Pisaliśmy już, że nasza biblioteka, jak co roku, również włączyła się w świętowanie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci z pruszczańskich szkół i przedszkoli. Jedną z nich było przedstawienie w wykonaniu Teatru Maska z Karkowa. To jednakże nie koniec celebrowania święta bibliotek. Zaprosiliśmy również do nas Teatr Duet oraz pisarza Dariusza Rekosza.
Czy czary pomagają zaskarbić sympatię oraz jak rozkodować szyfr
Aktorzy z Teatru Duet opowiedzieli dzieciom historię pt. Zaczarowany ołówek. Dzieci poznały bajeczkę o księżniczce, która była bardzo smutna, bo nie miała sukni, pięknej biżuterii… Lekiem miał być magiczny ołówek, który sprawiał, że księżniczka wreszcie mogła być szczęśliwa. Miała bowiem bogactwo i rozmaite talenty. Niestety do czasu. Podczas konkursu talentów magia nie zadziałała i księżniczka nie potrafiła śpiewać. Księżniczka zrozumiała, że źle postąpiła, bo była zachłanna i postanowiła zmienić swoje zachowanie. Razem z bohaterką dowiedzieliśmy się, że nie czarami a własnym talentem i pracą możemy zaskarbić sobie szacunek innych. Do udziału w przedstawieniu zostały zaproszone dzieci. Mogły pokazać swoje talenty w konkursie. Przedszkolaki śpiewały, skakały, tańczyły…
Kodowanie i szyfrowanie
W spotkaniu z pisarzem Dariuszem Rekoszem, który przeprowadził warsztaty detektywistyczne, udział wzięli uczniowie klas IV i VI ze Szkoły Podstawowej nr 3. Młodzież zapoznała się z twórczością autora i tym jak zamienił pracę informatyka na ciekawe życie twórcy. Uczniowie poznali różne typy kodów i szyfrów. Z przejęciem kodowali swoje imiona i odkodowywali hasła. Na najszybszych i najbystrzejszych młodych detektywów czekały nagrody – książki autora. Po wysiłku intelektualnym przyszedł czas na wysiłek fizyczny. Pan Rekosz włączył muzykę, a uczniowie tańczyli, dekodując ruchy z teledysków. Śmiechom i dobrej zabawie nie było końca.