Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna • +48 58 682 34 79 • kontakt@biblioteka-pruszcz.pl

Home 9 Dyskusyjny Klub Książki 9 TRADYCJE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ZACHOWANE W NASZEJ PAMIĘCI I UTRAWALONE Z TEKSTACH LITERACKICH

 

 Podczas kwietniowych zajęć DKK dla dzieci rozmawialiśmy o tradycjach świąt wielkanocnych, które znamy z naszych domów od rodziców, babć, dziadków a także z literatury. Dzieci chórem na pytanie, z czym im się kojarzą święta wielkanocne wymienili: palemki, z którymi idziemy do Kościoła w Niedzielę Palmową, malowanie jajek, święconkę oraz lany poniedziałek, tzw. śmigus – dyngus. Mało kto natomiast pamięta o innych zwyczajach poprzedzających pierwszy dzień świąt, czyli Niedzielę Palmową.  I tak z książek traktujących o dorocznych zwyczajach i obyczajach, możemy dowiedzieć się także o takich tradycjach związanych z Wielkanocą, jak np. ,,topienie Judasza”, ,,wielkie grzechotanie”, ,,pogrzeb żuru”, czy też ,,wieszanie śledzia„. Jeśli także nie pamiętaliście o tych zwyczajach, to polecamy zajrzeć do książek o ,,Polskich obyczajach i obrzędach”, które znajdziecie w wypożyczalni lub czytelni każdej bibliotekiSmile. Naszym klubowiczom bardzo spodobał się wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt.  ,,Dzieci na Wielkanoc” a w szczególności fragment, który pozwalamy sobie przytoczyć:

,,(…) Ty dzieciom na Wielkanoc odpuść wszystkie winy:

że rozlały atrament, że zbiły słoiki-

gdy tak smacznie śpią nocą,

nie dziw, że we dnie psocą,

że wciąż w ruchu są, jak małe listeczki brzeziny.

 

Ty także byłeś mały. To historia dawna,

powiadasz. Ja rozumiem – dzisiaj nosisz krawat,

parasol i notesik,

ale gdyś jest wśród dzieci,

czy nie jesteś znów dzieckiem, powiedz, czy nieprawda?

 

Widzisz, ten świat jest wciąż niedoskonały:

jednym ciągle zbyt groźny, innym wciąż zbyt mały-

ale wiedz: ciemne drogi,

trudy, troski i trwogi –

że dzieci, zawsze w ni opromieniały(…)” 

 

Z uśmiechem dla każdego dziecka i dorosłego oraz z promiennymi wyświetl szczegółyżyczeniami radosnych ŚWIĄT WIELKANOCNYCH klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci: Madzia, Paulinka i Karolinka oraz moderator Anita Smile.

wyświetl szczegóły 

 

 

19.04.2011