Zygmunt Bukowski (1936-2008) – dla Kociewia, Kaszub i Pomorz

Drodzy Czytelnicy!

Zachęcamy gorąco każdego kto znał Zygmunta Bukowskiego osobiście lub Jego twórczość di wypełnienia (anonimowo) niżej zamieszczonej ankiety, która będzie bardzo pomocna w opracowaniu książki na temat życia i twórczości Zygmunta Bukowskiego!

Niewielu jest tak niepospolitych, wrażliwych i zasłużonych twórców dla wsi i regionu pomorskiego, jak Zygmunt Bukowski. Odszedł od nas tak niespodziewanie i nagle – ponad 8 lat temu. A ma się wrażenie, jakby był z nami jeszcze przedwczoraj.

Dnia 23 sierpnia 2016 roku na spotkaniu w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim zrodziła się inicjatywa zebrania materiałów i opracowania książki biograficznej, a właściwie księgi pod roboczym tytułem “Zygmunt Bukowski (1936-2008) – dla Kociewia, Kaszub i Pomorza”. Pragniemy zwrócić się o honorowy patronat nad tą księgą – do wójta macierzystej gminy (Trąbki Wielkie) Błażeja Konkola i marszałka woj. pomorskiego Mieczysława Struka Zapraszamy do współpracy w przygotowaniu księgi pamięci i refleksji o Zygmuncie Bukowskim, wrażliwym i dobrym człowieku, poecie, prozaiku, rzeźbiarzu i malarzu. Prosimy o przemyślenie załączonej ankiety i przesyłanie swoich odpowiedzi w ciągu najbliższego miesiąca na adres: anita.kotwa-kakol@biblioteka-pruszcz.pl. Te odpowiedzi, a właściwiej wspomnienia, refleksje – będą zapewne najcenniejszą częścią zaplanowanej publikacji.

Ryszard Borzęcki Jan Kulas                 Zbigniew Rogalski

1. Kiedy po raz pierwszy i w jakich okolicznościach usłyszał Pan (i) o Zygmuncie Bukowskim?

2. Kiedy po raz pierwszy i w jakich okolicznościach spotkał się Pan (i) z Zygmuntem Bukowskim?

3. Czy i w jakim stopniu można mówić o Pana (i) współpracy z Zygmuntem Bukowskim?

4. Co szczególnie Pana (ią) ujęło w postaci Zygmunta Bukowskiego? Jakim był człowiekiem?

5. Jak można określić związki Zygmunta Bukowskiego z “Małą Ojczyzną” i regionem Pomorskim, a szczególnie z Kociewiem i Kaszubami?

6. Jak sferę twórczości (i dlaczego) Zygmunta Bukowskiego ceni Pan (i) najwyżej?

7. Jakim poetą był, w Pana (i) przekonaniu, Zygmunt Bukowski?

8. Które (który) z publikacji Zygmunta Bukowskiego poleciłby Pan (i) współczesnemu czytelnikowi, miłośnikowi sztuki?

9. Jak się Panu (i) wydaje, co ze spuścizny Zygmunta Bukowskiego ma charakter ponadczasowy i warto by to również dzisiaj promować?

10. Co jeszcze warto by zawrzeć w książce biograficznej o Zygmuncie Bukowskim …?