Zrób sobie komiks

Zrób sobie komiks

Zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim na warsztaty komiksowe. Inspiracją do dyskusji oraz późniejszej zabawy był komiks Piotra Kasińskiego „Zrób sobie komiks”, który stanowi świetny podręcznik teorii komiksu. “Książka” została podzielona na historię powstania komiksu, podstawy jego języka, opis bohatera, wskazówki co do ujęcia emocji, a także zaopatrzona w zabawy, dyplom oraz wycinanki.

Rola obrazu w komiksie

Dzieci wspólnie zastanawiały się, co to jest komiks i jak go rozpoznać. Komiks jest rodzajem opowieści, w których historie są opowiadane za pomocą obrazów i tekstu. Jednakże należy podkreślić, iż w komiksie to obraz przekazuje więcej informacji niż tekst, który ma charakter jedynie dopełniający. To na obrazach spoczywa główny ciężar opowieści. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, który komiks był pierwszym.

Komiks w Polsce i Europie

Bibliotekarka opowiedziała również o pierwszych komiksach w Polsce, Europie oraz mandze. W Polsce, choć pierwsze obrazkowe historie ukazywały się już w okresie międzywojennym, to prawdziwe komiksy zaczęły powstawać pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Zaczęło się w prasie dla młodzieży od historyjek autorstwa Papcia Chmiela, czyli Henryka Chmielewskiego o Tytusie Romku i A’tomku. Niedługo później zaczęły ukazywać się, także w prasie przygody Kajka i Kokosza autorstwa Janusza Christy. W Europie m.in.: Lucky Look, Asterix i Obelix.

Po części teoretycznej przyszedł czas na część praktyczną. Dzieci wcieliły się w rolę ilustratorów komiksów i miały zadanie narysować stroje, bohaterów, a także rysunkowo przedstawić emocje. Była to świetna zabawa, w której uczniowie wykazali się bardzo dużą kreatywnością.

Skip to content