Komunikat

W dniu 17 września 2024 r. (wtorek) biblioteka będzie nieczynna od godz. 10:00 do 11:00. W tym czasie będzie odbywało się szkolenie pracowników. Za utrudnienia przepraszamy

Nowości książkowe w bibliotece w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Na coraz dłuższe jesienne wieczory zapraszamy do biblioteki po nowości książkowe. Kolejny zakup nowości niebawem.

Zakupione książki Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, w ramach zadania: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0.

Logotypy: narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteki Narodowej.
W skali od 1 do 10 – dyskusje o książce

W skali od 1 do 10 Ceylan Scott to historia nastoletniej Tammar, która po próbie samobójczej trafia do szpitala psychiatrycznego dla nastolatków. Dziewczyna przez lata okaleczała się, zmagała z ogromną nienawiścią do siebie i próbowała topić rozpacz w alkoholu. Historia 17-letniej Tamar jest podzielona na czas obecny i na wydarzenia, które odbyły się rok wcześniej, a mianowicie śmierć jej przyjaciółki Iris. W teraźniejszości zaś bohaterka powieści trafia do szpitala psychiatrycznego, ponieważ chciała popełnić samobójstwo. Dziewczyna cały czas oskarża się o śmierć koleżanki i twierdzi, że to ona ją zabiła. Ponadto cierpi na depresję oraz zaburzenia osobowości typu borderline…

Fakty i mity na temat depresji

Fabuła książki dostarczyła nam tyle tematów do dyskusji, że nie mogliśmy się rozstać. Wyszliśmy od rozmowy na temat rozumienia, czym jest depresja, która często mylona jest z chorobą psychiczną. Zrobiliśmy również krótki quiz na temat faktów i mitów jej dotyczących. Niezaprzeczalnie depresja jest chorobą. Chorzy na depresję mogą odczuwać m.in. smutek, zmęczenie. Skutecznym sposobem leczenia jest korzystanie z pomocy psychologa, psychiatry, psychoterapeuty. Do mitów zaś należy m.in. stwierdzenie, że psychiatra to lekarz dla… wariatów, że mija po 2-3 miesiącach oraz  że jeśli ktoś nie ma zmartwień, to nie zachoruje na depresję. By lepiej zrozumieć postępowanie głównej bohaterki — Tammar, głębiej zajęliśmy się jej chorobą, zaburzeniem osobowości borderline. Książka Ceylan Scott pomaga uświadamiać innych i przybliżać tematy, o których wielu ludzi nie mają pojęcia.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.