Spotkanie z Mikołajem

Spotkanie z Mikołajem

Jak co roku naszą bibliotekę, odwiedził Święty Mikołaj. Jako że ma dużo pracy, to do małych czytelników przybył 2 grudnia. Święty okazał się być osobą obdarzoną dużą dawką humoru. Swoimi opowieściami rozbawił wszystkich. Odważniejsze dzieci zaprezentowały wierszyki, co wywołało na twarzy Mikołaja szeroki uśmiech. Na zakończenie spotkania milusińscy otrzymali prezenty oraz mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.

Graliśmy w planszówki

Graliśmy w planszówki

Co można robić jesienią oprócz czytania książek? Można przyjść do biblioteki i pograć w gry planszowe. Posiadamy całkiem pokaźny zbiór gier, a wśród nich m.in.: Beczkę śmiechu, Spaghetti, Ośmiornicę, 5 sekund i wiele, wiele innych. Koniecznie odwiedzajcie stronę biblioteki oraz media społecznościowe, by nie przegapić kolejnego terminu spotkania.

Na czym polega czułość

Na czym polega czułość

Bibliotekę odwiedzili uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim. Tematem przewodnim była czułość. Pani bibliotekarka na podstawie wybranej przez dzieci karty rozmawiała z nimi o uczuciach i nastrojach. Następnie dzieci wysłuchały teatrzyku kamishibai Antoine’a Guilloppégo pt. Czułość. Pani Asia zachęcała do dyskusji, na czym polega czułość. Dzieci chętnie dzieliły się spostrzeżeniami. Na koniec spotkania odbyła się gra w kalambury, przy której było śmiechu i radości co niemiara. Zapraszamy ponownie.

Saga, czyli filiżanka, której nie ma

Saga, czyli filiżanka, której nie ma

Sagi rodzinne wzbudzają sentyment, są inspiracją do odświeżenia własnych rodzinnych historii. W ten magiczny świat zabrała członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych powieść Cezarego Harasymowicza Saga, czyli filiżanka, której nie ma. Poznajemy historię rodziny autora wplecioną w wydarzenia przełomu XIX i XX wieku. Rodzinne anegdoty opowiedziane w doskonały sposób bez zbędnego patosu i idealizowania postaci. To również powieść o odwadze, honorze walce, okrucieństwie wojny. To książka, która jest też hołdem dla pokoleń, którym zawdzięczamy możliwość życia w wolnym kraju.

Komunikat wypożyczalni dla dzieci

Komunikat wypożyczalni dla dzieci

W dniu dzisiejszym tj. 2 grudnia 2023 r. (sobota) wypożyczalnia dla dzieci będzie nieczynna od godz. 9:30 do 11:30. Książki z działu dla dzieci będzie można oddać w wypożyczalni dla dorosłych.

Za utrudnienia przepraszamy

O szacunku, uczciwości, przyjaźni…

O szacunku, uczciwości, przyjaźni…

Czym jest życzliwość? Co to jest wolność? Czy wszystko nam wolno? Co z granicami drugiego człowieka? Na te oraz inne pytania próbowaliśmy odpowiedzieć podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Przyczynkiem do dyskusji była książka pt. Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach. Rozmawialiśmy z młodymi ludźmi  o tym, co w życiu najważniejsze: o szacunku, uczciwości, przyjaźni, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata. Jak się okazało, sytuacje opisane przez polskich znakomitych pisarzy, nie są czymś wyjątkowym, one się zdarzają w codziennym życiu. Dylematy, problemy ukazane w książce są też udziałem młodych ludzi z DKK.

EKO WARSZTATY DLA DZIECI

EKO WARSZTATY DLA DZIECI

Dyrektor biblioteki zaprasza dzieci w wieku 6-13 lat na kolejne bezpłatne EKO warsztaty. Tym razem będziemy tworzyli… woskowe świeczki. Myślicie, że zrobienie ich będzie trudne i wymagało specjalistycznej wiedzy? Nic bardziej mylnego… Zrobimy je tylko z naturalnych składników.

Kto, gdzie i kiedy?

Zajęcia poprowadzi Dominika Dudzic, pasjonatka naturalnej pielęgnacji, która od kilku lat wytwarza m.in. naturalne kosmetyki, tabliczki, świece zapachowe. Warsztaty odbędą się w siedzibie biblioteki przy ul. Wojska Polskiego 34, w sobotę 9 grudnia 2023 roku, w godz. 11:00-12:30.

Jak się zapisać?

Warsztaty są skierowane do dzieci w wieku 6-13 lat. Zapisywać się można przez formularz podany niżej. Informacji udziela Joanna Łabasiewicz – joanna.labasiewicz@biblioteka-pruszcz.pl. Liczba miejsc ograniczona.

REGULAMIN EKO WARSZTATÓW

FORMULARZ ZAPISU

Świętujemy urodziny… Misia

Świętujemy urodziny… Misia

Na listopadowym spotkaniu Klubu Malucha obchodziliśmy urodziny Misia. Tradycyjnie przywitaliśmy się piosenką. Następnie swoją zabawę maluchy zaczęły od poszukiwań pluszowych zabawek, które Pani Asia skrzętnie ukryła pomiędzy książkami. Zadaniem dzieci między innymi było utulenie misia do snu czy wspólny spacer. Przyszedł też czas na szaleństwo z chustą Klanzy, balonami i w znaną nam wszystkim zabawę Stary niedźwiedź mocno śpi. Było głośno i radośnie. Na koniec przyszedł czas na wyciszenie i relaks poprzez masaż, wykonywany przez rodziców.

Mój przyjaciel Hector – o niezwykłym przewodniku

Mój przyjaciel Hector – o niezwykłym przewodniku

Zawitały do nas dzieci z klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim. Swoją pierwszą wizytę zaczęły od przedstawienia się i podzielenia się zainteresowaniami. Poznały też zasady zapisu do biblioteki.

O niezwykłym przewodniku

Tematem rozmowy podczas zajęć była niepełnosprawność. Bibliotekarka pytała dzieci m.in. o to kim jest osoba niepełnosprawna, jakie są rodzaje niepełnosprawności? Dzieci dowiedziały się, czym jest alfabet Braille’a oraz jaki kolor ma laska osoby niewidomej. W formie zabawy dzieci, choć po części mogły doświadczyć tego, jak czują się osoby niewidome i z różnymi dysfunkcjami ruchowymi. Potem Pani Asia przeczytała dzieciom opowiadanie Renaty Piątkowskiej pt. „Mój przyjaciel Hector” – o koniu przewodniku. Na koniec tradycyjnie przyszedł czas na oglądanie książeczek.

Święta z książką

Święta z książką

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Dopełnieniem aury tych jakże pięknych, pełnych magii świąt, mogą być książki. Już dzisiaj zapraszamy Was do biblioteki po nowości książkowe z zimowo-świątecznym motywem. Na regale z nowościami pojawiły się sięm.in. takie pozycje:

Spraw już sobie święta i wypożycz książkę!

Zapraszamy na koncert Pieśni Okudżawy

Zapraszamy na koncert Pieśni Okudżawy

Dyrektor biblioteki zaprasza na koncert pt. Pieśni Okudżawy w wykonaniu zespołu Bóbr i Kos z Autorskiej Galerii Szary Ganek w Pruszczu Gdańskim.

Kiedy, gdzie:

Koncert odbędzie się 9 grudnia 2023 r. (sobota) o godz. 16:00. w siedzibie biblioteki przy ul. Wojska Polskiego 34. Wstęp wolny

Bułat Okudżawa

Bułat Okudżawa – bard, poeta, prozaik, kompozytor ballad, pieśni lirycznych i satyrycznych, dramaturg. Największą sławę zdobył jako poeta i bard. Początkowo wiersze Okudżawy dostępne były tylko w drugim obiegu, dopiero później artysta miał możliwość oficjalnego wykonywania swoich dzieł. W poezji Okudżawy dominuje klimat zadumy, smutku, refleksji nad ludzkim losem. Częstym motywem jest wojna, jednak bywa ona zazwyczaj jedynie tłem dla egzystencjalnych rozważań, najważniejszym tematem jest bowiem dramat jednostki zmagającej się z życiem. Był blisko związany z Agnieszką Osiecką, której dedykował piosenkę Pożegnanie Polski.

Zapraszamy na planszówki

Zapraszamy na planszówki

Zapraszamy miłośników gier planszowych na kolejne spotkanie. Dobra zabawa gwarantowana.

Kiedy?

28.11.2023 r. (wtorek) o godz. 16:00.

Dla kogo?

Dla wszystkich. Dla każdego, kto ma ochotę spędzić miło czas. Spotkanie przeznaczone jest zarówno dla początkujących graczy, jak i też dla mistrzów planszówek. Przyjdź i zagraj z nami!

Dlaczego warto?

Spotkanie przy grach planszowych to okazja do nawiązania relacji z rówieśnikami, spędzenia czasu wśród innych ludzi. To wspaniały sposób na ćwiczenie umysłu i pamięci. Podczas gry aktywuje się wiele cech i umiejętności. Przede wszystkim: nauka logicznego myślenia, spostrzegawczość czy podejmowanie decyzji pod presją czasu.

Warsztaty komiksowe z Szymonem Telukiem

Warsztaty komiksowe z Szymonem Telukiem

Szymon Teluk – karykaturzysta, malarz, rysownik, ilustrator, odwiedził Szkołę Podstawową nr 2 w Pruszczu Gdańskim na zaproszenie naszej biblioteki. Warsztaty składały się z dwóch części, to znaczy: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej z nich Pan Szymon opowiedział o genezie komiksu i karykatury, a także o podstawach tworzenia rysunków. Rysownik podzielił się również wiedzą związaną z wykorzystaniem figur geometrycznych i brył przy tworzeniu własnych prac. Następnie przedstawił etapy powstawania komiksu. W części praktycznej uczniowie samodzielnie tworzyli krótkie historie.

Spotkanie Klubu Malucha

Spotkanie Klubu Malucha

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Malucha, które odbędzie się 27 listopada 2023 r. (poniedziałek) o godz. 16:00.

Czym jest Klub Malucha?

Klub malucha (nazywany również grupą zabawową) to miejsce, w którym dzieci będą miały okazję do przebywania z rówieśnikami oraz wspaniałej zabawy. Tu również będą mogły przygotować się do pobytu w przedszkolu. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję rozwijać swoje umiejętności i zdolności twórcze, nauczą się samodzielności i współdziałania w grupie rówieśników.

Wiek dziecka

Do klubu zapraszamy dzieci w wieku 1,5 roku do 3 lat wraz z osobą dorosłą: rodzicem, babcią, dziadkiem, czy też opiekunką!

Co zabrać ze sobą?

Prosimy o zabranie ze sobą jakiejś niewielkiej przekąski dla dziecka oraz kapcie na zmianę.

Cykliczność spotkań, moderatorka

Spotkania Klubu Malucha odbywają się raz w miesiącu. Moderatorką zajęć jest Joanna Łabasiewicz. Jeśli są jeszcze jakieś pytania, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 58 682 34 79 lub mailowo: joanna.labasiewicz@biblioteka-pruszcz.pl

Książeczki dla maluszka

Książeczki dla maluszka

Nie ma chyba lepszego polecania książki, jak od samego czytelnika. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy coś dla naszych najmniejszych czytelników. W zasadzie to nawet nie my podpowiadamy co przeczytać, a właściwie pokazać. Otrzymaliśmy zdjęcie od naszej koleżanki z pracy, która sfotografowała swoją półroczną córeczkę Łucję, podczas ,,czytania” książeczek wypożyczonych z naszej biblioteki.

Książeczki kontrastowe dla maluszków

Zapewne już zauważyliście, że książeczki, które leża przed malutką Łucją, to książki kontrastowe. Dlaczego warto pokazywać maluszkowi takie książeczki? Otóż dlatego, że niemowlę widzi nawet 30 razy słabiej niż osoba dorosła. Jego wzrok warto więc stymulować od samego początku, powoli i z umiarem. Najprostszym sposobem na wspomaganie wzroku maluszka jest częsty kontakt wzrokowy, mówienie do niego, robienie min i uśmiechanie się. Kolejnym prostym, ale skutecznym sposobem na stymulację wzroku jest pokazywanie maluszkowi książek i kart kontrastowych. Noworodek nie rozróżnia kolorów, ale lubi patrzeć na proste kształty w kontrastowych barwach. W tym czasie idealnie sprawdzają się biało-czarne karty, które pozwalają dziecku skupić wzrok na jednym konkretnym obrazku.

Koniecznie odwiedźcie naszą bibliotekę ze swoją małą pociechą, a gwarantujemy Wam, że nie będziecie wiedzieli, co wybrać! Zapraszamy

Czytelniczka poleca

Czytelniczka poleca

Dzisiaj książkę dla Was poleca nasza czytelniczka. Myślę, że jej recenzja zachęci Was tak jak nas, do lektury.

Agata Szydłowska – Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u

Wyjątkowa! Nie spodziewałam się, jak wiele wniesie w moje życie książka o polskim designie. Bez ironii. Sięgnęłam po tą pozycję nie czytając wcześniej recenzji, spodziewałam się więc lekkiej lektury w konwencji esejów o tęsknocie za komunizmem pod hasłem “kiedyś to było”. Już wstęp wywarł na mnie wrażenie, jakby ktoś wziął czytaną przeze mnie książkę do ręki i porządnie zdzielił mnie w łeb z hasłem “dorośnij”. Merytoryczne, oparte na historii Polski, bez nadmiernej emocjonalności, ale też nie całkiem na zimno, językiem nieco naukowym, a jednak przystępnym, krok po kroku autorka rozbiera na czynniki pierwsze narodowe świętości meblościankowe i rozprawia się z biznesem opartym na ludzkiej nostalgii. Świetna, bardzo polecam nie tylko miłośnikom urządzania wnętrz, miłośnikom historii, socjologii, psychologii, ekonomii, biznesu, wszystkim miłośnikom słowa pisanego utrzymanego w zanikającej już formie poprawności i konsekwencji.Język, styl, wydanie, wszystko na tak.
@wydawnictwoczarne robi to dobrze, chciałam ją kupić, w końcu wypożyczyłam z biblioteki (najlepsza na świecie @bibliotekapruszczgdanski), ale w końcu i tak kupię. Chciałabym, żeby została ze mną, rzadko zdarzają się pozycje w tak piękny sposób odmitologizowujące bez ośmieszenia i deprecjacji ludzi, których poniosła fala konsumpcjonizmu. Bardzo polecam.

Agnieszka Smilgin-Karcz

Odwiedziny Delfinków z Przedszkola Muszelka

Odwiedziny Delfinków z Przedszkola Muszelka

Dzień pluszowego misia już tuż, tuż. Zachęcamy do sobotniego świętowania zarówno małych, jak i dużych Czytelników. My już w tym tygodniu raz świętowaliśmy. Teraz odwiedziły nas Delfinkami z Przedszkola Muszelka. Dzieci opowiedziały o swoich maskotkach, a także dowiedziały się, jak powstała ta najpopularniejsza zabawka. Podczas zajęć zgłębiliśmy wiele ciekawostek o misiu żyjącym w Polsce – niedźwiedziu brunatnym. Przedszkolaki uczestniczyły w quizie wiedzy na temat niedźwiedzi, pobawiły się w polujące misie, a także utuliły do snu pluszowego misia podczas zabawy chustą klanzy. Na koniec przyszedł czas na oglądanie książeczek. Dziękujemy za odwiedziny i wspólne obchody dnia pluszowego misia.

Konkurs na Najpiękniejszą ozdobę choinkową

Konkurs na Najpiękniejszą ozdobę choinkową

Dyrekcja oraz pracownicy biblioteki serdecznie zapraszają do udziału w konkursie plastycznym pt. Najpiękniejsza ozdoba choinkowa.

Adresaci, zadanie konkursowe

Konkurs adresowany jest do przedszkolaków oraz uczniów klas I-III. Zadanie polega na wykonaniu ozdoby choinkowej.

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje oraz niezbędne formularze dotyczące konkursu znajdują się w załączonym niżej Regulaminie:

Regulamin konkursu Najpiękniejsza ozdoba choinkowa

Formularze niezbędne do udziału w konkursie

Jakie cechy powinien mieć pisarz

Jakie cechy powinien mieć pisarz

W naszej bibliotece odbyły się spotkania z Magdą Bielicką – mieszkanką Pruszcza Gdańskiego, dziennikarką, pracowniczką urzędu gminy w Pruszczu Gdańskim, a także autorką książek dla dorosłych i dzieci. Pisarka poprowadziła dwa spotkania: dla uczniów i dla przedszkolaków.

Jakie cechy powinien mieć pisarz

Dzieci w trakcie spotkania były bardzo aktywne i zaangażowane. Rozmawiały z Panią Magdą o tym, dlaczego warto czytać, kim jest pisarz i dziennikarz, kim one chciałyby zostać w przyszłości. Uczniowie i przedszkolaki dowiedzieli się jakie cechy powinien mieć pisarz i jak nim zostać. Bielicka zachęciła je, aby nie tylko czytały książki, ale także pisały je, bo to bardzo rozwija kreatywność i wyobraźnię. Na koniec dzieci miały możliwość zakupienia książki o Telepatku i Melepetku wraz z autografem pisarki. Dziękujemy za przemiłe spotkanie.

Eco warsztaty dla dzieci

Eco warsztaty dla dzieci

W naszej bibliotece odbyły się eco warsztaty z robienia śniegu do kąpieli. Zajęcia poprowadziła Dominika Dudzic – pasjonatka naturalnej pielęgnacji, zielarka i edukatorka ekologiczna. Dzieci zdobyły wiedzę na temat ziół, zapachów, i naturalnych olejków eterycznych. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowali naturalny proszek do kąpieli w przepięknych zapachach i przeróżnych kolorach. Bardzo dziękujemy za wspólną naukę i zabawę.

Komunikat wypożyczalni dla dzieci

Komunikat wypożyczalni dla dzieci

W dniu dzisiejszym tj. 22 listopada 2023 r. (środa) wypożyczalnia dla dzieci będzie nieczynna od godz. 8:30 do 11:00.

Za utrudnienia przepraszamy.

Warsztaty filozoficzne

Warsztaty filozoficzne

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim wzięli udział warsztatach filozoficznych. Bibliotekarka przeczytała dzieciom indiańską legendę autorstwa Urszuli Ziober pt. Bajka o orle, który myślał, że jest kogutem, opowiadającą o jajku orła, które znalazło się w kurniku. Nikt go jednak nie zauważył i pisklę orła, mimo odmiennego wyglądu, zostało wychowane na koguta. Aż pewnego dnia, kiedy to orzeł-kogut zobaczył na niebie szybującego tajemniczego ptaka… Historia stanowiła wstęp do dyskusji filozoficznych m.in. na temat marzeń i wartości.

Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

Mała książka-wielki człowiek

Mała książka-wielki człowiek

Dyrekcja oraz pracownicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim przypominają rodzicom o trwającej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której otrzymacie bezpłatną Wyprawkę Czytelniczą dla swojego przedszkolaka.

Krótko o akacji #Mała książka- wielki człowiek

Projekt jest realizowany przez Instytutu Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo „Mała Książka – wielki człowiek” we współpracy bibliotekami publicznymi. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. Przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowie, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”. 

Twoje dziecko nie ma jeszcze karty bibliotecznej? Nic straconego. Wystarczy, że przyjdziesz i zapiszesz je do biblioteki.

PODARUJ SWOJEMU DZIECKU NAJPIĘKNIEJSZĄ PRZYGODĘ ŻYCIA!

#wielkiczłowiekwbibliotece

Odwiedziny maluszków z Edukacyjnego Zakątka

Odwiedziny maluszków z Edukacyjnego Zakątka

Naszą biblioteką odwiedziły maluszki ze Żłobka Edukacyjny Zakątek. Pani Asia opowiedziała dzieciom opowieść Juliana Brudzewskiego O panach palcach i ich zdolnościach. Połączenia zabawy i nauki, rymowany tekst i piękne ilustracje sprawiły, że i paluszki dzieci włączyły się do wspólnej zabawy. Był też czas na aktywności z chustą klanzy oraz oglądanie książek. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i wspólną zabawę.

Warsztaty hafciarskie

Warsztaty hafciarskie

W listopadzie rozpoczęliśmy cykl warsztatów hafciarskich pt. Złotem i srebrem haftowane. Spotkania są owocem współpracy biblioteki z hafciarką Anną Prill. Artystka tworzy przedmioty użytkowe haftowane szychem kaszubskim, które łączą tradycję z nowoczesnością. Panie zgromadzone w bibliotece, pod czujnym okiem Anny Prill, rozpoczęły wyszywanie aksamitnych broszek. Spod rąk uczestniczek zaczęły wyłaniać się małe dzieła sztuki, a to dopiero początek spotkań.

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Zabawka towarzyszy dzieciom już od ponad 100 lat, dlatego ten dzień jest ważny zarówno dla wszystkich małych, jak i dużych. Z tej okazji w naszej bibliotece w listopadzie odbywa się cykl zajęć o misiach.

Historia święta

Bibliotekarka przedstawiła dzieciom historię pluszowego misia. Święto zostało ustanowione w 2002 r., dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. Jak to się stało, że miś ma swoje urodziny? W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent, ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Ciekawostki o niedźwiedziach brunatnych

Następnie dzieci wysłuchały teatrzyku kamishibai pt. Misiowe wiadomości — niedźwiedź brunatny autorstwa Beaty Gabrat, który opowiada ciekawostki o prawdziwych niedźwiedziach. Dzieci dowiedziały się: czym jest gawra, co jedzą, jak śpią oraz o tym, czy koala na pewno jest misiem. Nie zabrakło również czasu na zabawę oraz oglądanie książeczek.

Zapraszamy ponownie!

Zrób sobie komiks

Zrób sobie komiks

Zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim na warsztaty komiksowe. Inspiracją do dyskusji oraz późniejszej zabawy był komiks Piotra Kasińskiego „Zrób sobie komiks”, który stanowi świetny podręcznik teorii komiksu. “Książka” została podzielona na historię powstania komiksu, podstawy jego języka, opis bohatera, wskazówki co do ujęcia emocji, a także zaopatrzona w zabawy, dyplom oraz wycinanki.

Rola obrazu w komiksie

Dzieci wspólnie zastanawiały się, co to jest komiks i jak go rozpoznać. Komiks jest rodzajem opowieści, w których historie są opowiadane za pomocą obrazów i tekstu. Jednakże należy podkreślić, iż w komiksie to obraz przekazuje więcej informacji niż tekst, który ma charakter jedynie dopełniający. To na obrazach spoczywa główny ciężar opowieści. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, który komiks był pierwszym.

Komiks w Polsce i Europie

Bibliotekarka opowiedziała również o pierwszych komiksach w Polsce, Europie oraz mandze. W Polsce, choć pierwsze obrazkowe historie ukazywały się już w okresie międzywojennym, to prawdziwe komiksy zaczęły powstawać pod koniec lat 50. ubiegłego wieku. Zaczęło się w prasie dla młodzieży od historyjek autorstwa Papcia Chmiela, czyli Henryka Chmielewskiego o Tytusie Romku i A’tomku. Niedługo później zaczęły ukazywać się, także w prasie przygody Kajka i Kokosza autorstwa Janusza Christy. W Europie m.in.: Lucky Look, Asterix i Obelix.

Po części teoretycznej przyszedł czas na część praktyczną. Dzieci wcieliły się w rolę ilustratorów komiksów i miały zadanie narysować stroje, bohaterów, a także rysunkowo przedstawić emocje. Była to świetna zabawa, w której uczniowie wykazali się bardzo dużą kreatywnością.

Nowości książkowe na święta

Nowości książkowe na święta

Cały czas dbamy o Was drodzy czytelnicy, abyście nie musieli się nudzić. A, że wielkimi krokami zbliżają się święta, na półki zawędrowała kolejna porcja świeżutkich nowości książkowych. Koniecznie przyjdźcie do naszej biblioteki, aby mieć coś nie tylko dla “brzucha”, ale i dla ducha.

Świąteczne książki

Magiczny czas, Agnieszka Lis

Festiwal lodowych serc (t. 2), Agata Przybyłek

Sny pachnące poziomkami, Sny pachnące igliwiem, Wioletta Piasecka

Świąteczna piosenka, Natalia Sońska

Podaj dalej. Dorota Schrammek

Mikołaj z ulicy Pogodnej, Joanna Szarańska

Leśne cuda, Sylwia Kubik.

Źródło finansowania

Książki zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0”.

Zapraszamy do biblioteki! Niech oprócz zapachu choinki i pierniczków, zapachnie książką.

Alzhaimer – Słowa pamięci

Alzhaimer – Słowa pamięci

Alzheimer. To jedno słowo, które niesie w sobie strach, grozę. To określenie jednej z gorszych chorób na świecie. Co oznacza dla chorego i jego najbliższych? Jak przygotować się na powolne gaśniecie? Czy o tak ciężkim problemie można napisać powieść? Można.

Alzhaimer – Słowa pamięci

 Rowan Coleman  w Słowach pamięci porusza problem choroby Alzheimera. To powieść, którą cechuje niezwykła wrażliwość, przenikliwość. W subtelny sposób ukazuje relacje rodziny, w której pojawia się choroba. W powieści nie ma jednego narratora. Ten ciekawy zabieg pozwala nam spojrzeć na historię wielowymiarowo. Jak w tej sytuacji odnajdują się poszczególni bohaterowie… Mimo, iż autorka porusza  bardzo trudny problem choroby oraz skomplikowane rodzinne relacje, to odnajdujemy w powieści otuchę i nadzieję.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Nowości książkowe

Nowości książkowe

Zapraszamy do biblioteki po nowości książkowe. Zakupiliśmy z budżetu:

Kukiełki, Nataszy Sochy

Niechciane dziedzictwo, Marii Paszyńskiej

Póki śnieg nas nie rozłączy, Cykl: Róża Krull na tropie (tom 6), Alka Rogozińskiego

Dystopię, Cykl: Zamęt (tom 4), Vincent V. Severski

Pamiętam, Agnieszki Janiszewskiej

Zrost, Cykl: Bernard Gross (tom 4), Roberta Małeckiego

Niebezpieczna obsesja, Cykl: Czaplińska i Maciejka (tom 3), Małgorzaty Rogali

Powiew nadziei, Cykl: Na obcej ziemi (tom 3), Joanny Jax

Święto ognia, Jakuba Małeckiego

Zapraszamy!

Billy jest zły – jak panować nad emocjami

Billy jest zły – jak panować nad emocjami

W naszej bibliotece odbywają się cykliczne zajęcia biblioterapeutyczne, w których udział biorą dzieci ze:

O obniżaniu poziomu złości

Podczas zajęć nie tylko się bawimy, ale również uczymy się i rozmawiamy na poważne tematy. Tak taż było podczas październikowych zajęć biblioterapeutycznych. Anna Krawycińska, która od wielu już lat prowadzi zajęcia, rozmawiała z dziećmi o emocjach. Dyskusji towarzyszyła lektura książki Brigitte Stenberg pt. Billy jest zły. Bibliotekarka wytłumaczyła dzieciom, że każdy z nas odczuwa złość i nie ma w tym nic złego. Jednakże i te uczucie można też kontrolować, poprzez stosowanie technik obniżania poziomu złości. Następnie dzieci uczyły się rozpoznawać emocje, rysowały je i układały puzzle. Po wykonaniu zadań przyszedł czas na masaż piłeczkami sensorycznymi, który także pomaga w obniżeniu poziomu nieprzyjemnych uczuć.Na koniec dzieci, już tradycyjnie, oglądały książki. Dziękujemy za odwiedziny.

Każdy może mieć inne zdanie

Każdy może mieć inne zdanie

W zajęciach bibliotecznych wzięły udział dzieci ze szkoły Akademia Dobrej Edukacji w Pruszczu Gdańskim.

Co lubię w swoim wyglądzie

Bibliotekarka, Joanna Łabasiewicz, rozmawiała z uczniami o tym, co lubią w swoim wyglądzie i wnętrzu. Co to są cechy zewnętrzne i  wewnętrzne. Dzieci rysowały cechy zewnętrzne, które w sobie lubią i opowiadały. Co lubią w swoim charakterze oraz koleżanek i kolegów. Dyskusja była wstępem do prezentacji baśni Hansa Christiana Andersena pt. Brzydkie kaczątko. Dzieci na podstawie wysłuchanej historii wysnuły wnioski, że ludziom zmieniają się charaktery, ale także ciała – wygląd. Ważne jest to, że każdy może mieć inne zdanie i gust, mogą podobać się nam różne rzeczy i nie ma w tym nic złego. Na koniec, po bardzo wymagającej dyskusji, przyszedł czas na relaks i masaż piłeczkami sensorycznymi oraz oglądanie książeczek. Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

Nie odwracaj oczu

Nie odwracaj oczu

Podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci rozmawialiśmy o powieści graficznej pt. „Biały ptak”. Autorka R.J. Palacio, znana również z „Cudownego chłopaka”, tym razem przenosi czytelników w czasy II wojny światowej. Niepełnosprawny chłopiec Julien, chroni żydowską dziewczynkę Sarę, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Pomaga jej, choć wcześniej Sara razem z innymi dziećmi śmiała się z niego i nigdy nie broniła przed rówieśnikami. W komiksie odnajdziemy historię dobroci i jej istoty. Główna bohaterka Sara opowiada o swoim życiu wnukowi i podkreśla, że dobro „trzeba czynić zawsze”. Ta opowieść pokazuje, że walka między dobrem a złem nigdy się nie kończy. Równie ważne jest tu i teraz, bo każdego dnia trzeba umieć stanąć po właściwej stronie i czynić dobro.

Zakupowe szaleństwo

Zakupowe szaleństwo

Zapraszamy po kolejne nowe książki, które zakupiliśmy z budżetu biblioteki. Są to:

  • Arabskie opowieści. Historie prawdziwe cześć 2, Tanyai Valko

Zapraszamy do biblioteki.

Złotem i srebrem haftowane — warsztaty hafciarskie

Złotem i srebrem haftowane — warsztaty hafciarskie

Zapraszamy na warsztaty haftu dla dorosłych pt. Złotem i srebrem haftowane.

Gdzie, kiedy i jak się zapisać:

Zajęcia poprowadzi Anna Prill– pruszczańska artystka, która wykonała torebkę dla księżnej Kate. Warsztaty odbędą się w siedzibie biblioteki przy ul. Wojska Polskiego 34, w następujących terminach:

  • 7 listopada 2023 roku, godz. 12:00-14:00
  • 15 listopada 2023 roku, godz. 12:00-14:00
  • 21 listopada 2023 roku, godz. 12:00-14:00.

W warsztatach może wziąć udział każdy, kto chce spróbować swoich sił. Zapisywać się można osobiście w siedzibie biblioteki przy ul. Wojska Polskiego 34 lub telefoniczne pod numerem telefonu: 58 682 34 79. Liczba miejsc ograniczona. Na wszystkie zajęcia wstęp wolny!

Już niedługo święta… Może będzie to okazja to wyczarowania pracą własnych rąk, wyjątkowego, nietypowego prezentu…

Uwaga

Prosimy o przemyślane decyzje, ponieważ decydując się na udział w warsztatach, zobowiązujemy się do uczestnictwa w 3 spotkaniach.

Wesprzyjcie naszą Zrzutkę

Wesprzyjcie naszą Zrzutkę

Kochani! Pisaliśmy niedawno, iż nasza biblioteka po raz kolejny jest Partnerem Autorskiej Galerii Sztuki Szary Ganek w Pruszczu Gdańskim w konkursie Funduszu Inicjowania Rozwoju.

Jeśli uda nam się wygrać będziemy wspólnie realizowali projekt pod nazwą Laboratorium Technik Ekologicznych „Pod Chmurką”. Będą to bardzo ciekawe zajęcia nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Może i Twoich.

Jak wesprzeć nasz Projekt

Jednym z etapów konkursu jest campania crowdfundingowa polegająca na pozyskaniu pieniędzy i finansowaniu różnego rodzaju przedsięwzięć z pomocą społeczności, która organizuje się wokół tych projektów. Żebyśmy mogli przejść do kolejnego etapu, MUSIMY UZBIERAĆ MINIMUM 2 500,00 złotych do dnia 29 października 2023 r. do godz. 24:00. Bez tego nawet, jak komisji się spodoba nasza inicjatywa, nie mamy szans. Liczy się każda przysłowiowa złotówka. Wesprzyjcie nas i wpłaćcie na zrzutkę: https://zrzutka.pl/5p76fe.

Operatorem jest Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation, a Partnerami Strategicznymi: LPP S.A., Polpharma S.A.

Więcej informacji pod adresem:

https://zrzutka.pl/5p76fe?fbclid=IwAR2npKGAuUZcz_8KCJBFA23YE8eJapxqQ5wXHz7GG_ESI84fUhP24Az81LM

Alina Makarczuk o Olenie Załenskiej

Alina Makarczuk o Olenie Załenskiej

W sobotę, 21 października, w bibliotece odbyła się Biesiada Literacka z Aliną Makarczuk, autorką książki o Pierwszej Damie Ukrainy-Ołenie Załenskiej. Nie jest to typowa biografia, lecz portret literacki kobiety, która stała się ikoną i symbolem kobiet ukraińskich. Głównym tematem spotkania była Ołena Zełenska, jej życie przed i po wygraniu wyborów przez jej męża oraz wojnie w Ukrainie.  Na spotkaniu autorskim poruszane były także relacje ukraińsko-rosyjskie, historie tych narodów. Dziennikarka dziękowała Polakom za pomoc dla Ukraińców, za przyjęcie imigrantów wojennych.

Z biblioteką po zdrowie

Z biblioteką po zdrowie

Bibliotekę odwiedzili pierwszoklasiści z SP2, by porozmawiać o zdrowiu. Podczas spotkania dowiedzieli się, czym jest piramida zdrowia i jak ją odczytywać. Poznali produkty niezbędne w diecie oraz te które warto ograniczyć. Bibliotekarka przeczytała dzieciom bajkę braci Grimm „Jaś i Małgosia”, którą zaprezentowała przy pomocy teatrzyku kamishibai. Następnie dzieci segregowały produkty spożywcze na zdrowe i niezdrowe. Przygotowały wyklejankę przedstawiającą „Zdrowisię” i „Niezdrowisia” oraz ich brzuszki wypełnione jedzeniem. Na koniec przyszedł czas na czytanie książek.

Dziękujemy za odwiedziny.

Nowości książkowe cd.

Nowości książkowe cd.

Ciąg dalszy nowości książkowych w wypożyczalni dla dorosłych. Zakupiliśmy z budżetu biblioteki następujące pozycje:

Zapraszamy do biblioteki

Książki dla najmłodszych

Książki dla najmłodszych

Zapraszamy do biblioteki rodziców i wraz z maluchami, na których czekają nowości książkowe. A wśród nich:

  • Dobranocki ze świata zwierząt. Opowieści do czytania przed snem
  • Zaczarowane baśnie braci Grimm, Leonardi Hartley Stefania
  • Koparka i motyl, Joseph Kuefler W
  • Trusia. Przygarnij konika! Agnieszka Nożyńska-Demianiuk
  • Tosia i Julek uczą się dzielić, Magdalena Boćko-Mysiorska
  • Tosia i Julek czekają na brata, Magdalena Boćko-Mysiorska
  • Boisz się lekarza?  Chiara Piroddi
  • Mog i dziecko, Judith Kerr
  • Palcem po śladzie. Tam jest traktor! Georgie Taylor
  • Palcem po śladzie. Tam jest samochód! Georgie Taylor
  • Dlaczego trzeba jeść warzywa? Simon Couchman
  • Dlaczego trzeba słuchać rodziców? Simon Couchman
  • Dlaczego muszę myć zęby? Simon Couchman
  • Emocje. Pierwsza książeczka kontrastowa malucha
  • Opowiem ci, mamo, o kolorach Ola Woldańska-Płocińska
  • Usoa : dziewczynka, która przyleciała, Patxi Zubizarreta

Źródło finansowania

Książki zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0”.

Zapraszamy!

Zaczytana jesień

Zaczytana jesień

Kilka dni temu pisaliśmy, że jesienią nie będziecie się nudzili, bo ciągle kupujemy dla Was nowe książki. Tym razem są to;

  • Między młotem a imadłem, Olga Rudnicka, Cykl Matylda Dominiczak (tom 7)
  • Dwa królestwa, jedna krew, Renata Czarnecka, Cykl Trylogia andegaweńska (tom 1)
  • Korona w złocie i krwi, Renata Czarnecka Wydawnictwo Książnica Cykl Trylogia andegaweńska (tom 2)
  • Jak skutecznie wspierać dziecko w sytuacjach, w których sobie nie radzi, Ursula Sanders, Alice Welham
  • Jeszcze raz przebacz, Aleksandra Muraszka, Cykl: Jeszcze raz (Muraszka) (tom 2)
  • Nierządnica i lekarz z orientu, Iny Lorentz, Cykl: Nierządnica (tom 8).

Źródło finansowania

Książki zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0”.

Zapraszamy do biblioteki

Nowe komiksy w wypożyczalni dla dzieci

Nowe komiksy w wypożyczalni dla dzieci

Na półki w wypożyczalni dla dzieci właśnie trafiły nowo zakupione komiksy. Wśród nich można znaleźć:

  • Wojenna odyseja Antka Srebrnego. Zeszyt 11- Targi mińskie 194, Michał Konarski, Tomasz Łabuszewski i inni
  • Rośliny i zwierzęta. Nauka z komiksem. Genetyka i ewolucja, Tom 2, Cykl: Nauka z komiksem. Genetyka i ewolucja (tom 2) Silvia Bencivelli, Piero Genovesi i inni,
  • Asteriks i Normanowie, René Goscinny, Albert Uderzo Cykl: Asteriks (tom 9)
  • Miraculous. Biedronka i Czarny Kot, Warita Koma, Riku Tsuchida
  • Księgi magii, tom 3: Rozważanie możliwości, David Barnett, Cykl: Księgi Magii (tom 3), Tom Fowler i inni

Źródło finansowania

Książki zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0”.

Zapraszamy do biblioteki

O tym co piękne w środku i na zewnątrz

O tym co piękne w środku i na zewnątrz

Brzydkie kaczątko to baśń Hansa Christiana Andersena, która po raz pierwszy została wydana w 1843 r. Doczekała się wielu interpretacji i opracowań. O czym opowiada? Jaka nauka z niej płynie? O tym m.in. dyskutowały dzieci uczestniczące w spotkaniu Klubu Książki dla Przedszkolaka.

Jak kaczątko okazało się być pięknym łabędziem

Brzydkie kaczątko” to opowieść o młodym łabędziu, które wykluło się z jajka wysiedzianego przez kaczkę. Maleństwo jest odrzucone przez przybrane rodzeństwo i inne zwierzęta z podwórka. A powód jest bardzo prozaiczny, bo ma odmienny wygląd. Tuła się więc i szuka przyjaciół. Akceptację znajduje dopiero wówczas, gdy wyrasta na pięknego łabędzia. Baśń “Brzydkie kaczątko” uczy dzieci, że nie należy oceniać innych po wyglądzie zewnętrznym.

Dzieci z Klubu Książki dla Przedszkolaka to nie tylko bardzo rezolutne, ale i znające swoją wartość, osóbki. Doskonale wiedziały, co jest piękne w nich i ich rodzicach, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wśród odpowiedzi pojawiły się m.in.: dobre serduszko, oczka, a nawet… mózg i kości.

Na zakończenie zajęć dzieci razem z rodzicami, babciami, wykonały piękne nenufary. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Rozpoznajemy i nazywamy emocje

Rozpoznajemy i nazywamy emocje

Naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego w Pruszczu Gdańskiego. Pani Ania poprowadziła zajęcia na temat emocji. Przeczytała dzieciom książkę „Billy jest zły”. Dzieci z panią bibliotekarką uczyły się rozpoznawać i nazywać emocje, dowiedziały się, że emocje mogą być trudne lub przyjemne, ale wszystkie są ważne i mamy prawo je odczuwać. Bibliotekarka opowiedziała o technikach radzenia sobie ze złością. Pani Ania nauczyła je wykonywać masaże piłkami sensorycznymi, które pomagają się wyciszać i relaksować. Na koniec przyszedł czas na zabawę i oglądanie książek. Dziękujemy za przemiłe odwiedziny.

Podarowaliśmy wiersz

Podarowaliśmy wiersz

Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży włączył się do pięknej akcji pt. Podaruj wiersz, którą ogłosiła Fundacja Zbigniewa Herberta. Jak mówią organizatorzy inicjatywa ta ,,ma budować sieć międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego”, do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni”.

Czytaliśmy wiersze Szymborskiej, Mickiewicza

Moderatorka klubu zaprezentowała młodzieży wiersz Do M Adama Mickiewicza. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych liryków miłosnych poety. Za tajemniczym skrótem M. najprawdopodobniej kryje się wielka młodzieńcza, niespełniona miłość Mickiewicza – Maryla Wereszczakówna. Ich związek nie był możliwy ze względu na status społeczny Mickiewicza – kobieta poślubiła bardziej zamożnego hrabiego Wawrzyńca Puttkamera. Ukrycie imienia ukochanej powoduje, że ich relacja jest intymna i niejawna.

Czytalismy również wiersze Herberta, księdza Twardowskiego oraz Wisławy Szymborskiej, której wiersz Nic dwa razy razem z wokalistką Sanah, śpiewały rzesze młodzieży. Wiersze przepisane podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki ofiarowaliśmy bibliotece i odwiedzającym ją czytelnikom.

Absurd nie czytać!- zapisy zamknięte

Absurd nie czytać!- zapisy zamknięte

Kochani! Tak, jak pisaliśmy, liczba miejsc na Noc Bibliotek 2023, jest ograniczona. W związku z tym, że już zebrała się przewidywana grupa, ZAMYKAMY ZAPISY!

Zapraszamy na IX wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem Absurd nie czytać. Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.

Gdzie?

Miejscem akcji pt. Noc Bibliotek jest siedziba Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim przy ul. Wojska Polskiego 34.

Kiedy, co będziemy robili?

Spotykamy się 7 października 2023 roku, w godz. 19:00-22:00. Podczas tegorocznej “Nocy” spotkamy się z Bożeną Kupper, z którą będziemy malowali poszewki na jaśki. To jednakże nie koniec atrakcji, jakie dla Was przygotowaliśmy. Odwiedzi nas Szary Wilk, który opowie nam o rdzennych mieszkańcach Ameryki Północnej. Nie zabraknie również przekąski w postaci pysznej pizzy!

Adresaci wydarzenia

Impreza kierowana jest do dzieci w wieku 8-14 lat

Regulamin i zapisy!

ZAPISY ZAMKNIĘTE!

REGULAMIN NOCY BIBLIOTEK 2023 pobierz

Komunikat wypożyczalni dla dzieci

KOMUNIKAT

Informujemy, iż

5 października 2023 r. (czwartek) w godz. 8:30-10.30

6 października 2023 r. (piątek) w godz. 11:30 do 13:30

Wypożyczalnia dla dzieci będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.

Nowe książki w wypożyczalni dla dzieci

Nowe książki w wypożyczalni dla dzieci

Zapraszamy po nowości książkowe fanów Minecrafta oraz Lego Ninjago. Dla miłośników klasyki czekają Bajki w ilustracjach Jana Marcina Szancera.

Zapraszamy do biblioteki!

Źródło finansowania

Książki zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0”.

Dyskusje o Beksińskich

Dyskusje o Beksińskich

Podczas wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu dla dorosłych tematem była biografia Beksińscy. Podwójny portret. Magdaleny Grzebałkowskiej.

O książce

Biografię Grzebałkowskiej czyta się niczym powieść, która pociąga za sobą czytelnika od pierwszych wersów. Ze smutnej historii rodziny Beksińskich reportażystka stworzyła ogólnoludzką opowieść o patologicznej samotności, potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem i miłości. Postaci Zdzisława i Tomasza Beksińskich są zarówno fascynujące jak i przerażające. Czy to portret podwójny? A może jednak potrójny, bo przecież Zofia schowana w cieniu, odgrywa tak istotną rolę, wyjątkowego spoiwa rodziny. W jaki sposób zrozumieć fascynację śmiercią? Dążenie do samozagłady? A jednocześnie potrzebę miłości, którą odczuwa się tak mocno, niczym fizyczny ból.

Zachęcamy do lektury!

Podaruj wiersz

Podaruj wiersz

Zapraszamy do wzięcia udziału w 3 edycji Akcji Fundacji im. Zbigniewa Herberta „Podaruj wiersz”.

Zbigniew Herbert pisał listy – wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, osób, które cenił. Ten gest pisarza – gest podarowania komuś wiersza zainspirował powstanie akcji, pt. Podaruj wiersz.

Jak wziąć udział

Chcesz wziąć udział akcji? Nic prostszego. Musisz tylko:

  • Sięgnąć po książkę z wierszami w bibliotece albo w domu
  • Wybrać jeden (możesz więcej, jeśli masz taką ochotę)
  • Odręcznie przepisać na przygotowanej przez inicjatorów akcji karcie papeterii, którą zajdziesz tu: /pobierz.
  • Podarować komuś.
  • Nie masz gdzie wydrukować? Nic straconego. Przyjdź do biblioteki i poproś o papeterię. Może i nam ktoś ofiaruje wiersz.

Nie czekaj, przyjdź do biblioteki i wypożycz tomik poezji. Przepisz wiersz i ofiaruj osobie bliskiej Twemu sercu.

TATA TEŻ CZYTA – NIE TYLKO SOBIE!

TATA TEŻ CZYTA – NIE TYLKO SOBIE!

Nasza biblioteka włączyła się do wspaniałej akcji Fundacji Powszechnego Czytania pt. #TataTeżCzyta, której celem jest zachęcenie mężczyzn – ojców, wujków, dziadków, starszych braci czy opiekunów – do czytania. Pokazanie im, że czytanie może być fajne, jest doskonałą formą spędzania czasu z dzieckiem, ma wpływ na jego rozwój i późniejsze kompetencje społeczne, a także budowanie relacji. Z badań wynika, że płeć męska rzadziej sięga po książki. Najwyższy czas to zmienić, a jak wiadomo, jedną z najlepszych metod wychowawczych jest dawanie dobrego przykładu. Mężczyzna, który jest dla dziecka wzorem, ma supermoc! Jest źródłem postaw, zachowań i nawyków.

Kiedy zacząć czytać dziecku

Można zacząć czytać już w momencie, kiedy dziecko jest w brzuchu matki. Dzieci, którym rodzice regularnie czytają, już w wieku 3 lat rozumieją dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy! Czytanie wpływa na rozwój, stymuluje życiowe sukcesy. Pozwala zrozumieć siebie i innych; zdystansować się wobec trudów dorastania. Książka jest świetnym pretekstem do kontaktu, co jest ważne, bo mózg rozwija się najlepiej w kontakcie z drugim człowiekiem. Pełną informację o tym, co i dlaczego warto czytać, znajdziecie w broszurze. Jest ona do pobrania na stronie Fundacji Powszechnego Czytania pobierz.

Tata bohaterem książki

Specjalnie dla Was drodzy Ponownie przygotowaliśmy książki, w których bohaterami są mężczyźni. Ponadto czekają na Was również zakładki oraz broszury dotyczące SUPERMOCY KSIĄŻEK! Zapraszamy do biblioteki ze swoimi pociechami!

Na stoliku leży około 15 książek, w których głównymi bohaterami są mężczyźni. Między książkami zakładki oraz broszury z napisami: Supermoc książek. Tata też czyta.
Zapraszamy na planszówki

Zapraszamy na planszówki

Zapraszamy miłośników gier planszowych na kolejne spotkanie. Dobra zabawa gwarantowana.

Kiedy?

03.10.2023 r. (wtorek) o godz. 16:00.

Dla kogo?

Dla wszystkich. Dla każdego, kto ma ochotę spędzić miło czas. Spotkanie przeznaczone jest zarówno dla początkujących graczy, jak i też dla mistrzów planszówek. Przyjdź i zagraj z nami!

Dlaczego warto?

Spotkanie przy grach planszowych to okazja do nawiązania relacji z rówieśnikami, spędzenia czasu wśród innych ludzi. To wspaniały sposób na ćwiczenie umysłu i pamięci. Podczas gry aktywuje się wiele cech i umiejętności. Przede wszystkim: nauka logicznego myślenia, spostrzegawczość czy podejmowanie decyzji pod presją czasu.

Jak prawił Benedykt Korczyński “Niech jeszcze i to”

Jak prawił Benedykt Korczyński “Niech jeszcze i to”

Dyrekcja oraz pracownicy biblioteki zapraszają na Narodowe Czytanie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, które odbędzie się 9 września 2023 r., sobota, w godz. 11:00-13:00 w Alei ks. Józefa Waląga (przy fontannie) w Pruszczu Gdańskim.
Tegorocznemu czytaniu towarzyszył będzie koncert pt. Niech jeszcze i to w wykonaniu Anny Kingi Osior oraz Daniela Saulskiego.

Zachęcamy do przynoszenia własnych egzemplarzy „Nad Niemnem”, aby otrzymać pamiątkową pieczęć.

Jak prawił Benedykt “Niech jeszcze i to”

Narodowe Czytanie umili koncert pt. Niech jeszcze i to (słowa te wypowiada Benedykt Korczyński podczas rozmowy z żoną, Emilią) w wykonaniu:

Anny Kingi Osior – sopranistka, doktorantka filologii ukraińskiej, Podczas studiów była solistką Zespołu Tańca Ludowego Stanisława Leszczyńskiego przy UMCS w Lublinie, z którym koncertowała w Kraju i na Świecie – setki występów w Polsce, Wielokrotne tournée: Niemcy, Włochy, Grecja, Hiszpania, Węgry, Holandia, Belgia, Egipt, Meksyk, Peru..

Daniela Saulskiego – gdański aktor, którego można kojarzyć ze współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi (kreacja pirata Daniela z Motławy). Wcześniej przez 15 lat był związany z Teatrem Muzycznym w Gdyni, występował również w teatrze w Lublinie. Od kilku lat jest na emeryturze, ale nadal występuje z piosenką aktorską. 

Odliczamy godziny do Pikniku Czytelniczego

Odliczamy godziny do Pikniku Czytelniczego

Kochani rodzice i dzieci! Czy pamiętacie, że już za dwa dni, po raz kolejny spotykamy się w Parku Centralnym w Pruszczu Gdańskim na kolejnym Pikniku Czytelniczym? Jeśli tak, to bardzo się cieszymy i już nie możemy się Was doczekać. A tych, którzy jeszcze nie byli na naszym bibliotecznym pikniku, zapewniamy, że będzie wspaniała zabawa. Zapraszamy serdecznie. Koniecznie bądźcie z nami 25 sierpnia 2023 r. – piątek- w godz. 10:00-12:00, w Parku Centralnym w Pruszczu Gdańskim. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z poprzednich imprez.

Letnie odwiedziny maluszków

Letnie odwiedziny maluszków

Na zajęcia do biblioteki przyszły dzieci ze żłobka Stacja Edukacja w Pruszczu Gdańskim. Pani bibliotekarka przygotowała dla dzieci teatrzyk kamisibai, przy pomocy którego opowiedziała maluchom bajkę „Trzy świnki”. Dzieci słuchały historii z wielkim zainteresowaniem. Następnie maluchy układały puzzle, prowadziły świnki do domów i zabawiły się w małych budowniczych. Na dzieci czekały słoma, kamyki i patyki, z których dzieci budowały domki, tak samo, jak bohaterowie wcześniej usłyszanej bajki. Na koniec, jak wilk, dmuchały w budowle, aby je zburzyć. Jak na bibliotekę przystało, był też czas na oglądanie i czytanie książeczek. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i czekamy na kolejne spotkanie.

Baśnie opowiedziane na nowo

Baśnie opowiedziane na nowo

Zapraszamy do zapoznania się z cyklem książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane”.

Autorka sięgnęła do baśni ludowych, których motywem przewodnim jest szczęście i opowiedziała je na nowo. W każdej z książek niezwykła dziewczynka wyrusza w drogę, aby odnaleźć szczęście i przekonuje się, że leży ono w jej rękach. Baśnie opowiedziane na nowo postanowiła przybliżyć dzieciom, które już coraz rzadziej sięgają do tradycyjnych baśni, motywy i mądrości w nich zawarte. W cyklu ukazały się: Kwiat paproci, Szklana Góra, Dziwożona, Woda żywa, Żelazne trzewiczki, Kije samobije.

Gdy w domu ma się pojawić nowy członek rodziny…

Gdy w domu ma się pojawić nowy członek rodziny…

Pojawienie się rodzeństwa bywa trudne dla dziecka, które nagle zostanie starszym bratem lub starszą siostrą. Dlatego wszystkim rodzicom, którym ten temat spędza sen z powiek, polecamy książkę: „Chcę Cię już poznać” autorstwa Moniki Kamińskiej.

Książka napisana jest z perspektywy noworodka. Opowiada on o tym, że słyszy, ale jeszcze nie widzi. Chce poznać całą rodzinę, ale boi się, bo zna jedynie życie w brzuchu. Kiedy się urodzi płacze dlatego, że sam nie może wziąć sobie jedzenia, pobiec na nocnik czy powiedzieć, że coś go boli. Ale najważniejsze jest to, że bardzo kocha swoje starsze rodzeństwo. Książka przekazuje bezcenną naukę, że: serce rodzica rozciąga się na tyle, ile ma dzieci.

Zapraszamy do biblioteki

W każdym dorosłym mieszka dziecko

W każdym dorosłym mieszka dziecko

Zapraszamy do biblioteki po najnowszą książkę Michała Rusinka pt. Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci. To ilustrowana książka przybliżająca dzieciom życie jednej z najbardziej znanych polskich poetek, Wisławy Szymborskiej. Ta książka to nie tylko podróż przez życie (nie)zwyczajnej poetki. To również opowieść o dziewczynce, która podążała za swoimi marzeniami, ufając własnemu instynktowi. Michał Rusinek jest byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej, dlatego jak nikt inny potrafi z humorem, ale także poważnie opowiadać zarówno o małej, jak i dużej Wisławie – polskiej noblistce.

Co fruwa, bzyczy i rośnie wokół nas?

Co fruwa, bzyczy i rośnie wokół nas?

Zbliżają się wakacje i dzieci będą spędzać coraz więcej czasu na dworze, dlatego na czas przygód na łonie natury, polecamy książkę Marii Parr Na dworze. Przewodnik dla odkrywców przyrody.

To pięknie ilustrowany przewodnik dla wszystkich ciekawskich małych przyrodników. Znajdziecie tu mnóstwo wiadomości o zwierzętach, roślinach, kamieniach, chmurach i planetach, a także pomysły na samodzielne eksperymenty, obserwacje i wyprawy. Bo każdy dzień to świetna okazja, żeby coś odkryć i zbadać, a przy tym dobrze się bawić. Autorzy udowadniają, że nawet mieszkając w mieście mamy kontakt z naturą, dlatego koniecznie sięgnijcie w głąb tej lektury i dowiedzcie się, co w trawie piszczy.

Spotkanie Klubu Malucha

Spotkanie Klubu Malucha

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klubu Malucha, które odbędzie się 26 czerwca 2023 r. (poniedziałek) o godz. 16:00.

Czym jest Klub Malucha?

Klub malucha to miejsce, w którym dzieci będą miały okazję do przebywania z rówieśnikami oraz wspaniałej zabawy. Tu również będą mogły przygotować się do pobytu w przedszkolu. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję rozwijać swoje umiejętności i zdolności twórcze, nauczą się samodzielności i współdziałania w grupie rówieśników.

Wiek dziecka

Do klubu zapraszamy dzieci w wieku 1,5 roku do 3 lat wraz z osobą dorosłą: rodzicem, babcią, dziadkiem, czy też opiekunką!

Co zabrać ze sobą?

Prosimy o zabranie ze sobą jakiejś niewielkiej przekąski dla dziecka oraz kapcie na zmianę.

Cykliczność spotkań, moderatorka

Spotkania Klubu Malucha odbywają się raz w miesiącu. Moderatorką zajęć jest Joanna Łabasiewicz. Jeśli są jeszcze jakieś pytania, prosimy o kontakt pod numerem telefon: 58 682 34 79 lub mailowo: joanna.labasiewicz@biblioteka-pruszcz.pl

Festiwal Książki Dziecięcej — dzień trzeci

Festiwal Książki Dziecięcej — dzień trzeci

Jak świętować, to świętować! Nasza biblioteka doskonale wie, jak to robić. Bowiem to już trzeci dzień Festiwalu Książki Dziecięcej (i niestety ostatni), podczas którego dzieci mają możliwość spotkać swoich ulubionych autorów.

Spotkania z Elżbietą Zubrzycką

Ostatniego dnia Festiwalu odbyła się dwa spotkania. Jedno dla dzieci drugie dla młodzieży. Tego dnia w bibliotece gościła Elżbieta Zubrzycka – psycholog, wykładowczyni, założycielka Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, autorka książek edukacyjnych.

Warsztaty o przyjaźni

Podczas spotkania z młodszymi czytelnikami, doktor Zubrzycka przeprowadziła warsztaty, które dotyczyły przyjaźni. Autorka opowiedziała dzieciom, jakie cechy powinien mieć przyjaciel. Przyczynkiem do zajęć była książka Pani Elżbiety pt. Chcę mieć przyjaciela. Pisarka podkreślała, jak istotna jest umiejętność mówienia dwóch prostych słów: dziękuję i przepraszam. Podkreślała, że równie ważne jest docenianie drugiego człowieka i bycie zaangażowanym.

Opowieść o małym, wielkim przyjacielu

Zubrzycka opowiedziała dzieciom historię szczurka, bohatera książki Mały wielki przyjaciel, którego uratowała razem ze swoim synkiem. Był to pretekst rozmowy o złym, oceniającym nastawieniu do innych. Czasami nasze uprzedzenia nie pozwalają kogoś bliżej poznać. Tymczasem każdy w środku ma coś pięknego i warto się temu przyjrzeć. Dzieci zastanawiały się także, jakie cechy powinien mieć ich przyjaciel, a jakim człowiekiem nie powinien być. Na zakończenie autorka opowiedziała dzieciom historię swojej podróży do Afryki i najcenniejszej lekcji, jaką tam dostała: że każde dziecko jest darem, które zostało zesłane, by dać coś cennego światu i obowiązkiem dorosłych nie jest wychowywanie, ale dostrzeżenie tego daru.

Warsztaty o krytykowaniu i agresji

Podczas spotkania z młodzieżą Elżbieta Zubrzycka opowiedziała, jak działa mózg i jak uczy się różnych przekonań, schematów. Wyjaśniła uczniom, że agresja rodzi się z zazdrości, zawiści i lęku. A cierpienie rodzi dokuczanie. Autorka powiedziała, że próbowanie i popełnianie błędów jest konieczne do rozwoju i nauki. Nie można bać się popełniać błędy, bo to właśnie one rozwijają. Dała też młodzieży wskazówki, jak zmieniać świat wokół nich, aby był bardziej przyjazny. Opowiedziała, że to język kształtuje rzeczywistość, więc warto zwracać uwagę, jak się do siebie odnosimy. Ważne jest też to, skupiać się na tym, co jest dobre, a nie na złym.

Niezgoda na papierowe życie

Niezgoda na papierowe życie

Podczas czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży rozmawialiśmy o powieści Johna Greena pt. Papierowe Miasta.

Krótko o fabule

Początkowo akcji powieści toczy się w Orlando. Poznajemy osiemnastoletniego Quentina, nazywanego później Q, który wiedzie dość nudne życie. Wszystko ma zaplanowane. Najpierw ukończyć szkołę, później iść na studia. Ot, nic nadzwyczajnego, proza rutyny życia. Sytuacja zmienia się, gdy do życia chłopaka ponownie wkracza przyjaciółka z dzieciństwa, Margo Roth Spiegelman. Dziewczyna wciąga Quentina swoje porachunki z przyjaciółmi, którzy ją zawiedli. Od tego momentu nic już nie jest takie samo. Jednakże, jeśli liczycie na jakieś „love story”, to nic z tego. Bowiem Margo, tak jak nagle pojawiła się w życiu chłopaka, tak samo nagle znika, i to nie tylko z jego życia, ale i z życia swojej rodziny, z miasta. Q postanawia ją odnaleźć, w czym pomagają mu wierni przyjaciele. Jak zakończy się ta historia, nie powiemy, zachęcając was do wypożyczenia książki z biblioteki.

Nasze wnioski

Dyskutując o powieści papierowe miasta Johna Greena, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, iż jest to powieść drogi. Najbardziej istotnym wątkiem fabularnym tego typu gatunku literackiego, jest podróż połączona z dojrzewaniem bohatera. I tak rzeczywiście jest. Q dojrzewa, zmienia się. Jest szczęśliwy, mimo że jego historia nie kończy się wielką miłością. Green skłania młodego czytelnika do myślenia nad życiowymi wyborami, które podejmujemy każdego dnia. Nad celami, jakie sobie wyznaczamy, nad tym, co tak naprawdę jest ważne. Fabuła powieści zmusza nas również do zwrócenia uwagi na to, czy nasze życie, ludzie obok nas, nie są sztuczni, papierowi. Czy za serdecznym uśmiechem nie kryje się smutek…?

Festiwal Książki Dziecięcej — dzień drugi

Festiwal Książki Dziecięcej — dzień drugi

Drugi Festiwalu Książki Dziecięcej pod Patronatem honorowym Burmistrza Pruszcz Gdańskiego za nami. Tego dnia dzieci spotkały się z Joanną Jagiełło oraz Roksaną Jędrzejewską-Wróbel.

Pisanie to moja największa pasja, przygoda i miłość życia

Joanna Jagiełło, jest autorką książek dla dzieci i młodzieży, wierszy oraz piosenek. W swoich powieściach porusza tematy ważne i trudne. Nie boi się pisać o problemach bliskich swoim czytelnikom. Jagiełło opowiadała o swojej drodze pisarskiej, trudnościach i sukcesach w pracy pisarza. Mówiła przeżyciach, które inspirowały ją do napisania kolejnych książek. Pisanie to moja największa pasja, najwspanialsza przygoda, miłość mojego życia — mówiła.  Podczas spotkania w bibliotece autorka opowiedziała dzieciom o tym, dlaczego została pisarką, o swoich pierwszych próbach pisarskich w dzieciństwie. Przybliżyła dzieciom serię książek „Biuro Śledcze Trop Sekret”. Dzieci zabawiły się w małych detektywów, próbując rozwiązać zagadkę opisaną na kartach powieści. Chętnie włączyły się do dyskusji a na zakończenie, zadały wiele pytań.

Szczęście jest zależne od nas samych

Roksana Jędrzejewska-Wróbel zachęcała dzieci do czytania książek, nawet w wakacje, bo to wspaniała podróż i przygoda. Tematem spotkania było szczęście. Dzieci wraz z autorką sporządziły listę składników do przepisu na szczęście. Autorka przeczytała dzieciom „Kwiat paproci” z cyklu „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane”. Książka była pretekstem rozmowy o tym, że nasze szczęście jest zależne od nas.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel — pisarka, doktor literaturoznawstwa, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych. Współpracuje z miesięcznikiem dla rodziców “Dziecko”  oraz z dwutygodnikami dla dzieci – “Świerszczyk” i “MIŚ” a także Redakcją Dziecięcą Polskiego Radia BIS jako autorka bajek.

Festiwal Książki Dziecięcej – dzień pierwszy

Festiwal Książki Dziecięcej – dzień pierwszy

Wczoraj, po raz kolejny, rozpoczęliśmy Festiwal Książki Dziecięcej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański, Janusz Wróbel.

Pierwszy dzień Festiwalu z Teatrem Duet

Festiwal bowiem rozpoczął się przedstawieniem Teatru Duet z Krakowa, który zaprezentował bajkę o Śpiącej Królewnie. Maluchy bawiły się wspaniale. Mogły również spróbować swoich sił aktorskich i wokalnych.

Laureaci konkursu recytatorskiego — Mój ulubiony wiersz

Po przedstawieniu nastąpiła wyczekiwana z niecierpliwością chwila wręczenia nagród. Nagrodzono przedszkolaków, biorących udział w konkursie recytatorskim „Mój ulubiony wiersz”. Laureci:

  • I miejsce: J. Brzechwa „Żuk”, w wykonaniu Oddziału Przedszkolnego przy ZSO 1 – Jeżyki
  • II miejsce: „Była sobie żabka mała”, w wykonaniu Przedszkola Publicznego im. Kubusia Puchatka – Sowy mądre głowy
  • III miejsce: J. Tuwim, w wykonaniu Oddziału Przedszkolnego SP 4 Kochanowskiego – Biedronki
  • Wyróżnienie: J. Tuwim „Okulary”, w wykonaniu Oddziałów Przedszkolnych SP 4 Kochanowskiego – Motylki

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Laureaci konkursu fotograficznego

Laureaci konkursu fotograficznego

13 czerwca 2023 r. podczas Festiwalu Książki Dziecięcej odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Z książką w plenerze – czytam i zdrowo spędzam czas wolny”. Gratulujemy!

I miejsce: Weronika Jelska-Felaczak

II miejsce: Aleksandra Myszkowska

III miejsce: Nina Trembacz

Wyróżnienie: Hanna Puszkarz

Wyróżnienie: Aleksandra Kwaśnik

Wyróżnienie: Marta Małczak

Fotogaleria nagrodzonych prac

Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych prac.

Kolaż 4 zdjęć przedstawiających cień dziewczyny trzymającej w reckach książkę. Na dole napis: books.
Komunikat wypożyczalni dla dzieci

Godziny pracy biblioteki w czasie wakacji

  • W czasie wakacji, od 3 lipca do 31 sierpnia, biblioteka czynna będzie w następujących godzinach:
  • Poniedziałek 9:00 – 17:00, przerwa 12.30 – 13.00
  • Wtorek 9:00 – 17:00, przerwa 12.30 – 13.00
  • Środa 8.00 – 15.30, przerwa 12.30 – 13.00
  • Czwartek 9.00 – 17.00, przerwa 12.30 – 13.00
  • Piątek 9.00 – 17.00, przerwa 12.30 – 13.00

Zapraszamy

Tuptusie z wizytą w bibliotece

Tuptusie z wizytą w bibliotece

Bibliotekę odwiedziły dwie grupy dzieci z Przedszkola Tuptusie w Pruszczu Gdańskim. Maluchy rozmawiały o pracy bibliotekarki oraz o zasadach korzystania z biblioteki. Pani Asia wyjaśniła również, co należy dbać o książki oraz co należy zrobić, gdy książka się zgubi, bądź zniszczy.

Jak wyrażamy swoją złość

Pierwsza grupa wysłuchała teatrzyku kamishibai pt. Szukając Marudka Kumiko Yamamoto. Historia o Leosiu i jego psie, stała się pretekstem do rozmowy o smutku, posłuszeństwie, mowie ciała w emocjach, wyrażaniu złości i bezpieczeństwie. Była to ważna i pouczająca dyskusja, w którą dzieci bardzo się zaangażowały. Po tej wymagającej rozmowie przyszedł czas na zabawę i oglądanie książeczek.

Utrwalamy liczenie z Myszką Pipi

Druga grupa poznała bajkę Joanny Urbańskiej pt. Przygody Myszka Pipi. Pani Asia zaangażowała ona dzieci do rozmowy o kolorach, liczbach i dniach tygodnia. Później dzieci wykonały pracę plastyczną, która były papierowe myszki. Była to świetna zabawa.

Dziękujemy za odwiedziny.

Lato pełne nadziei

Zapraszamy do biblioteki po najnowszą książkę Karoliny Wilczyńskiej pt. Lato pełne nadziei. To idealna propozycja, na coraz cieplejsze dni. Wilczyńska swoimi powieściami inspiruje kobiety do zmian i do realizowania marzeń. Tworzone przez nią postacie mogą stać się przykładem dla wielu czytelniczek. Tak samo jest i w tej powieści. Lato pełne nadziei przenosi czytelnika do Wrzosowej Polany, miejsca wyjątkowego i tajemniczego. Można tu spotkać kobiety, które mimo przeciwności losu, nie poddają się i dążą do szczęścia. 

O odwadze kobiet i szukaniu szczęścia

O odwadze kobiet i szukaniu szczęścia

Dzisiaj polecamy dwie najnowsze powieści Anny Niemczynow, które właśnie trafiły na nasze półki z książkami.

Uśpione namiętności

Uśpione namiętności to inspirująca historia Izabelle, która mimo swojej dojrzałości, po raz pierwszy w życiu stawia na siebie i pokazuje, że nigdy nie jest za późno na zmianę. Powieść pokazuję siłę i odwagę kobiet niezależnie od wieku.

Maleńka

Maleńka to historia relacji matki z córką, a także życia po czterdziestce. Lekka, wakacyjna, idealna do czytania w parku czy w ogrodzie. Książka o szukaniu szczęścia, uleganiu pozorom i zaślepieniu miłością.

Zapraszamy do biblioteki po nowości nowości książkowe!

Potrząśnij jabłonką

Potrząśnij jabłonką

Dla najmłodszych czytelników i ich rodziców polecamy książkę: „Potrząśnij jabłonką” Nico Sternbauma. Jest to książka nie tylko do czytania i oglądania, ale także do zabawy. Krótkie historyjki angażują dziecko i zachęcają do aktywności, m.in. potrząsania, dmuchania, obracania czy naciskania. Zachęcamy do zapoznania się z tą propozycją, gdyż wspiera ona rozwój mowy i kreatywność. Zapraszamy do biblioteki!

Bądź EKO ze swoją biblioteką!

Bądź EKO ze swoją biblioteką!

Drodzy czytelnicy! Nasza placówka przystąpiła do programu „Moje Miasto bez elektrośmieci”. Zachęcamy do przynoszenia do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim znajdującej się przy ul. Wojska Polskiego 34 elektrośmieci. Czeka na Was specjalny pojemnik na małe elektrośmieci.

Punkty przeliczane na pomoce dydaktyczne

Zebrany zużyty sprzęt będzie odbierany przez firmę ElektroEko i przekazywany do przetworzenia. Waga zebranych elektrośmieci przeliczana jest na punkty, które będą wymieniane na pomoce dydaktyczne dla naszej biblioteki. SEE, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne działające kiedyś na prąd lub na baterie np. zepsute komputery, telefony, zabawki i gadżety elektroniczne i drobne urządzenia AGD, a także zużyte świetlówki i LED-y. Kochani pokażmy, że nasza planeta jest dla nas ważna.

Pierwsza wizyta w bibliotece powiatowej

Pierwsza wizyta w bibliotece powiatowej

Dzisiaj po raz pierwszy bibliotekę odwiedziły dzieci z Przedszkola im Juliana Tuwima w Straszynie. Przedszkolaki rozmawiały z panią bibliotekarką o tym, czym jest skarb i co jest ważne w życiu. Dyskusja o wartościach była wstępem do bajki Hansa Christiana Andersena pt. Słowik. Dzieci dowiedziały się też wiele ciekawostek o słowiku i posłuchały jego śpiewu, żeby następnym razem, gdy będą w parku, umiały go rozpoznać. Był też czas na zabawę chustą animacyjną oraz oglądanie i czytanie książek. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy ponownie.

Ewa Ewart o pracy w BBC i nie tylko

Ewa Ewart o pracy w BBC i nie tylko

Gościem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszczu Gdańskim była Ewa Ewart, reżyserka i producentka filmów dokumentalnych, autorka książek Widziałam oraz Rozmowy ze śmiercią.

Ewa Ewart

Jest absolwentką iberystyki na Uniwersytecie. W latach 80. pracowała, jako dziennikarka i tłumacz dla hiszpańskiej agencji prasowej EFĘ. W latach 1985-1990 przebywała w Waszyngtonie, gdzie między innymi była korespondentką Sekcji Polskiego radia BBC. W 1990 roku przeniosła się do Moskwy, gdzie pracowała jako producentka newsów dla amerykańskiej stacji CBŚ.

BBC – najlepsza szkoła dokumentu

Po pewnym czasie u Ewy Ewart zaczęło kiełkować marzenie, żeby pracować w innym tempie, mieć czas na refleksję. W 1993 roku wróciła do Wielkiej Brytanii, gdzie podjęła pracę w telewizji BBC w Londynie. Jak przyznaje, to był dla niej zimny prysznic. Na początku dostała na rok kontrakt na stanowisku research. Po roku zdała egzamin i została przyjęta na stanowisko reżysera. BBC to według Pani Ewy najlepsza szkoła dokumentu. Dokument społeczno-polityczny był skupiony na kwestiach społecznych w kraju, później został rozszerzony na kwestie zagraniczne. Wiele jej dokumentów zostało nagrodzonych. Podczas spotkania w naszej bibliotece była promowana książka pt. „Rozmowy ze śmiercią”. Jest to zbiór dziesięć niezwykłych rozmów przełamujących tabu, jakim jest śmierć. Są to rozmowy o życiu po życiu, reinkarnacji, śpiączce, śmierci klinicznej, psychodelikach, snach, hipnozie i podróżach poza ciało, również o trudnych tematach samobójstwa i śmierci dzieci. Zapraszamy do biblioteki.

Klub Książki dla przedszkolaka

Klub Książki dla przedszkolaka

Pani Asia z wypożyczalni dla dzieci zaprasza dzieci w wieku 4-6 lat na kolejne spotkanie Klubu Książki dla przedszkolaka. Spotkanie odbędzie się 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek), o godz. 16:00.

Co robimy w Klubie Książki dla przedszkolaka?

Podczas takiego spotkania w bibliotece, nasz przedszkolak spędzi wspólnie czas nie tylko z mamą lub tatą, ale i z innymi dziećmi, dorosłymi. Oprócz czytania malujemy, a także wspaniale się bawimy. Po co takie spotkania, zapewne niektórzy zapytają? Odpowiedź jest bardzo prosta.  Książki rozwijają wyobraźnię i ukazują świat, który jest dziecku bardzo potrzebny do dalszego rozwoju. Zapraszamy serdecznie!

Akcja Lato 2023 – zapisy zakończone

Akcja Lato 2023 – zapisy zakończone

Kochani! Musimy zamknąć zapisy na tegoroczną Akcje Lato 2023, ponieważ zebrała się już grupa. Dziękujemy za tak liczne zgłoszenia.

Zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat na zajęcia w ramach Akcji Lato.

Szczegóły Akcji Lato:

Zajęcia odbędą się w godz. 10.00-12.00 w terminie: 10.07.2023 r. – 14.07.2023 r.

W programie:

  • Scrapbooking – pamiętnik z wakacji
  • Decupage
  • Malowanie na bawełnie
  • Spotkanie z planszówkami
  • Wyjście do kina

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego koniecznie już dzisiaj się zapisz!

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem dostępnym tu: Regulamin Akcji Lato 2023

Załączniki do Regulaminu

grafika promocyjna
Dyskusje o tolerancji

Dyskusje o tolerancji

Ula jest inna Barbary i Tomasza Piątkowskich to opowiadanie o tolerancji i akceptacji. Bajka stanowiła wstęp do rozmowy z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim o ocenianiu innych ludzi. Dzieci zastanawiały nad tym, czy zawód lub wygląd wpływają na to, jakim ktoś jest człowiekiem. Uczniowie doszli do wniosku, że nie można oceniać innych, tak jak mówi przysłowie: nie oceniaj książki po okładce. Człowieka należy poznać, dowiedzieć się, jaką jest osobą. Dzieci zastanowiły się, co w sobie lubią. Narysowały swoje dłonie i wypisały mocne strony. Później rówieśnicy dopisali, za co lubią daną osobę. Była to świetna okazja do usłyszenia, a raczej przeczytania miłych rzeczy na swój temat i do poczucia się wyjątkowym. Do ponownego zobaczenia w bibliotece!

Dzieci siedzą w okręgu na podłodze. Przed nimi leżą białe kartki. Niektóre z dzieci piszą na kartkach. Po prawej przechodzi pani nauczycielka. W tle regały z książkami.
O orle, który myślał, że jest kogutem

O orle, który myślał, że jest kogutem

Uczniowie z ,,pruszczańskiej dwójki” są stałymi bywalcami naszej biblioteki. Tym razem dzieci poznały indiańską bajkę filozoficzną O Orle, który myślał, że jest kogutem. Bajka była pretekstem do rozmowy o życiu w wolności, z marzeniami, poznawaniu ciągle nowego i życiu, które jest powtarzalne, gdzie nie wychodzi się poza znane rzeczy. Dzieci mogły spróbować swoich sił w aktorstwie – prezentowały rówieśnikom emocje oraz zgadywały o jakim uczuciu mowa. Był też czas na różne zabawy.

Zapraszamy po nowości książkowe

Zapraszamy po nowości książkowe

Zapraszamy do biblioteki po nowości wydawnicze zakupione specjalnie z myślą o naszych czytelnikach. A wśród nich:

  • Agata Przybyłek Nic piękniejszego od miłości
  • Agnieszka Zakrzewska Błękitny koliber
  • Danka Braun Kochanek mojej żony
  • Julia Quinn, Shonda Rhimes Królowa Charlotta
  • Monika Brenda Kto by pomyślał
  • Joanna Kruszewska Pomimo wszystko
  • Ilona Gołębiewska Zakochaj się jeszcze raz
  • Joanna Tekieli Jezioro Zapomnienie

Zapraszamy serdecznie

Dyskusje o wartościach

Dyskusje o wartościach

Bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim. Dzieci zapoznały się zasadami korzystania z naszej placówki. A następnie wysłuchały bajki pt. Słowik Hansa Christiana Andersena, która była wprowadzeniem rozmowy o wartościach, o tym, co jest cenne, o wolności. Pani Asia opowiedziała dzieciom ciekawostki o słowiku, a także zachęciła je do pójścia w weekend do parku lub lasu i poszukania tego pięknie śpiewającego ptaszka. Na koniec wiele dzieci wyraziło chęć zapisania do naszej biblioteki i zadeklarowało, że po szkole wrócą z rodzicami, by założyć swoje własne konto biblioteczne.

Kraina emocji

Kraina emocji

Wszyscy czasem się smucimy, boimy, odczuwamy złość. Emocje to niełatwa sprawa, dlatego warto sięgnąć po pomoc. Zachęcamy do zapoznania się z serią Kraina emocji, od wydawnictwa JUPI JO!

Kraina emocji

Seria, w której specjaliści: pedagog i psycholog dziecięcy przybliżają zagadnienia dotyczące uczuć i emocji, jest skierowana do maluchów i przedszkolaków. Wielkim atutem są piękne ilustracje, które swoimi kolorami zachęcą dzieci do sięgnięcia po książkę. Maluchy będą mogły dowiedzieć się, czym są poszczególne emocje i jak można sobie z nimi radzić. Zwierzątka z przedszkola „Nad Jeziorkiem” opowiedzą o tym jak się złoszczą, smucą, a czasem zazdroszczą i jak sobie z tymi trudnymi uczuciami radzą. Zachęcamy do zapoznania się z tą niezwykle wartościową serią, która może być przyczyną rozmowy o ważnych zagadnieniach, które dotyczą nie tylko maluchów. Zapraszamy do biblioteki.

Dyskusyjny Klub Książki dla klas 1-4

Dyskusyjny Klub Książki dla klas 1-4

Zapraszamy dzieci na kolejne na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla klas 1-4.

Co robimy podczas spotkań Dyskusyjny Klub Książki:

Podczas spotkań klubu nie tylko czytamy wybraną książkę, ale także rozmawiamy o niej z kolegami, rysujemy ilustracje, ale przede wszystkim dobrze się bawimy.

Kiedy, o której godzinie, moderator spotkania

Najbliższe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się w poniedziałek 5 czerwca 2023 r. o godz. 16:00 w Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, w siedzibie Biblioteki, przy ul. Wojska Polskiego 34. Informacji udziela: Joanna Łabasiewicz, tel. 58 682 34 79, e-mail: joanna.labasiewicz@biblioteka-pruszcz.pl

Wesprzyjcie naszą Zrzutkę

Zielono Mi

Biblioteka wraz z Hurtownią Jola jest Partnerem w projekcie „Zielono mi”, którego Liderem jest Fundacja KIWI. W związku z tym odbywa się wiele wydarzeń związanych z ekologią znaczeniem natury dla naszego życia. Kolejny etap Zielono Mi, którym było zakładanie mobilnego ogrodu, miał miejsce podczas Powiatowego Pikniku Przedsiębiorców w Rusocinie. Projekt sfinansowano ze środków Funduszu Grantowego FIR. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia!

Zielono MI

Zielono MI

Przedstawiamy dziś książkę dla małych czytelników zainteresowanych obserwowaniem przyrody. Nie ulega wątpliwości, że od najmłodszych lat warto przybliżać dzieciom znaczenie roślin i uczyć szacunku do natury. Z pewnością pomoże w tym Roślinkowa książka Anny Salamon i Alicji Krzanik. Każda ilustracja w niej zawarta to małe dzieło sztuki. Wszystkie rośliny, owady, przedmioty zostały wydziergane. Z ilustracjami współgrają krótkie wierszowane teksty. Dzięki nim dowiemy się m.in. jakie rośliny są charakterystyczne dla poszczególnych pór roku, które odnajdą swoje miejsce w kuchni, a które pomogą przy kłopotach zdrowotnych. Co ważne, książka jest kartonowa, więc wytrzyma wielokrotne przeglądanie przez małe rączki.

 Zielono Mi

Wraz z Fundacją KIWI-Liderem inicjatywy, Hurtownią Jola, nasza biblioteka realizuje projekt „Zielono mi”. W ramach tego projektu m.in.polecamy książki dla dzieci i dorosłych o związane z ogrodnictwem. My również, kochamy przyrodę, dlatego już dzisiaj podczas Powiatowego Pikniku Przedsiębiorców w Rusocinie, wraz z Fundacją KIWI i Hurtownią Jola, będziemy tworzyli mobilny ogród w ramach projektu Zielono mi. Projekt jest finansowany przez Fundusz Grantowy FIR.

Na błękitnym tle maki i chabry oraz napisy: Fundacja KIWI Lider projektu ZIELONO, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, hurtownia pasmanteryjna Jola. POWIATOWY PIKNIK PRZEDSIĘBIORCÓW. 27.05.2023 godz. 13:00 Mobilny ogród dla Ciebie •Tradycyjne rękodzieło a materiały z Natury Unikatowa sztuka Oleny Ulianovej piękno z Natury Książki przybliżające świat Ekologii Natury. SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU GRANTOWEGO FIR
Moje miasto bez elektrośmieci

Moje miasto bez elektrośmieci

„Moje miasto bez elektrośmieci” to program stworzony przez ElektroEko – największą polską organizację odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego działającą na zasadach non profit. Łączy w sobie trzy zadania: edukuje mieszkańców w zakresie prawidłowego postępowania z ZSEE (ZSEE – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) i pozwala im pozbyć się elektrośmieci w komfortowy sposób.

Cele programu Moje miasto bez elektrośmieci

Celem programu jest podnoszenie świadomości społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin i dzieci, w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Program ma na celu zachęcenie do oddawania elektrośmieci oraz zużytych baterii do punktów zbierania lub innych miejsc wyspecjalizowanych do ich odbioru.

Akcja edukacja

Nasza biblioteka również przystąpiła do programu. Jako, iż akcja ma na celu edukację, to i u nas rozpoczęliśmy od lekcji bibliotecznej. W zajęciach udział wzięły dzieci z Oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim. Przedszkolaki rozmawiały z Panią bibliotekarką o skutkach zaśmiecania środowiska oraz jak ważne jest prawidłowe segregowanie śmieci. Przyczynkiem do dyskusji był wierszyk pt. Elektrośmieci autorstwa A. Stankiewicz i M. Zielińskiej-Miętkiewicz. Bibliotekarka pokazywała dzieciom róże obrazki z rzeczami codziennego użytku. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z ich klasyfikacją i segregacją. Na zakończenie dzieci wykonały prace plastyczne, których tematem była segregacja małych elektrośmieci. Wszyscy poradzili sobie doskonale. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

Zielono Mi

Zielono Mi

Wraz z Fundacją KIWI-Liderem inicjatywy, Hurtownią Jola, nasza biblioteka realizuje projekt „Zielono mi”. Niedawno polecaliśmy książki dla dzieci. Zapowiadaliśmy również, iż czeka nas wiele wydarzeń związanych z ekologią znaczeniem natury dla naszego życia. No i się działo! Było gwarno i wesoło, ale również bardzo edukacyjnie.

Sfinansowano ze środków Funduszu Grantowego FIR

Lekcje o tematyce ekologicznej oraz spotkanie z pszczelarzem

W ramach projektu Zielono Mi odbył się cykl lekcji dla dzieci dotyczących ekologii, natury i roślin. Przyczynkiem do rozmowy były bajki: Tomasza Trojanowskiego pt. Dlaczego zwierzęta mieszkają w bloku Maćka? oraz Beaty Gabrat pt. Magiczna gąsienica. Bajki zaprezentowane w formie teatrzyku kamishibai, poruszały tematy bardzo ważne dla środowiska, a więc i dla nas ludzi. Dotyczyły m.in. niszczenia przyrody, globalnego ocieplenia, wycinania lasów i dlaczego lasy, są tak bardzo potrzebne. Druga bajeczka traktująca o cyklu rozwojowym motyla, była przyczynkiem do rozmowy o łańcuchu pokarmowym. Otóż te zazwyczaj przerażające i brzydzące większość nas owady, są istotną jego częścią. Stanowią bowiem źródło pożywienia dla części zwierząt: płazów, gadów oraz większości gatunków ptaków. Gdyby ich zabrakło, one też zniknęłyby z powierzchni Ziemi.

Mała a bardzo potrzebna — troszeczkę o pszczołach

Pszczelarz, Wiesław Kulesza, opowiedział o pracy pszczelarza. Dzieci dowiedziały się o wartościach odżywczych miodu oraz o zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z pszczołami. Pan Wisław wyjaśnił uczniom, w jaki sposób produkowany jest miód. Otóż pszczoły zbieraczki (robotnice) zapylając kwiat, pobierają z nich nektar. Każda pszczoła jednorazowo pobiera do swojego wola ok. 14-15 mg nektaru! Następnie przenosi go do ula, gdzie przekazuje pszczole ulowej. Następnie pszczoła ulowa zagęszcza nektar, odparowując z niego wodę. By woda odparowała, pszczoła wielokrotnie wysuwa i chowa języczek z kroplą nakropu (czyli nektaru przyniesionego przez robotnice w wolach), dodając do niego enzymy trawienne, które wydzielają się w wolu. W ten sposób po odparowaniu wody kropla miodu trafia do komórki plastra, wypełniając ją po brzegi.  Podczas zajęć uczniowie mogli również przymierzyć strój pszczelarza i zobaczyć narzędzia niezbędne podczas pracy. Dzięki temu wszystkim było łatwiej zrozumieć, jak tak naprawdę wygląda praca w pasiece.

Figura o filmie, teatrze, kreacjach aktorskich

Figura o filmie, teatrze, kreacjach aktorskich

Katarzyna Figura — gwiazda kina, teatru, telewizji, odwiedziła w sobotę  (6 maja 2023 r. ) Pruszcz Gdański na zaproszenie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jak nietrudno się domyślić wizyta aktorki przyciągnęła do biblioteki tłumy wielbicieli. Spotkanie poprowadził Krystian Nehrebecki.

Figura o filmie, teatrze i swoich kreacjach aktorskich

Podczas spotkania w pruszczańskiej książnicy Katarzyna Figura opowiadała m.in. o swoich rolach, tych większych i tych nieco ,,mniejszych”, jak na przykład: King Size, Pociąg do Hollywood, Żurek czy Pianista. Aktorka zdradziła ile pracy, miesięcznych przygotowań i emocji kosztują przygotowania do niektórych z nich. Tak na przykład kreacja antysemitki w Pianiście, choć tylko epizodyczna, kosztowała aktorkę wiele emocji. Tamtego dnia prawie nie zdołałam dotrzeć do mojej przyczepy po zdjęciach. Tyle mnie to kosztowało. Zaczęłam wymiotować po nakręceniu tej sceny. Pewnie nie wszyscy aktorzy tak pracują, ale wielu artystów tak. To są koszty. Jak postać długo we mnie kiełkuje, wówczas emocje mają szansę ,,dojrzeć” a to procentuje – mówiła Figura. Gwiazda podkreślała, jak ogromne znaczenie ma dla niej i jej warsztatu aktorskiego, gra w teatrze. Według niej najlepsi aktorzy filmowi mają doświadczenie w teatrze i z tego korzystają podczas budowania roli w filmie. Tak, jak sportowiec nie istnieje bez treningu, tak aktor bez prób, bez pracy nad sobą, nad warsztatem.

Zapisz maluszka do biblioteki –„Mała książka, wielki człowiek”

Zapisz maluszka do biblioteki –„Mała książka, wielki człowiek”

Bierzemy udział we wspaniałym projekcie „Mała książka, wielki człowiek”, który ma na celu rozbudzenie miłości do czytania wśród najmłodszych. Jeżeli Twoje dziecko ma od 2 do 6 lat, zapisz je do naszej biblioteki. Na początek przygody ze światem książek otrzyma Wyprawkę Czytelniczą. Szczegóły w filmiku poniżej.

O akcji ,,Mała książka wielki człowiek”

Organizatorem akcji jest Instytut Książki we współpracy z Fundacją Metropolia Dzieci. Inicjatywa ma zachęcić rodziców oraz ich młodsze pociechy do czytania książek codziennie, a także do odwiedzenia biblioteki. Zasady uczestnictwa są proste. Wystarczy zapisać dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat) do biblioteki (lub jak już jesteś zapisana/zapisany), przyjść i wypożyczyć książeczki. Każdy otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, składającą się z Karty Małego Czytelnika, naklejek oraz książki wraz z broszurą dla rodziców. Po uzbieraniu 10 naklejek czytelnik zostanie uhonorowany imiennym dyplomem. Warto dodać, że naklejki otrzyma dziecko każdorazowo po wypożyczeniu, co najmniej jednej książki.
Uwaga, uwaga! W ,,Wyprawce” znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o bezcennej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Skip to content