Finał konkursu ,,Powiat gdański. Historie mało znane”

Starostwo Powiatowe oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim zorganizowali konkurs pt. ,,Powiat gdański. Historie mało znane”, którego patronami medialnymi byli: Polska Dziennik Bałtycki, Telewizja EiA oraz portal internetowy Twoja Historia.

Celem konkursu było zebranie opracowań, które pozwolą na zachowanie pamięci o miejscach, wydarzeniach i losach osób związanych z powiatem gdańskim. Jury konkursu, w składzie:

Marek Adamkowicz – Dziennik Bałtycki, przewodniczący jury

Piotr Kaliński            – Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim, członek jury

Łukasz Kozaczek      –  Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim, członek jury

Bartosz Gondek        – Urząd Miasta Pruszcz Gdański, członek jury,

po zapoznaniu się ze zgłoszonymi pracami, postanowiło dokonać następującego podziału nagród:

I miejsce:

Jan Hlebowicz za pracę ,,Historia zwykłej parafii, w zwykłym mieście PRL”

II miejsce:

Zbiór wspomnień ,,Harcerskie marzenia, harcerskie wspomnienia, harcerska dola” w opracowaniu Urszuli Niklas, Edwarda Pietka, Zbigniewa Brągoszewskiego

WYRÓŻNIENIA:

Marek Dziekoński za monografię ,,Ełganowo – historia do pierwszych dekad XX  stulecia” oraz Tomasz Jagielski ,,Wróblewo – 700 lat historii wsi żuławskiej”

Wymienione prace zostaną opublikowane w tomach pokonkursowych w latach 2011-2012.

Bartosz Gondek- Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Pruszcz Gdański oraz Z-ca Dyrektora PiMBP Anna Krawycińska.

Laureatów oraz gości obecnych w bibliotece podczas finału w uroczysty nastrój wprowadziła muzyka klasyczna wykonywana na żywo na instrumencie klawiszowym przez instruktor Amelię Waszkiewicz, pracownika OKSiR z Łęgowa. Atmosferę zimowego wieczoru rozgrzały także swoim śpiewem: Agnieszka Pastuszka, Marysia Szczudło, Karolina Kwidzińska, Iga Parada i Małgorzata Rota. Wspaniale dobrane, różnorodne piosenki, oryginalne interpretacj znanych utworów (m.in. “Jej portret”, “Wielka woda”, “Podróżą każda miłość jest”) wzruszyły publiczność.

Laureat pierwszej nagrody Jan Hlebowicz, nagrodę wręcza Piotr Kaliński – Naczelnik Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim.

Laureaci drugiego miejsca: Urszula Niklas, Edward Pietka, Zbigniew Brągoszewski.

Wojciech Jagielski – wyróżnienie.