W bibliotece o uzależnieniach

 

Uzależnienie od alkoholu, czyli tzw. alkoholizm, jest chorobą, która zaczyna się i rozwija podstępnie a pijący często nie mają świadomości, że zaczyna się problem, którego zgubne konsekwencje będą musieli ponosić niekiedy przez całe życie. Szczególną grupę w kontekście zjawiska alkoholizmu stanowi młodzież,  dla której najczęściej momentem  inicjacji alkoholowej jest okres dorastania. Wówczas, czy to pod presją otoczenia, czy też z chęci poznania działania napojów alkoholowych, następuje ich spożywanie, często w sposób niekontrolowany. Problem jest o tyle ważny, iż granica wiekowa momentu inicjacji alkoholowej znacznie się zaniżyła. Coraz młodsze dzieci sięgają po alkohol, dlatego też jak najwcześniej należy przestrzegać przed zgubnymi skutkami jego spożywania. W tym tez celu w bibliotece odbył się cykl zajęć z profilaktyki uzależnień. Młodzież z pruszczańskich szkół uczestniczyła w lekcjach biblioterpaeutycznych (o czym już pisaliśmy;-)) a także spotkaniach spotkaniach z psychologiem  – Beatą Szpakowską oraz panerm Tadeuszem Rapińczukiem.                       

 Psycholog Beata Szpakowska rozmawiała m.in. o przyczynach i skutkach spożywania alkoholu, jak również o powodach, które skłaniają ich rówieśników do sięgania po napoje ,,procentowe”

.

 Wiele emocji ( a nawet łez) wywołało spotkanie z Tadeuszem Rapińczukiem, który opowiedział historię swojego życia, na którą składa się także walka z chorobą alkoholową. Gość spotkania podkreślał, iż jeżeli człowiek bardzo chce, to może tę ciężką walkę wygrać, na co jest przykładem, gdyż od ponad 20 lat NIE PIJE!