Kategorie wiadomości

Wybierz datę i wyświetl wiadomości z tego dnia

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Zielono Mi

17.05.2023

Wraz z Fundacją KIWI-Liderem inicjatywy, Hurtownią Jola, nasza biblioteka realizuje projekt „Zielono mi”. Niedawno polecaliśmy książki dla dzieci. Zapowiadaliśmy również, iż czeka nas wiele wydarzeń związanych z ekologią znaczeniem natury dla naszego życia. No i się działo! Było gwarno i wesoło, ale również bardzo edukacyjnie.

Sfinansowano ze środków Funduszu Grantowego FIR

Lekcje o tematyce ekologicznej oraz spotkanie z pszczelarzem

W ramach projektu Zielono Mi odbył się cykl lekcji dla dzieci dotyczących ekologii, natury i roślin. Przyczynkiem do rozmowy były bajki: Tomasza Trojanowskiego pt. Dlaczego zwierzęta mieszkają w bloku Maćka? oraz Beaty Gabrat pt. Magiczna gąsienica. Bajki zaprezentowane w formie teatrzyku kamishibai, poruszały tematy bardzo ważne dla środowiska, a więc i dla nas ludzi. Dotyczyły m.in. niszczenia przyrody, globalnego ocieplenia, wycinania lasów i dlaczego lasy, są tak bardzo potrzebne. Druga bajeczka traktująca o cyklu rozwojowym motyla, była przyczynkiem do rozmowy o łańcuchu pokarmowym. Otóż te zazwyczaj przerażające i brzydzące większość nas owady, są istotną jego częścią. Stanowią bowiem źródło pożywienia dla części zwierząt: płazów, gadów oraz większości gatunków ptaków. Gdyby ich zabrakło, one też zniknęłyby z powierzchni Ziemi.

Mała a bardzo potrzebna — troszeczkę o pszczołach

Pszczelarz, Wiesław Kulesza, opowiedział o pracy pszczelarza. Dzieci dowiedziały się o wartościach odżywczych miodu oraz o zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z pszczołami. Pan Wisław wyjaśnił uczniom, w jaki sposób produkowany jest miód. Otóż pszczoły zbieraczki (robotnice) zapylając kwiat, pobierają z nich nektar. Każda pszczoła jednorazowo pobiera do swojego wola ok. 14-15 mg nektaru! Następnie przenosi go do ula, gdzie przekazuje pszczole ulowej. Następnie pszczoła ulowa zagęszcza nektar, odparowując z niego wodę. By woda odparowała, pszczoła wielokrotnie wysuwa i chowa języczek z kroplą nakropu (czyli nektaru przyniesionego przez robotnice w wolach), dodając do niego enzymy trawienne, które wydzielają się w wolu. W ten sposób po odparowaniu wody kropla miodu trafia do komórki plastra, wypełniając ją po brzegi.  Podczas zajęć uczniowie mogli również przymierzyć strój pszczelarza i zobaczyć narzędzia niezbędne podczas pracy. Dzięki temu wszystkim było łatwiej zrozumieć, jak tak naprawdę wygląda praca w pasiece.

Skip to content