Warsztaty teatralne

Warsztaty teatralne

Bawimy się w teatr z instruktorem, Sławomirem Kochankiem.

Zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola Integracyjnego Karolcia i Piotruś..  Odegrano uwspółcześnioną wersję Smoka wawelskiego. Odbył się pokaz mody księżniczek. Wszystkie dzieci, przejęte swymi rolami, zaangażowały się w zabawy. Było głośno i wesoło.

Klasa III ze Szkoły Podstawowej nr 2 odegrała natomiast sceny z Brzydkiego kaczątka. Tym razem nacisk został położony na emocje. Było dużo zabawy i hałasu.

Rozwiązanie konkursu “Pisanka wielkanocna”

Rozwiązanie konkursu “Pisanka wielkanocna”

Za nami uroczyste wręczenie nagród w Powiatowym konkursie plastycznym pt. „Pisanka wielkanocna”. Nadesłane prace były wykonane różnymi, ciekawymi technikami. Po trudnych i burzliwych dyskusjach komisja postanowiła nagrodzić w kategorii przedszkola: 1 miejsce zajął Franciszek Piszorski, 2 miejsce ex aequo Kornel Łęgowski i Paweł Figura, 3 miejsce ex aequo Hania Filipiak i Dominik Szafraniec. Wyróżnienia otrzymali – Maciej Arcab, Kasia Pietrzak, Milena Kędzierska, Kaja Fenska, Iga Suszyńska, Pola Majek i Zuzanna Lipka. W kategorii klas 1-3 Bartosz Grobelny zajął 1 miejsc, 2 miejsce – Nina Dobraczyńska, 3 miejsce – Kacper Maszota, wyróżniono: Kubę Sulikowskiego. W kategorii klas 4-6 nagrodzono Wiktorię Bajer, która zajęła 1 miejsce, 2 miejsce otrzymał Filip Grobelny, 3 miejsce – Kacper Dobraczyński. Serdecznie zapraszamy do biblioteki na wystawę, by obejrzeć część pisanek, które nadesłano na konkurs.

Przyszła Pani Wiosna

Przyszła Pani Wiosna

Na spotkaniu klubu malucha powitaliśmy nowa porę roku. Zajęcia tradycyjnie rozpoczęła piosenka. Pani Asia odczytała fragmenty  książeczki „Pory roku”, co było impulsem do rozmów.  Następnie przyszedł czas na zabawy, np. wierszyk masażyk o wiośnie, zabawa z kolorowymi chustkami. Wszyscy, zarówno rodzice jak i dzieci, z zaangażowaniem wyklejali wizerunek Pani Wiosny papierowymi, kolorowymi kwiatami i motylkami. Była też chwila z zabawkami i książką. Zajęcia zakończyły się wspólnym śpiewaniem piosenki na pożegnanie.

Nowości książkowe

Nowości książkowe

Zapraszamy do biblioteki. Na półkach czekają pachnące nowością książki:

Joanna Tekieli, Dębowe uroczysko

Laila Shukri, Zhańbiona żona szejka

Kinga Jesman, Almas, Diament pustyni

Aneta Krasińska, Matylda. Droga ku przyszłości

Anna Ziobro, Ostatnia tajemnica

Alina Adamowicz, Gabriela Gargaś, Nie czekaj już dłużej

Aleksandra Rak, Herbaciarnia pod Jaśminem

Grażyna Mączkowska, Turkawki

Katarzyna Janus, Ocalić siebie

Agnieszka Janiszewska, Sekrety domu Bille. Tom 1

Agnieszka Janiszewska, Sekrety domu Bille. Tom 2

Ilona Gołębiewska, Mam na ciebie plan

O rybaku i złotej rybce

O rybaku i złotej rybce

Zaprosiliśmy dzieci z  Przedszkola Promyczek i Przedszkola nad Rzeczką do wysłuchania teatrzyku kamishibai „O rybaku i złotej rybce”.  Bajka skłoniła do refleksji na temat marzeń i zabaw. Jako wędki posłużyły kredki i kawałki sznurka. Każde dziecko złowiło swoją rybkę. Oby spełniała marzenia.

Igłą i nitką

Igłą i nitką

Odbyły się już pierwsze spotkania klubu hafciarskiego, pod okiem i igłą hafciarki Anny Prill. W miłej atmosferze i przytulnych wnętrzach biblioteki powstają misterne torebki z jeansu. Klapy będą zdobiły złote i srebrne kwiaty. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ukazującej postępy uczestniczek zajęć.

Paskudne i mądre

Paskudne i mądre

„Fuuj, ohyda! Paskudne ciekawostki i obrzydliwe obrazki” to tytuł książki autorstwa Dana Marshalla, w której znajdziemy odpowiedzi na różne paskudne pytania. Dowiemy się z niej m.in. ile jest worków z kupą na Księżycu, ile mieszka w pępku bakterii, co jedzą młode koala, co muchy zostawiają na naszych kanapkach… Tematy, a właściwie odpowiedzi były obrzydliwe i wstrętne, ale jakże ciekawe i fascynujące. Co więcej, uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla klas 1-4 przeprowadzali eksperymenty, które miały przybliżyć omawianą tematykę. I tak poznawaliśmy jak dochodzi do erupcji w wulkanach – zrobiliśmy swój wulkan w słoiku. Wsypaliśmy do niego sodę, barwnik i zalaliśmy to octem. Potem sprawdziliśmy jak muchy zjadają nasze kanapki, mimo że nie mają zębów, dlatego wcześniej przygotowaną galaretkę polaliśmy octem, który ją rozpuścił, dzięki temu łatwo dało się ją nabrać w strzykawkę. (Muchy wymiotują na nasze kanapki, fuj…). Na koniec sprawdzaliśmy jak pojemny jest nasz pęcherz moczowy. Mimo że eksperyment się nie udał, to najbardziej się podobał, ponieważ odkryliśmy, że balon wypełniony wodą i nieumiejętnie zdjęty z kranu, kręci piękne piruety w powietrzu i oblewa uczestników DKK oraz zalewa łazienkę… Śmiechu było co niemiara, sprzątania też…

Jak napisał wydawca, to: zadziwiająca książka o tym, co niesamowicie paskudne, totalnie ekscytujące i zaskakująco mądre. Bardzo polecamy i zachęcamy do lektury.

Warsztaty teatralne

Warsztaty teatralne

Pan Sławomir Kochanek – instruktor teatralny, nauczyciel, animator kultury sprawił, że dzieci a klas I ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr3 zamieniły się w aktorów. Wspólnie, bo dla każdego dziecka znalazła się rola, odegrały sceny z “Brzydkiego Kaczątka”. Uczyły się przy tym jak okazywać emocje takie jak radość czy smutek. Jak mówić na scenie, jak mówić „daleko”. Wszyscy uczestnicy warsztatów zostali nagrodzeni brawami.

O tym, czego nam nie mówią

O tym, czego nam nie mówią

Jak wygląda praca dziennikarza politycznego opowiadał Radomir Wit na spotkaniu, na które zaprosił Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel oraz Dyrektor Biblioteki Joanna Przybyś . Biesiadę Literacką poprowadzi Krystian Nehrebecki. Autor książki  „Sejm Wita. Czyli czego nie mówią wam politycy”, opowiadał o kulisach Sejmu i pracy dziennikarzy i dziennikarek politycznych. O sobie mówi, że jest pośrednikiem zadającym pytania w imieniu obywateli. Jego zadanie to opisywanie rzeczywistości sejmowej, ocenę pozostawia czytelnikowi. Podzielił się ze słuchaczami złotą myślą, zawartą w książce, która jak podkreślił nie jest jego autorstwa. Chce wierzyć, że to my (Polska) będziemy tym normalnym krajem. A także, że wolna prasa służy rządzonym, nie rządzącym.

W drugiej części dziennikarz odpowiadał na pytania widowni. Przyznał, że łatwiej być tym, który je zadaje, niż na nie odpowiada. Zdradził, że chciałby porozmawiać „naprawdę” z Jarosławem Kaczyńskim i że napisał do niego list.  Chciałby wierzyć , że młodość coś zmieni, jego zmieniła praca w sejmie.

Z solą i zabawami

Z solą i zabawami

Pierwsza wizyta klasy 0 ze Szkoły Podstawowej nr 3 rozpoczęła się od lekcji bibliotecznej. Dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki, po czym zostały zaproszone do obejrzenia teatrzyku obrazkowego kamishibai. „Bajka o soli” stała się impulsem do ożywionej dyskusji o szerokim zastosowaniu tego minerału, jego rodzajach. Spotkanie zakończyły wesołe zabawy z chustą animacyjną.

Bocianie gniazdo

Bocianie gniazdo

Zwiastuny wiosny, bociany, były tematem spotkania z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej Specjalnej w Warczu i Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Pruszczu Gdańskim (OREW). Kanwą była książka „Cztery pory baśni. Wiosna”, autorstwa Włodzimierza Dulemba. Uczestnicy „gotowali zupę wiosenną”, układali puzzle z wizerunkiem bociana, ćwiczyli sylabizowanie wyrazów kojarzących się z tym tematem.

Uważaj czego sobie życzysz

Uważaj czego sobie życzysz

Podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla klas 5-7 rozmawialiśmy o powieści „My dwie, my trzy, my cztery” Sary Crossan. Była to okazja do rozmowy na temat relacji z babcią, mamą, czy rodzeństwem oraz koleżankami w klasie. Książka obfituje w opisy wielu trudnych sytuacji, które zmuszają do refleksji na temat rodziny, jej znaczenia, jak sobie radzić z przemocą emocjonalną, finansową, samotnością, niezrozumieniem, ale też nadopiekuńczością.  W opisie od wydawcy możemy przeczytać i zastanowić się: czy potrafilibyśmy na nowo pokochać matkę, która was opuściła i przez 11 lat się nie odzywała? W takiej sytuacji została postawiona Apple, główna bohaterka, wychowywana przez nadopiekuńczą babcię. Niespodziewanie mama wraca. Apple jest bardzo szczęśliwa, bo może z nią porozmawiać o wszystkim, urwać się ze szkoły, pójść na zakupy, wyskoczyć do restauracji… Ale wkrótce okazuje się, że babcia miała rację, mówiąc „Apple, uważaj, czego sobie życzysz”…

To piękna, wartościowa książka o miłości, dojrzewaniu, przebaczeniu, budowaniu na nowo relacji, odwadze.

Klub Książki dla przedszkolaka

Klub Książki dla przedszkolaka

Pani Asia z wypożyczalni dla dzieci zaprasza dzieci w wieku 4-6 lat na kolejne spotkanie Klubu Książki dla przedszkolaka. Spotkanie odbędzie się 18 marca 2024 r. (poniedziałek), o godz. 16:00.

Co robimy w Klubie Książki dla przedszkolaka?

Podczas takiego spotkania w bibliotece, nasz przedszkolak spędzi wspólnie czas nie tylko z mamą lub tatą, ale i z innymi dziećmi, dorosłymi. Oprócz czytania malujemy, a także wspaniale się bawimy. Po co takie spotkania, zapewne niektórzy zapytają? Odpowiedź jest bardzo prosta.  Książki rozwijają wyobraźnię i ukazują świat, który jest dziecku bardzo potrzebny do dalszego rozwoju. Zapraszamy serdecznie!

Biesiada Literacka z Radomirem Witem

Biesiada Literacka z Radomirem Witem

Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel oraz Dyrektor Biblioteki Joanna Przybyś serdecznie zapraszają na Biesiadę Literacką z dziennikarzem telewizyjnym i radiowym Radomirem Witem. Spotkanie poprowadzi Krystian Nehrebecki.

Kiedy, o której godzinie, gdzie:

Spotkanie odbędzie się 16 marca 2024 r., sobota, o godz. 16:00 w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim, ul. Wojska Polskiego 34.

Radomir Wit

Dziennikarz telewizyjny i radiowy, reporter polityczny i korespondent sejmowy, autor niedawno wydanej książki pt. Sejm Wita. Czyli czego nie mówią wam politycy. W swojej książce Radomir Wit odsłania kulisy walki o niezależność mediów, konflikty wewnętrzne wśród polityków oraz odpowiada na pytania o prawdziwe oblicze polskiego parlamentu.

Cuchnąca historia

Cuchnąca historia

Zaprosiliśmy  na wyprawę śladami rozwoju higieny klasę III ze Szkoły Podstawowej nr 2. Mówiliśmy jak wyglądało to na przestrzeni wieków. Kanwą do rozważań stała się książka Piotra SochyBrud. Cuchnąca historia higieny”. Wiele ciekawych, chodź niezbyt miło pachnących opowieści, zainteresowało uczestniczące w zajęciach dzieci. Zapraszamy po tą i inne pozycje książkowe o podobnej tematyce dostępne w naszej książnicy.

Spotkania grup wsparcia dla osób pozostających w żałobie

Spotkania grup wsparcia dla osób pozostających w żałobie

Mamy przyjemność wraz z Urzędem Miasta w Pruszczu Gdańskim współuczestniczyć we wspaniałej inicjatywie Fundacji Domu Hospicyjnego w Pruszczu Gdańskim. W naszej bibliotece będą odbywały się bezpłatne spotkania grup wsparcia dla osób pozostających w żałobie.

Szczegóły

Spotkania, które poprowadzi doświadczony psycholog Joanna Bajena, będą odbywały się w wyznaczone soboty w godz. 17:00-19:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Wojska Polskiego 34.

Daty spotkań:

  • 24 lutego,
  • 9 marca,
  • 13 kwietnia,
  • 4 maja,
  • 8 czerwca,
  • 13 lipca,
  • 10 sierpnia,
  • 14 września,
  • 12 października,
  • 16 listopada,
  • 21 grudnia 2024 r.

Zapisy

Zapisy dla osób zainteresowanych udziałem w spotkaniach pod numerem telefonu: +48 790 433 248

Plakat do pobrania

Dino zabawy

Dino zabawy

Dzieci ze Żłobka Stacja Edukacja, pod troskliwym okiem Pani Asi z czytelni dziecięcej, poszerzały wiedzę na temat dinozaurów i ich charakterystycznych cech. Porównywały przedmioty ze względu na wielkość. Doskonaliły spostrzegawczość i koordynację wzrokowo – ruchową. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Dzień dinozaura

Dzień dinozaura

Przedstawiamy relację z kolejnego spotkania Klubu Malucha. Tym razem tematem przewodnim były dinozaury. Wspólnie czytaliśmy książeczki o tej tematyce, tropiliśmy dinozaura po śladach. Dzieci, przy pomocy  rodziców tworzyły własne prace obrazujące te zwierzęta. Były też zabawy ruchowe.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii

Do szkoły pod górkę

Do szkoły pod górkę

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim uczestniczyli w zajęciach, które poprowadziła Pani Asia, z wypożyczalni dla dzieci. Spotkanie urozmaicił  teatrzyk kamishibai pt. „Szkoła Czi-Tam” Joanny Mueller -sztuka teatralna na papierze. Rozmawialiśmy o dostępności  do edukacji, o tym jak wyglądają szkoły w różnych krajach, jak wygląda droga do szkoły. Mówiliśmy także o odmiennych obowiązkach dzieci. Dzieci chętnie uczestniczyły w dyskusji. Po rozmowach na poważne tematy znalazła się także chwila na zabawy.

Kraina emocji

Kraina emocji

Wszyscy czasem się smucimy, boimy, odczuwamy złość. Emocje to niełatwa sprawa, dlatego warto sięgnąć po pomoc. Zachęcamy do zapoznania się z serią Kraina emocji, od wydawnictwa JUPI JO!

Kraina emocji

Seria, w której specjaliści: pedagog i psycholog dziecięcy przybliżają zagadnienia dotyczące uczuć i emocji, jest skierowana do maluchów i przedszkolaków. Wielkim atutem są piękne ilustracje, które swoimi kolorami zachęcą dzieci do sięgnięcia po książkę. Maluchy będą mogły dowiedzieć się, czym są poszczególne emocje i jak można sobie z nimi radzić. Zwierzątka z przedszkola „Nad Jeziorkiem” opowiedzą o tym jak się złoszczą, smucą, a czasem zazdroszczą i jak sobie z tymi trudnymi uczuciami radzą. Zachęcamy do zapoznania się z tą niezwykle wartościową serią, która może być przyczyną rozmowy o ważnych zagadnieniach, które dotyczą nie tylko maluchów. Zapraszamy do biblioteki.

Skip to content