O piłce nożnej — spotkanie autorskie z Wiesławem Wiką

O piłce nożnej — spotkanie autorskie z Wiesławem Wiką

Dyrekcja oraz pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim zapraszają na spotkanie autorskie z Wiesławem Wiką. Podczas spotkania Wiesław Wika będzie promował książkę pt. „Piłka nożna w Pruszczu Gdańskim (1922-2022)”.

Czas i miejsce spotkania

Spotkanie odbędzie się 9 lutego 2023 r. (czwartek), o godzinie 18:00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim przy ul. Wojska Polskiego 34. Wstęp wolny.

Wiesław Wika

Wiesław Wika trenował w Wiśle Tczew, Unii Tczew, AZS Gdańsk, MOSiR Pruszcz, GOZPN w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie pracował również jako koordynator. W latach 1994-95 zasiadał w zarządzie Polskiego Związku Piłki Nożnej. W 1995 roku został wybrany do Zarządu Polskich Menedżerów. W 2000 roku Wika przez krótki czas był współmenadżerem Lechii Gdańsk.  

O książce „Piłka nożna w Pruszczu Gdańskim (1922-2022)”

Książka Wiesława Wiki pt. „Piłka nożna w Pruszczu Gdańskim (1922-2022)” wydana została w 2022 roku. Publikacja prezentuje na swoich kartach przebieg działalności klubów piłki nożnej w Pruszczu Gdańskim. W książce znajdziemy opis struktur organizacyjnych, sylwetek liderów, działaczy, jak i samych piłkarzy.

Na plakacie grafika piłkarza, logo biblioteki oraz informacje o spotkaniu autorskim tj. imię i nazwisko autora, tytuł książki, miejsce i czas spotkania.
Spotkanie promocyjne książki pt. „Historia powiatu gdańskiego w pytaniach”

Spotkanie promocyjne książki pt. „Historia powiatu gdańskiego w pytaniach”

Dyrekcja oraz pracownicy biblioteki zapraszają na promocję książki pt. „Historia powiatu gdańskiego w pytaniach. Ludzie, zdarzenia, miejsca. Część 3”. Spotkanie będzie idealnym sposobem na wejrzenie w przeszłość naszego regionu i poznanie jego tajemnic.

Czas i miejsce spotkania

Promocja książki odbędzie się we wtorek, 7 lutego, o godz. 18:00, na terenie biblioteki, przy ul. Wojska Polskiego 34 w Pruszczu Gdańskim.

Kilka słów o książce

„Historia powiatu gdańskiego w pytaniach. Ludzie, zdarzenia, miejsca. Część 3” stanowi ostatnią odsłonę trylogii o historii naszego regionu. Tak jak pozostałe części, ta również została wydana przez Fundację Bursztynowym Szlakiem i jest związana z działalnością charytatywną. Książka składa się z kilkudziesięciu rozdziałów, z których każdy opisuje inną opowieść dotyczącą historii powiatu gdańskiego. Jej autorami są: K. Babiński, R. Ciesielski, D. Czerwiński, D. Dolatowski, B. Gondek, T. Jagielski, T. Jałoszński, A. Jendrzejewski, M. Kozłow, M. Krawyciński, K. i S. Malczewscy, A. Pawelec, B. Wessalowska, G. Weyna.

Gry bitewne w bibliotece

Gry bitewne w bibliotece

Rozpoczynamy spotkania z grami bitewnymi. Klub Gier Bitewnych Gargulec wprowadzi nas w niesamowity świat The 9th Age. Dużo emocji i wspaniała zabawa, gwarantowane!

Kiedy?

Pierwsze spotkanie z grami bitewnymi odbędzie się 24 stycznia 2023 r. (wtorek), o godz. 16:30.

Dla kogo?

Spotkania przeznaczone są dla dzieci powyżej 12 roku życia, młodzieży oraz osób dorosłych. Zapraszamy zarówno osoby, które znają już świat gier bitewnych, jak też te, które nie mają żadnego doświadczenia. Każdy, kto ma ochotę na dobrą zabawę, jest mile widziany. Oczywiście wstęp wolny!

O grze The 9th Age

The 9th Age to stołowa gra wojenna osadzona w uniwersum Fantasy. Niezależnie od wybranej frakcji, gracz ma do dyspozycji wiele figurek. Od szeregowych żołnierzy po wykwalifikowanych łuczników, rycerzy konnych, ohydne bestie, niszczycielskie machiny wojenne i inspirujących bohaterów. Gra toczy się na polu bitwy o wymiarach 1,22 m x 1,83 m, na którym miniaturowe armie poruszają się, aby walczyć ze sobą. Na zmianę każdy gracz manewruje swoimi wojownikami, rzuca zaklęcia, strzela i walczy, rzucając kośćmi, aby określić wynik.

Napis: Gry bitewne w bibliotece. Poniżej zdjęcie przedstawiające stół z rozłożonymi figurkami podczas gry, informacje o dacie i miejscu spotkania, oraz o jego odbiorcach. Loga organizatorów – biblioteki oraz Klubu Gier Bitewnych Gargulec.
Koncert „Polskie i ukraińskie kolędy i piosenki świąteczne”

Koncert „Polskie i ukraińskie kolędy i piosenki świąteczne”

Dyrekcja oraz pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim zapraszają na koncert Hanny Tiekuczewej. Ukraińska artystka zaśpiewa oraz zagra na gitarze polskie i ukraińskie kolędy, oraz piosenki świąteczne. Dzięki jej muzyce będziemy mogli ponownie poczuć magię świąt.

Termin koncertu

Koncert pt. „Polskie i ukraińskie kolędy i piosenki świąteczne” odbędzie się w piątek, 27 stycznia 2023 r. o godz. 18:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Wojska Polskiego 34 w Pruszczu Gdańskim. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

O Hannie Tiekuczewej

Hanna Tiekuczewa jest ukraińską piosenkarką i kompozytorką. Do Polski, do Gdańska, przyjechała w 2017 roku z Ługańska, z miasta Antracyt. Ukończyła Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki w Ługańsku na kierunku muzyczna pedagogika i kultura artystyczna. Tworzyła w wielu zespołach i chórach, współpracowała z Filharmonią Ługańską. W Gdańsku śpiewała w chórze Music Everywhere oraz w zespole Słowiańska dusza. Niedawno uruchomiła swój własny projekt muzyczny: rockowy zespół HANNA. W 2020 roku Hanna otrzymała stypendium kulturalne miasta Gdańska na projekt „Nowe życie melodii gdańskich, gdzie średniowiecze spotyka się z teraźniejszością”. Artystka jest założycielką i kierownikiem ciągle rozwijającego się ukraińskiego chóru Vyrij, który działa w Gamie Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Plakat przedstawiający zdjęcie Hanny Tiekuczewej oraz napisy: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim zaprasza na koncert Hanny Tiekuczewej „Polskie i ukraińskie kolędy i piosenki świąteczne”. Poniżej informacja o czasie i miejscu spotkania oraz napis: Piękny głos i dźwięki gitary – poczuj ponownie magię świąt!
„Podziel się ciepłem” – wybierz piękny, ręcznie robiony komplet

„Podziel się ciepłem” – wybierz piękny, ręcznie robiony komplet

Zapraszamy do biblioteki nie tylko po książki, ale również po piękne, unikatowe czapki i szaliki. Fundacja KIWI Kreatywność Inicjatywa Wielokulturowość Integracja przekazała dla czytelników wielki karton zimowych i wiosennych kompletów w ramach akcji „Podziel się ciepłem”. Część tych ręcznie robionych dzieł znajduje się na zdjęciu, ale to nie wszystko. Najwięcej czapek i szalików jest przeznaczonych dla najmłodszych. Każdy może wybrać coś dla siebie, oczywiście za darmo. Czapki i szaliki dostępne są w wypożyczalni dla dzieci. Podzielmy się ciepłem.

Komunikat wypożyczalni dla dzieci – Sala ślubów

Komunikat wypożyczalni dla dzieci – Sala ślubów

Drodzy czytelnicy!

Przypominamy, iż okresowo udostępniamy wypożyczalnię dla dzieci na SALĘ ŚLUBÓW Urzędu Miasta w Pruszczu Gdańskim. W związku z tym dział w określonych poniżej dniach będzie NIECZYNNY w następujących godzinach:

20.01.2023 r. /piątek/ – 13:00-16:30

27.01.2023 r. /piątek/ – 13:00-16:30

Bardzo prosimy o wyrozumiałość. Dziękujemy i życzymy miłego dnia.

Komunikat wypożyczalni dla dzieci

Godziny pracy biblioteki

Kochani! Wakacje się skończyły i w związku z tym wracamy do naszych stałych godzin pracy.

Godziny pracy:

Biblioteka czynna będzie w następujących godzinach:

  • PONIEDZIAŁEK 9.00 – 17.00, z przerwą w godz. 12.30-13.00
  • WTOREK 8.00-18.00, z przerwą w godz. 12.30-13.00
  • ŚRODA 8.00-15.30, z przerwą w godz. 12.30-13.00
  • CZWARTEK 8.00-18.00, z przerwą w godz. 12.30-13.00
  • PIĄTEK 9.00-17.00, z przerwą w godz. 12.30-13.00
  • W pierwszą sobotę miesiąca w godz. 8.00-13.00 (Data soboty, podczas której biblioteka będzie otwarta, może ulec zmianie. W związku z tym prosimy o odwiedzanie naszej strony internetowej).

Zapraszamy serdecznie

Zapisz maluszka do biblioteki –„Mała książka, wielki człowiek”

Zapisz maluszka do biblioteki –„Mała książka, wielki człowiek”

Bierzemy udział we wspaniałym projekcie „Mała książka, wielki człowiek”, który ma na celu rozbudzenie miłości do czytania wśród najmłodszych. Jeżeli Twoje dziecko ma od 2 do 6 lat, zapisz je do naszej biblioteki. Na początek przygody ze światem książek otrzyma Wyprawkę Czytelniczą. Szczegóły w filmiku poniżej.

O akcji ,,Mała książka wielki człowiek”

Organizatorem akcji jest Instytut Książki we współpracy z Fundacją Metropolia Dzieci. Inicjatywa ma zachęcić rodziców oraz ich młodsze pociechy do czytania książek codziennie, a także do odwiedzenia biblioteki. Zasady uczestnictwa są proste. Wystarczy zapisać dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat) do biblioteki (lub jak już jesteś zapisana/zapisany), przyjść i wypożyczyć książeczki. Każdy otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, składającą się z Karty Małego Czytelnika, naklejek oraz książki wraz z broszurą dla rodziców. Po uzbieraniu 10 naklejek czytelnik zostanie uhonorowany imiennym dyplomem. Warto dodać, że naklejki otrzyma dziecko każdorazowo po wypożyczeniu, co najmniej jednej książki.
Uwaga, uwaga! W ,,Wyprawce” znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o bezcennej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Zapraszamy na planszówki

Zapraszamy na planszówki

Zapraszamy na kolejne spotkanie planszówkowe. Dobra zabawa gwarantowana.

Kiedy?

02.02.2023 r. (czwartek) o godz. 16:00.

Dla kogo?

Dla wszystkich. Dla każdego, kto ma ochotę spędzić miło czas. Spotkanie przeznaczone jest zarówno dla początkujących graczy, jak i też dla mistrzów planszówek. Zagraj z nami!

„Szklane ptaki” Katarzyna Zyskowska

„Szklane ptaki” Katarzyna Zyskowska

Krzysztof Kamil Baczyński, bohater powstania warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej, a przede wszystkim poeta. To wyjątkowa postać Pokolenia Kolumbów. Książka o nim, „Szklane ptaki”, autorstwa Katarzyny Zyskowskiej stanowiła inspirację do rozmowy podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.

O książce

Autorka książki, Katarzyna Zyskowska, przedstawiła postać wybitnego poety, nie czyniąc z niego pomnikowej postaci. „Szklane ptaki” to wzruszająca opowieść o miłości – opowiedzianej w trzech narracjach i w trzech punktach widzenia. Książka przedstawia historię mężczyzny oraz dwóch kobiet, które kształtowały Baczyńskiego jako człowieka i artystę. Czy życie w takim trójkącie jest możliwe? Niech do myślenia o tym zachęci cytat:

„Powinnam być najszczęśliwsza na świecie. I trochę jestem, a trochę nie, bowiem w tej historii są trzy narracje. Trzy nurty zdarzeń. Dopiero teraz, po ślubie i przeniesieniu się na Hołówki, słyszę to wyraźnie. Melodia naszej miłości nie jest spójna, ponieważ duet został rozpisany na trzy głosy, a przez to wciąż wkradają się dysharmonia, fałszywe tony, niepotrzebne akordy”.

Szalona zabawa podczas balu karnawałowego

Szalona zabawa podczas balu karnawałowego

Bal karnawałowy w ramach Akcji Zima za nami. Było wspaniale! Uczestnicy imprezy zaskoczyli nas pomysłowością strojów. Szaleliśmy wspólnie przy dźwiękach muzyki, gdyż chęci do zabawy były ogromne.

Akcja Zima z planszówkami

Akcja Zima z planszówkami

Uczestnicy Akcji Zima wzięli udział w planszówkowych rozgrywkach. Było mnóstwo radości, główkowania i zdrowej rywalizacji.

Pierwsze spotkanie z grami bitewnymi

Pierwsze spotkanie z grami bitewnymi

Pierwsze spotkanie z grami bitewnymi już za nami. Zawodnicy weszli w świat The 9th Age i rozegrali ciekawą bitwę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie. Informacja o nim niedługo pojawi się na stronie.

Akcja Zima z artystycznym akcentem

Akcja Zima z artystycznym akcentem

Akcja Zima trwa u nas w najlepsze. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy wykazali się umiejętnościami artystycznymi oraz wielką inwencją twórczą. Ozdobili szkatułki, wykorzystując metodę decoupage. Pomalowali również koszulki, tworząc unikatowe wzory. Piękne prace zabrali ze sobą do domów. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.

„Hodowla” Katarzyna Ryrych

„Hodowla” Katarzyna Ryrych

Podczas Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży rozmawialiśmy o „Hodowli” autorstwa Krystyny Ryrych. Książka przybliża codzienność w szkole, ale nie zwyczajnej, a bardzo porządnej. Wszystko jest w niej pod kontrolą. Uczniowie są ładni, grzeczni i wzorowi. Postępują jednakowo, zgodnie z zasadami. Nie ma tam miejsca na myślenie, a każdy przejaw indywidualizmu karany jest śmiercią. Rzeczywistość opisana w książce mocno wpłynęła na wyobraźnię uczestników DKK, a wnioski płynące z dyskusji były bardzo ciekawe.