Tradycje Wielkanocne

 

    Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc, dlatego  podczas kwietniowego spotkania z młodszą grupą wychowanków ,,Żuławskiego Słonecznika” oraz OREW-u z Pruszcza Gdańskiego rozmawialiśmy o zwyczajach wielkanocnych.

 

Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych: święcenie palemek, pisanki,święcone, śmigus-dyngus. Niektóre z nich sięgają nawet starożytności, jak np. obyczaj wielkanocnego malowania jajekwyświetl szczegóły wywodzi się z mitycznej starożytności, a Słowianom znany był od X wieku. Ciekawe, że początkowo jaja zdobiły wyłącznie kobiety (obecność mężczyzn niwelowała magiczne właściwości pisanek), sama zaś czynność była jednym z warunków zachowania ciągłości świata. Dziś wszystkie kolorowe jaja wielkanocne nazywamy pisankami, kiedyś sporządzano jednak rysowanki, jaja kunsztownie rzeźbione, nalepianki i wyklejanki. Niegdysiejsze motywy na skorupkach miały też własną symbolikę. Kolor żółty miał odniesienie do motywów solarnych, zieleń oznaczała wiosenne odrodzenie przyrody i miłość. Szkarłat i biel to oznaka szacunku dla duchów opiekujących się domem. Tak, czy siak, przyjemnie jest zasiąść przy odśiwętnie nakrytym stole, wspólnie z całą rodziną.

  

Dzieci wykonały własne wielkanocne kurczaki z …. najzwyklejszego balona!!!!

    

                                   

Do Pani Ani porzyszedł nawet…zajączek wielkanocny i pisankiZając ze świątecznym prezentem od wychowanków i nauczycieli z ,,Żuławskiego Słonecznika ,,Smile

                               

   

12 i 15  kwietnia 2011