O Danucie Szaflarskiej

Wiele głupot narobiłam, ale co się będę przejmować tym co nieodwracalne.

Powyższe słowa Danuty Szaflarskiej były wstępem do dyskusji nad książką Gabriela Michalika pt. Danuta Szaflarska. Jej czas. Autorowi udało się przedstawić postać znakomitej aktorki, legendy teatru i filmu w sposób wysublimowany, z wdziękiem i elegancją. Czytając, poznajemy życie Danuty Szaflarskiej od jej narodzin w 1915 roku, poprzez dwie wojny światowe, powstanie warszawskie i ciężkie lata powojenne. W książce, oprócz osób związanych z filmem i teatrem, opisana jest też piękna przyjaźń gwiazdy z księdzem Jerzym Popiełuszko. Danuta Szaflarska ostatni raz na deskach teatru wystąpiła w roli Osowiałej Staruszki na Wózku Inwalidzkim. Było to 3 miesiące przed śmiercią. Aktorka zmarła w wieku 102 lat. Mawiała o sobie: Jestem chyba najstarszą na świecie pracującą aktorką.

Anna Krawycińska, moderator Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych