Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna • +48 58 682 34 79 • kontakt@biblioteka-pruszcz.pl

Home 9 Polecamy książki 9 WIESŁAW NOWICKI

 

 

Wiersze gostomskie:refleksje z kaszubskiej krainy

Wiersze łódzkie żartobliwe

– zapraszamy do lektury poezji Wiesława Nowickiego – aktora, reżysera, autora adaptacji teatralnych, dziennikarza i poety.

Wiesław Nowicki (ur. 1946 Łódź, zm. 2012 Gdańsk) – aktor, reżyser, autor adaptacji teatralnych, dziennikarz, poeta. Absolwent łódzkiej PWSTiF. Grał u Cywińskiej, Hebanowskiego, Majora i sam reżyserował w Teatrze Elbląskim, Koszalińskim czy Gorzowskim. Z Teatrem Wybrzeże związany był od 1973 r., nie tylko jako aktor, ale również jako sekretarz literacki Stanisława Hebanowskiego. Wraz z żoną Wandą Neumann założył w 1977 r. Teatr na Przymorzu, adresowany zwłaszcza do młodego widza. W latach 80 był kierownikiem literackim gdańskiej Miniatury, konsultantem literackim w teatrach w Koszalinie, Grudziądzu i Bydgoszczy. Stworzył wiele audycji telewizyjnych, jak Salon artystyczny Wiesława Nowickiego, Twarze i Musica Noster Amor, o tematyce kulturalnej, gdzie prowadził wywiady dla Telewizji Gdańskiej z osobistościami sceny muzycznej. Pozostawił po sobie wiele refleksji i część z tego dorobku opublikował.
Już po śmierci Wiesława Nowickiego ukazał się tomik „Wiersze gostomskie” poświęcony tematyce regionu Pomorza i Kaszub. Tomik został uhonorowany trzecią nagrodą w kategorii „Poezja” podczas XIV Kościerskich Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2013.

error:
%d bloggers like this: