Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna • +48 58 682 34 79 • kontakt@biblioteka-pruszcz.pl

Home 9 Dyskusyjny Klub Książki 9 „Wszystkie moje mamy” Renata Piątkowska

„Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej  jest jedną z książek z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”, w której to właśnie małe dzieci opowiadają nam o czasach II wojny światowej. Poznajemy historię o dzieciństwie pewnego pana, Szymona Baumana, którego do dziś, mimo że jest już osobą w podeszłym wieku, nadal prześladują obrazy z czasów II wojny światowej. Będąc małym chłopcem nie do końca zdawał sobie sprawę z tego, jak może wyglądać prawdziwa wojna. Dla niego była to jedynie zabawa z jego najlepszym kolegą Dawidem przy użyciu drewnianych karabinów…

Kiedy Niemcy przekroczyli granicę Polski, życie chłopców zmieniło się bezpowrotnie. Na samym początku Szymek stracił tatę, którego Niemcy po ulicznej łapance wywieźli do obozu. Następnie spadająca z nieba bomba zabrała mu dom. Wraz z mamą i starszą siostrą trafił najpierw do cioci, a później do getta. Tam mały Szymek, tak jak i wiele innych dzieci, poznał, co to głód, chłód i obezwładniający strach…. Najważniejsze jednakże było dla niego to, że nadal byli razem.

Pewnego dnia i to się zmieniło… Pojawiła się siostra Jolanta, a właściwie Irena Sendlerowa, która pomogła mu opuścić getto. Szymek przestał być Szymkiem – stał się Stasiem, później Maćkiem…  Miał prawdziwą mamę, ale również mamę Jolantę, Marię, Annę i Polę, siostrę swojego taty, która przygarnęła go po zakończeniu wojny, stając się tym samym jego ostatnią mamą.