Poniedziałkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych przybrało nieco inną formę niż zwykle. Tym razem bowiem uczestnicy przynieśli ze sobą teksty, które noszą w swoich sercach. Zapraszamy do przeczytania jednego z nich:

Reflektorem w ,,przeszłość”

 

Nie ma czasu!

Ale ten czas leci, biegnie!

Szkoda czasu na takie banialuki!

Czas goi rany, jest najlepszym lekarstwem!

Czas-słowo, które nie podlega nakazom, zakazom. Słowo to niespodziewanie, codziennie, drąży korytarze w naszym życiu, jeden z takich korytarzy, snop światła w oddali, zauważyłam w moim. Idąc tymże tropem, ujrzałam na jednej z półek ,,album” z napisem: ,,Region warmińsko-mazurski” Janusza Mankiewicza. Zdjęłam go z półki, zainteresowana treścią i … na pierwszej stronie widniała dedykacją o takiej treści:

,,Niech ten album da Ci chwilkę, moment wspomnień i refleksji. I pociągnie Cię w zachwycie w barwy lata i jesieni. Tam gdzie Żuraw z Czaplą – kupel. I ten Perkoz z panią Kaczką. Zapatrzona w wydarzenia, wspomnisz radość ze swą dziatwą. Gdy kajakiem swym pływałaś, głaszcząc wodę piórem wiosła.  Zapach fajki, zapach łódki i ten domek nad jeziorem. Wszystko kurzem dziś pokryte, jakże żywe Twe wspomnienia. Te cudowne lata życia, zatrzymane w kadrze bycia. Bycia razem w słońcu, lata ze swym mężem, dziećmi, wnukami. Dziś zamykasz pewien etap, lecz nie zamkniesz chwil tak drogich, jak: Pierwsza wiosna, pierwsze lato, pierwsza burza nad jeziorami. W Twej pamięci zawsze będą te łódki, żagle jak łabędzie pływające w wiatru szale. Pierwsze wschody słońca i zachody nad jeziorami. Ciepłe słońce i ten gwar.  Niech ten ,,Album,, – da Ci chwilę na wskazanie cudownych barw: śpiewu ptaków, szelestu i zapachu traw, klekot boćka i rechot żab. Te wspomnienia zatrzymamy na chwil trzy, aby wspomnienia lat przeszłych żyły tysiąc chwil. Z okazji ukończenia 75 roku życia wszystkiego, co najlepsze w życiu – życzy Tobie, Kochana mamo, Twoja córka Kasia z mężem Markiem”.

Jak ten czas nieubłaganie pędzi!!!- Anna Wrzosek, DKK.