Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Zabawka towarzyszy dzieciom już od ponad 100 lat, dlatego ten dzień jest ważny zarówno dla wszystkich małych, jak i dużych. Z tej okazji w naszej bibliotece w listopadzie odbywa się cykl zajęć o misiach.

Historia święta

Bibliotekarka przedstawiła dzieciom historię pluszowego misia. Święto zostało ustanowione w 2002 r., dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Jak to się stało, że miś ma swoje urodziny? W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent, ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Ciekawostki o niedźwiedziach brunatnych

Następnie dzieci wysłuchały teatrzyku kamishibai pt. Misiowe wiadomości — niedźwiedź brunatny autorstwa Beaty Gabrat, który opowiada ciekawostki o prawdziwych niedźwiedziach. Dzieci dowiedziały się: czym jest gawra, co jedzą, jak śpią oraz o tym, czy koala na pewno jest misiem. Nie zabrakło również czasu na zabawę oraz oglądanie książeczek.

Zapraszamy ponownie!