Jak zostałam wiedźmą…

Jak zostałam wiedźmą…

Jak zostałam wiedźmą. Opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci to książka autorstwa Doroty Masłowskiej, którą młodzież omawiała podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Mimo że książka została napisana w 2014 roku, niewiele straciła na aktualności. Historia wiedźmy jest tłem do opowiedzenia, jak wyglądają nasze czasy, jaka jest kondycja rodziny, jak dobro walczy ze złem w świecie gadżetów, sztucznych pragnień i chęci na coraz więcej, niepohamowane więcej i więcej. Młodzież identyfikowała się z tekstem, doskonale wyczuła, zrozumiała podteksty i świat przedstawiony w książce pełny chipsów, hot-dogów, iPhone’ów, telewizji, Lidlów Śmidlów, katalogów z ofertą pełną czarowniczych potrzeb. Natomiast klubowiczów podzieliła warstwa graficzna — rysunki autorstwa Marianny Sztymy. Jednym się podobały szkicowane szarym ołówkiem, pasowały do narracji książki, innym zaś bardziej przeszkadzały, niż dopełniały tekst.

Biesiada Literacka z Peterem Olivierem Loewem

Biesiada Literacka z Peterem Olivierem Loewem

Joanna Przybyś, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim, zaprasza na Biesiadę Literacką z Peterem Olivierem Loewem. Spotkanie poprowadzi Krystian Nehrebecki.

Kiedy, o której godzinie, gdzie:

Spotkanie odbędzie się 1 grudnia 2024 r., niedziela, godz. 17:00, w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim, ul. Wojska Polskiego 34. Wstęp wolny.

Peter Olivier Loew

Pisarz, autor książek, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt, wybitny znawca historii Polski, profesor Uniwersytetu w Moguncji i Darmstadt. Następca Karla Dedeciusa — tłumacza literatury polskiej, założyciela i twórcy Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt. Biegle włada językiem polskim, oddany sprawie relacji polsko-niemieckich, niestrudzenie od wielu lat promujący naszą kulturę i twórców kraju nad Menem. Loew pisze, opowiada o tym co od ponad 500 lat łączy, a nie dzieli Polaków i Niemców, o tym jak wielki wpływ mają Polacy na kulturę i gospodarkę.

Oswajamy dziecięce strachy

Oswajamy dziecięce strachy

Podczas spotkania klubu przedszkolaka rozmawialiśmy o strachu. Przyczynkiem do dyskusji była książka Sibylle Delacroix pt. Ptak na ramieniu. Po przeczytaniu tekstu rozmawialiśmy o dziecięcych lękach. Bibliotekarka delikatnie prowadziła dzieci przez temat emocji, zwracając szczególną uwagę na różne rodzaje strachu. Wyjaśniła, że strach może być sojusznikiem, a nie tylko czymś negatywnym. Szczególnie podkreśliła znaczenie tzw. dobrego strachu. Jako przykład przytoczyła sytuację spotkania z nieznanym psem. Wyjaśniła dzieciom, że wtedy strach jest czymś pozytywnym, bo ostrzega i chroni przed niebezpieczeństwem. Zwieńczeniem spotkania była część twórcza. Dzieci dostały kartki i kredki, aby narysować swoje potwory. Tym razem jednak zadanie miało wesoły charakter. Potwory miały być narysowane zabawnie, co miało pomóc dzieciom oswoić swoje obawy.

Skip to content