opowieść o trudnym położeniu kobiet tych krajów, ograniczeniu ich praw oraz całkowitym uzależnieniu od mężczyzn.