Dyskusje o tolerancji

Dyskusje o tolerancji

Ula jest inna Barbary i Tomasza Piątkowskich to opowiadanie o tolerancji i akceptacji. Bajka stanowiła wstęp do rozmowy z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gdańskim o ocenianiu innych ludzi. Dzieci zastanawiały nad tym, czy zawód lub wygląd wpływają na to, jakim ktoś jest człowiekiem. Uczniowie doszli do wniosku, że nie można oceniać innych, tak jak mówi przysłowie: nie oceniaj książki po okładce. Człowieka należy poznać, dowiedzieć się, jaką jest osobą. Dzieci zastanowiły się, co w sobie lubią. Narysowały swoje dłonie i wypisały mocne strony. Później rówieśnicy dopisali, za co lubią daną osobę. Była to świetna okazja do usłyszenia, a raczej przeczytania miłych rzeczy na swój temat i do poczucia się wyjątkowym. Do ponownego zobaczenia w bibliotece!

Dzieci siedzą w okręgu na podłodze. Przed nimi leżą białe kartki. Niektóre z dzieci piszą na kartkach. Po prawej przechodzi pani nauczycielka. W tle regały z książkami.
O orle, który myślał, że jest kogutem

O orle, który myślał, że jest kogutem

Uczniowie z ,,pruszczańskiej dwójki” są stałymi bywalcami naszej biblioteki. Tym razem dzieci poznały indiańską bajkę filozoficzną O Orle, który myślał, że jest kogutem. Bajka była pretekstem do rozmowy o życiu w wolności, z marzeniami, poznawaniu ciągle nowego i życiu, które jest powtarzalne, gdzie nie wychodzi się poza znane rzeczy. Dzieci mogły spróbować swoich sił w aktorstwie – prezentowały rówieśnikom emocje oraz zgadywały o jakim uczuciu mowa. Był też czas na różne zabawy.

Zapraszamy po nowości książkowe

Zapraszamy po nowości książkowe

Zapraszamy do biblioteki po nowości wydawnicze zakupione specjalnie z myślą o naszych czytelnikach. A wśród nich:

 • Agata Przybyłek Nic piękniejszego od miłości
 • Agnieszka Zakrzewska Błękitny koliber
 • Danka Braun Kochanek mojej żony
 • Julia Quinn, Shonda Rhimes Królowa Charlotta
 • Monika Brenda Kto by pomyślał
 • Joanna Kruszewska Pomimo wszystko
 • Ilona Gołębiewska Zakochaj się jeszcze raz
 • Joanna Tekieli Jezioro Zapomnienie

Zapraszamy serdecznie

Dyskusje o wartościach

Dyskusje o wartościach

Bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim. Dzieci zapoznały się zasadami korzystania z naszej placówki. A następnie wysłuchały bajki pt. Słowik Hansa Christiana Andersena, która była wprowadzeniem rozmowy o wartościach, o tym, co jest cenne, o wolności. Pani Asia opowiedziała dzieciom ciekawostki o słowiku, a także zachęciła je do pójścia w weekend do parku lub lasu i poszukania tego pięknie śpiewającego ptaszka. Na koniec wiele dzieci wyraziło chęć zapisania do naszej biblioteki i zadeklarowało, że po szkole wrócą z rodzicami, by założyć swoje własne konto biblioteczne.

Kraina emocji

Kraina emocji

Wszyscy czasem się smucimy, boimy, odczuwamy złość. Emocje to niełatwa sprawa, dlatego warto sięgnąć po pomoc. Zachęcamy do zapoznania się z serią Kraina emocji, od wydawnictwa JUPI JO!

Kraina emocji

Seria, w której specjaliści: pedagog i psycholog dziecięcy przybliżają zagadnienia dotyczące uczuć i emocji, jest skierowana do maluchów i przedszkolaków. Wielkim atutem są piękne ilustracje, które swoimi kolorami zachęcą dzieci do sięgnięcia po książkę. Maluchy będą mogły dowiedzieć się, czym są poszczególne emocje i jak można sobie z nimi radzić. Zwierzątka z przedszkola „Nad Jeziorkiem” opowiedzą o tym jak się złoszczą, smucą, a czasem zazdroszczą i jak sobie z tymi trudnymi uczuciami radzą. Zachęcamy do zapoznania się z tą niezwykle wartościową serią, która może być przyczyną rozmowy o ważnych zagadnieniach, które dotyczą nie tylko maluchów. Zapraszamy do biblioteki.

Dyskusyjny Klub Książki dla klas 1-4

Dyskusyjny Klub Książki dla klas 1-4

Zapraszamy dzieci na kolejne na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla klas 1-4.

Co robimy podczas spotkań Dyskusyjny Klub Książki:

Podczas spotkań klubu nie tylko czytamy wybraną książkę, ale także rozmawiamy o niej z kolegami, rysujemy ilustracje, ale przede wszystkim dobrze się bawimy.

Kiedy, o której godzinie, moderator spotkania

Najbliższe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się w poniedziałek 5 czerwca 2023 r. o godz. 16:00 w Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, w siedzibie Biblioteki, przy ul. Wojska Polskiego 34. Informacji udziela: Joanna Łabasiewicz, tel. 58 682 34 79, e-mail: joanna.labasiewicz@biblioteka-pruszcz.pl

VII Powiatowy Konkurs Czytelniczy

VII Powiatowy Konkurs Czytelniczy

Świat baśni to wyimaginowany świat, w którym najważniejsza jest prawda i najistotniejsze wartości jak m.in.: miłość, przyjaźń, empatia, odwaga. Gdzie dobro zawsze zwycięża. W taką podróż w krainę fantazji zostali zabrani uczestnicy VII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z baśnią w świat przygody – Jaś i Małgosia”.

Adresaci konkursu

Konkurs skierowany był do dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej w Warczu, Terapeutyczno – Integracyjnego Punktu Przedszkolnego Lawendowy Król z Pruszcza Gdańskiego oraz Przedszkola Terapeutycznego Niebieski Koralik z Pruszcza Gdańskiego.

Cele konkursu

Celem konkursu było wdrożenie dzieci do postrzegania książki jako źródła przeżyć i emocji, stworzenie warunków do różnorodnej aktywności w toku realizacji zadań. Przede wszystkim czerpanie radości ze wspólnej zabawy i rywalizacji.

Szukanie drogi do chatki Baby Jagi — konkurencje

Konkurencje polegały mi.in. na odnalezieniu drogi do piernikowej chatki, pokolorowaniu i przyklejeniu 5 pierników na dachu domku Baby Jagi, rozdzieleniu grochu od fasoli i ich przeliczeniu, połączenia w pary Małgosię z Jasiem i Baby Jagi z kotem. Wszystkie drużyny wykazały się świetnym przygotowaniem i Jury miało spory dylemat. Najwspanialszą rzeczą, jaką zrobiło Jury, było przyznanie I miejsca wszystkim drużynom. Radości nie było końca. Oprócz nagród dla każdego uczestnika była też przygotowana niespodzianka.

Klasa 3 pod kierunkiem pani Katarzyny Ciepielewskiej z Katolickich Szkół Niepublicznych im. Jana Pawła II zaprezentowała zilustrowany i napisany przez uczniów teatr kamishibai „Trzy pomarańcze”. Uśmiech dziecka to najpiękniejsza nagroda. Do zobaczenia w kolejnej edycji konkursu!

Zielono Mi

Zielono Mi

Biblioteka wraz z Hurtownią Jola jest Partnerem w projekcie „Zielono mi”, którego Liderem jest Fundacja KIWI. W związku z tym odbywa się wiele wydarzeń związanych z ekologią znaczeniem natury dla naszego życia. Kolejny etap Zielono Mi, którym było zakładanie mobilnego ogrodu, miał miejsce podczas Powiatowego Pikniku Przedsiębiorców w Rusocinie. Projekt sfinansowano ze środków Funduszu Grantowego FIR. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia!

Klub Malucha

Klub Malucha

Na zajęciach w klubie malucha Pani Asia przeczytała dzieciom książeczkę Nico Sternbauma Potrząśnij jabłonką. Jest to pozycja aktywizująca. Maluchy podczas lektury wykonywały różne zadania, które podpowiadał im tekst. Dzieci wysłuchały także wierszyka, podczas którego pokazywały treść usłyszanej rymowanki. Dzieci wykonały na zajęciach pracę plastyczną, która przedstawiała łąkę kwiatów. Były bardzo zaangażowane w tworzenie swoich dzieł. Na koniec był też czas na zabawę. Maluchom bardzo spodobała się sensoryczna zabawka, w której nawlekały guziki na sznurek.

Dwie dziewczynki wraz z mamami i panią bibliotekarką siedzą na podłodze i przyklejają kolorowe kwiatki do kartki. Pani bibliotekarka wskazuje palcem na coś w tle, jedna z mam patrzy we wskazanym kierunku.
Dwie dziewczynki wraz z mamami i panią bibliotekarką siedzą na podłodze i przyklejają kolorowe kwiatki do kartki. Za nimi zabawki i regały z książkami.
Jeszcze większa księga detektywa Pozytywki

Jeszcze większa księga detektywa Pozytywki

Jeszcze większa księga detektywa Pozytywki to prawdziwa gratka dla fanów książek o przesympatycznym detektywie autorstwa Grzegorza Kasdepke. Jest to jubileuszowe wydanie zawierające wszystkie kryminalne przygody detektywa, uzupełnione o zupełnie nowe opowiadanie Grzegorza Kasdepke.

Ekscentryczny detektyw Pozytywka

Dla wszystkich tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać ekscentrycznego detektywa, kilka słów o naszym sympatycznym bohaterze. Pozytywka jest właścicielem i jedynym pracownikiem agencji detektywistycznej Różowe Okulary, mieszczącej się na poddaszu jednej z kamienic. Sympatyczny, choć odrobinę zwariowany człowiek, pomaga rozwiązywać zagadki kryminalne, które rozgrywają się w jego otoczeniu. Dorośli nie traktują go poważnie. Dzieci za to go uwielbiają i to właśnie one są jego jedynymi klientami.

W skład „Jeszcze większej księgi detektywa Pozytywki” wchodzą następujące książki: „Detektyw Pozytywka”, „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki”, „Pamiątki detektywa Pozytywki”, „Wakacje detektywa Pozytywki”, „Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki” oraz „Wielki powrót detektywa Pozytywki”. Podążając tropem detektywa Pozytywki, czytelnicy mogą samodzielnie rozwiązywać zagadki. 

Mali detektywi chcecie sprawdzić swoje umiejętności? – zachęcamy do lektury.

Lepiej palić fajkę niż czarownice…

Lepiej palić fajkę niż czarownice…

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych mieliśmy przyjemność zapoznać się z książką ks. Adama Bonieckiego o wymownym tytule Lepiej palic fajkę niż czarownice Autor posiada ogromny dorobek pod względem jakościowym i ilościowym. Jest publicystą wszechstronnym, piszącym m.in. reportaże z podróży, felietony, wspomnienia, kalendaria,  a spośród gatunków religijnych – przede wszystkim medytacje i kazania. Ożywiona dyskusja  toczyła się m.in. wokół zasad dziennikarskich wyznawanych przez ks. Bonieckiego dotyczących: dobra odbiorcy przed dobrem dziennikarzy, wydawców, producentów, prawdy, obiektywizmu, szacunku i tolerancji.

Zielono MI

Zielono MI

Przedstawiamy dziś książkę dla małych czytelników zainteresowanych obserwowaniem przyrody. Nie ulega wątpliwości, że od najmłodszych lat warto przybliżać dzieciom znaczenie roślin i uczyć szacunku do natury. Z pewnością pomoże w tym Roślinkowa książka Anny Salamon i Alicji Krzanik. Każda ilustracja w niej zawarta to małe dzieło sztuki. Wszystkie rośliny, owady, przedmioty zostały wydziergane. Z ilustracjami współgrają krótkie wierszowane teksty. Dzięki nim dowiemy się m.in. jakie rośliny są charakterystyczne dla poszczególnych pór roku, które odnajdą swoje miejsce w kuchni, a które pomogą przy kłopotach zdrowotnych. Co ważne, książka jest kartonowa, więc wytrzyma wielokrotne przeglądanie przez małe rączki.

 Zielono Mi

Wraz z Fundacją KIWI-Liderem inicjatywy, Hurtownią Jola, nasza biblioteka realizuje projekt „Zielono mi”. W ramach tego projektu m.in.polecamy książki dla dzieci i dorosłych o związane z ogrodnictwem. My również, kochamy przyrodę, dlatego już dzisiaj podczas Powiatowego Pikniku Przedsiębiorców w Rusocinie, wraz z Fundacją KIWI i Hurtownią Jola, będziemy tworzyli mobilny ogród w ramach projektu Zielono mi. Projekt jest finansowany przez Fundusz Grantowy FIR.

Na błękitnym tle maki i chabry oraz napisy: Fundacja KIWI Lider projektu ZIELONO, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, hurtownia pasmanteryjna Jola. POWIATOWY PIKNIK PRZEDSIĘBIORCÓW. 27.05.2023 godz. 13:00 Mobilny ogród dla Ciebie •Tradycyjne rękodzieło a materiały z Natury Unikatowa sztuka Oleny Ulianovej piękno z Natury Książki przybliżające świat Ekologii Natury. SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU GRANTOWEGO FIR
Z książką w plenerze — konkurs fotograficzny

Z książką w plenerze — konkurs fotograficzny

Zapraszamy uczniów kl. 4-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu miasta Pruszcz Gdański do udziału w konkursie fotograficznym Z książką w plenerze – czytam i zdrowo spędzam czas wolny. Zadnie konkursowe polega na wykonaniu przez uczestnika fotografii przedstawiającej osobę/osoby z książką  w trakcie czytania książki lub w sytuacji powiązanej z jej tematyką, “przyłapaniu” na czytaniu książki w plenerze. Szczegóły w zamieszczonym poniżej Regulaminie.

Regulamin konkursu fotograficznego pt. Z książką w plenerze – czytam i zdrowo spędzam czas wolny

Załączniki do regulaminu

Jak zostać czytelnikiem biblioteki

Jak zostać czytelnikiem biblioteki

Bibliotekę odwiedzili uczniowie z I klasy Szkoły Podstawowej nr 4.w Pruszczu Gdańskim. Dzieci dowiedziały się jak zostać czytelnikiem naszej biblioteki.

Jak zostać czytelnikiem biblioteki

Pani Asia opowiedziała, jak wygląda proces zapisu, z kim dziecko musi przyjść, aby założyć konto biblioteczne, jakie dane trzeba znać i ile książek można wypożyczyć jednorazowo. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci ze zbiorem książek w wypożyczalni dla dzieci. Uczniowie dowiedzieli się, że w bibliotece można nie tylko wypożyczać książki, ale także: brać udział w konkursach, spotkać się ze znajomymi po szkole, przyjść na lekcję biblioteczną, pograć w planszówki, uczestniczyć w wystawach i spotkaniach autorskich.

Czym jest skarb?

Następnie uczniowie zastanowili się: czym jest dla nich skarb. Padły przeróżne odpowiedzi: rodzina, diamenty, odwaga, bezpieczeństwo, hobby, piraci, granie w planszówki z bratem. Dyskusja była wprowadzeniem do teatrzyku kamishibai pt. Słowik Andersena. Po wysłuchaniu baśni dzieci rozmawiały o wartości, jaką jest wolność. Pani Asia opowiedziała dzieciom ciekawostki o słowiku, a także zachęciła je do pójścia w weekend do parku lub lasu i poszukania tego pięknie śpiewającego ptaszka. Na koniec wiele dzieci wyraziło chęć zapisania do naszej biblioteki i zadeklarowało, że po szkole wrócą z rodzicami, by założyć swoje własne konto biblioteczne.

Biesiada Literacka z Ewą Ewart

Biesiada Literacka z Ewą Ewart

Burmistrz Pruszcza Gdańskiego — Janusz Wróbel oraz Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej — Joanna Przybyś zapraszają na Biesiadę Literacką z Ewą Ewart.

Spotkanie odbędzie się 3 czerwca 2023 r., sobota, o godz. 17:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Wojska Polskiego 34. Wstęp wolny

Ryzykując życie, dociera do najbardziej niebezpiecznych zakątków świata…

Ewa Ewart — dziennikarka, reporterka polskich i zagranicznych stacji radiowych i telewizyjnych: brytyjskiej BBC, amerykańskiej CBS, hiszpańskiej EFE, reżyserka i  realizatorka filmów  dokumentalnych, autorka książek. Jej film  Access to Evil – obsypano nagrodami:  Złoty Glob oraz Grand Prix Złotych Globów,  RTS (Royal Television Society), nagroda Foreign Press Association, nagroda CINE.

Ewa Ewart większość swojego życia zawodowego spędziła poza granicami Polski, pracując  w redakcjach prestiżowych rozgłośni w Waszyngtonie, Londynie, Madrycie. Od roku 1990 w Moskwie, pełniła  odpowiedzialną funkcję producenta newsów dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS. Współtwórczyni  sztandarowych programów dokumentu społeczno-politycznego, takich jak Assignment, Correspondent oraz This World. W Polsce wyróżniona Nagrodą  Radia ZET  im. Andrzeja Woyciechowskiego  za cykl “Dokumenty Ewy Ewart” i “Wiktor” za rok 2009 w  kategorii twórca najlepszego programu telewizyjnego.  Specjalizuje się w reżyserii i realizacji filmów dokumentalnych. Pisarstwo jest kolejną pasją, nagradzanych na festiwalach, dzieł filmowych. Opublikowała: Widziałam oraz Rozmowy ze śmiercią. Cykl reportaży i artykułów o życiu w Korei Północnej stał się już klasykiem i doskonałym wzorem dla przyszłych pokoleń twórców. Z całą pewnością należy do ścisłego grona najwybitniejszych na świecie dokumentalistów, doskonale rozumiejących wyzwania współczesnego świata. 

Wydawca Czerwone i Czarne tak napisał o Ewie Ewart: “Ryzykując życie, dociera do najbardziej niebezpiecznych zakątków świata, spotyka się z ludźmi, do których nikt nie ma dostępu, zawsze jest tam, gdzie zmienia się bieg historii”.

Pamiętamy o Dniu Mamy

Pamiętamy o Dniu Mamy

Uczniowie I klasy z Katolickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej wzięli udział w warsztatach z malarką Ritą Staszulonok, które zorganizowała nasza biblioteka.

Jak mieszać kolory

Dzieci za namową malarki przygotowały prace z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Artystka pokazywała jak mieszać kolory farb, aby wydobywać różne odcienie. Dzieci słuchały porad Rity dotyczących malowania, doboru kolorów i kompozycji. Mimo jednego tematu powstały bardzo różnorodne prace, tworzące niezwykłą galerię. Była to bardzo pouczająca lekcja dla małych artystów, której efektem były piękne obrazy dla mam. Prace nawiązywały do wiosny za oknem – piękne, soczyste kolory kwiatów, wiele odcieni zieleni, błękitne niebo. Mali malarze mogli spełnić się artystycznie. Farby wylądowały nie tylko na papierze, ale także na rękach i buziach.

Margarita Staszulonok

Margarita Staszulonok – profesjonalna malarka, absolwentka Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2010 mieszka w Pruszczu Gdańskim. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Laureatka Stypendium Polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia, Instituto Sacatar w Brazilii, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W doświadczeniu zawodowym posiada ilustrowanie książek, murale, scenografie dla teatru, projekty przestrzenne. Ulubiona technika — tempera na desce.

Skąd biorą się książki w bibliotece?

Skąd biorą się książki w bibliotece?

Kolejna grupa dzieci z przedszkola Niebieski koralik odwiedziła naszą bibliotekę, by wziąć udział w zajęciach biblioterapeutycznych.

O tym skąd biorą się książki w bibliotece i nie tylko

Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom, skąd biorą się książki w bibliotece. Mali goście dowiedzieli się, że książki są różne tak samo, jak dzieci. Mogą być duże i małe, kolorowe, jasne ciemne, mieć małe lub duże litery. Następnie dzieci wyruszyły w podróż po bibliotece, by poznać wszystkie jej zakamarki. Zapoznały się także z teatrzykiem kamishibai i wysłuchały bajki Beaty Gabrat pt. Magiczna gąsienica. Z przejęciem i zainteresowaniem obejrzały i posłuchały historii. Po bajeczce dzieci zamieniły się w motylki, tak jak gąsienica z teatrzyku.

Zapraszamy na planszówki

Zapraszamy na planszówki

Zapraszamy miłośników gier planszowych na kolejne spotkanie. Dobra zabawa gwarantowana.

Kiedy?

25.05.2023 r. (czwartek) o godz. 16:00.

Dla kogo?

Dla wszystkich. Dla każdego, kto ma ochotę spędzić miło czas. Spotkanie przeznaczone jest zarówno dla początkujących graczy, jak i też dla mistrzów planszówek. Przyjdź i zagraj z nami!

Dlaczego warto?

Spotkanie przy grach planszowych to okazja do nawiązania relacji z rówieśnikami, spędzenia czasu wśród innych ludzi. To wspaniały sposób na ćwiczenie umysłu i pamięci. Podczas gry aktywuje się wiele cech i umiejętności. Przede wszystkim: nauka logicznego myślenia, spostrzegawczość czy podejmowanie decyzji pod presją czasu.

Klub Książki dla przedszkolaka

Klub Książki dla przedszkolaka

Pani Asia z wypożyczalni dla dzieci zaprasza dzieci w wieku 4-6 lat na kolejne spotkanie Klubu Książki dla przedszkolaka. Spotkanie odbędzie się 22 maja 2023 r. (poniedziałek), o godz. 16:00.

Co robimy w Klubie Książki dla przedszkolaka?

Podczas takiego spotkania w bibliotece, nasz przedszkolak spędzi wspólnie czas nie tylko z mamą lub tatą, ale i z innymi dziećmi, dorosłymi. Oprócz czytania malujemy, a także wspaniale się bawimy. Po co takie spotkania, zapewne niektórzy zapytają? Odpowiedź jest bardzo prosta.  Książki rozwijają wyobraźnię i ukazują świat, który jest dziecku bardzo potrzebny do dalszego rozwoju. Zapraszamy serdecznie!

Zielono Mi

Zielono Mi

Wraz z Fundacją KIWI-Liderem inicjatywy, Hurtownią Jola, nasza biblioteka realizuje projekt „Zielono mi”. Niedawno polecaliśmy książki dla dzieci. Zapowiadaliśmy również, iż czeka nas wiele wydarzeń związanych z ekologią znaczeniem natury dla naszego życia. No i się działo! Było gwarno i wesoło, ale również bardzo edukacyjnie.

Sfinansowano ze środków Funduszu Grantowego FIR

Lekcje o tematyce ekologicznej oraz spotkanie z pszczelarzem

W ramach projektu Zielono Mi odbył się cykl lekcji dla dzieci dotyczących ekologii, natury i roślin. Przyczynkiem do rozmowy były bajki: Tomasza Trojanowskiego pt. Dlaczego zwierzęta mieszkają w bloku Maćka? oraz Beaty Gabrat pt. Magiczna gąsienica. Bajki zaprezentowane w formie teatrzyku kamishibai, poruszały tematy bardzo ważne dla środowiska, a więc i dla nas ludzi. Dotyczyły m.in. niszczenia przyrody, globalnego ocieplenia, wycinania lasów i dlaczego lasy, są tak bardzo potrzebne. Druga bajeczka traktująca o cyklu rozwojowym motyla, była przyczynkiem do rozmowy o łańcuchu pokarmowym. Otóż te zazwyczaj przerażające i brzydzące większość nas owady, są istotną jego częścią. Stanowią bowiem źródło pożywienia dla części zwierząt: płazów, gadów oraz większości gatunków ptaków. Gdyby ich zabrakło, one też zniknęłyby z powierzchni Ziemi.

Mała a bardzo potrzebna — troszeczkę o pszczołach

Pszczelarz, Wiesław Kulesza, opowiedział o pracy pszczelarza. Dzieci dowiedziały się o wartościach odżywczych miodu oraz o zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z pszczołami. Pan Wisław wyjaśnił uczniom, w jaki sposób produkowany jest miód. Otóż pszczoły zbieraczki (robotnice) zapylając kwiat, pobierają z nich nektar. Każda pszczoła jednorazowo pobiera do swojego wola ok. 14-15 mg nektaru! Następnie przenosi go do ula, gdzie przekazuje pszczole ulowej. Następnie pszczoła ulowa zagęszcza nektar, odparowując z niego wodę. By woda odparowała, pszczoła wielokrotnie wysuwa i chowa języczek z kroplą nakropu (czyli nektaru przyniesionego przez robotnice w wolach), dodając do niego enzymy trawienne, które wydzielają się w wolu. W ten sposób po odparowaniu wody kropla miodu trafia do komórki plastra, wypełniając ją po brzegi.  Podczas zajęć uczniowie mogli również przymierzyć strój pszczelarza i zobaczyć narzędzia niezbędne podczas pracy. Dzięki temu wszystkim było łatwiej zrozumieć, jak tak naprawdę wygląda praca w pasiece.

Figura o filmie, teatrze, kreacjach aktorskich

Figura o filmie, teatrze, kreacjach aktorskich

Katarzyna Figura — gwiazda kina, teatru, telewizji, odwiedziła w sobotę  (6 maja 2023 r. ) Pruszcz Gdański na zaproszenie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jak nietrudno się domyślić wizyta aktorki przyciągnęła do biblioteki tłumy wielbicieli. Spotkanie poprowadził Krystian Nehrebecki.

Figura o filmie, teatrze i swoich kreacjach aktorskich

Podczas spotkania w pruszczańskiej książnicy Katarzyna Figura opowiadała m.in. o swoich rolach, tych większych i tych nieco ,,mniejszych”, jak na przykład: King Size, Pociąg do Hollywood, Żurek czy Pianista. Aktorka zdradziła ile pracy, miesięcznych przygotowań i emocji kosztują przygotowania do niektórych z nich. Tak na przykład kreacja antysemitki w Pianiście, choć tylko epizodyczna, kosztowała aktorkę wiele emocji. Tamtego dnia prawie nie zdołałam dotrzeć do mojej przyczepy po zdjęciach. Tyle mnie to kosztowało. Zaczęłam wymiotować po nakręceniu tej sceny. Pewnie nie wszyscy aktorzy tak pracują, ale wielu artystów tak. To są koszty. Jak postać długo we mnie kiełkuje, wówczas emocje mają szansę ,,dojrzeć” a to procentuje – mówiła Figura. Gwiazda podkreślała, jak ogromne znaczenie ma dla niej i jej warsztatu aktorskiego, gra w teatrze. Według niej najlepsi aktorzy filmowi mają doświadczenie w teatrze i z tego korzystają podczas budowania roli w filmie. Tak, jak sportowiec nie istnieje bez treningu, tak aktor bez prób, bez pracy nad sobą, nad warsztatem.

Zielono Mi

Zielono Mi

Wraz z Fundacją KIWI, Hurtownią Jola, działamy z projektem „Zielono mi”. Już niedługo będziemy wspólnie z Wami tworzyć piękny ogród mobilny przy naszej bibliotece. Czeka nas wiele wydarzeń związanych z ekologią i znaczeniem natury dla naszego życia. W związku z projektem, bardzo chcemy zaproponować Wam cudowne książki przybliżające świat przyrody i ekologii.  

Sfinansowano ze środków Funduszu Grantowego FIR

„Opowieści o tym, jak uratować planetę”

Opowieści o tym, jak uratować planetę” to zbiór wartościowych historii, które przybliżają główne problemy naszej planety. Bohaterami opowiadań są zwierzęta, których życie zostaje utrudnione przez niszczącą działalność człowieka. Czytając, przyjrzymy się takim problemom jak plastik pływający w morzu, wylesianie, wymieranie gatunków czy globalne ocieplenie. Każdej opowieści towarzyszą cenne informacje i ciekawostki, oraz wskazówki, jak my możemy uratować naszą Ziemię. Mądremu tekstowi towarzyszą przepiękne ilustracje.  

Seria książek dla młodych przyrodników

 Piękna pogoda zachęca do coraz dłuższych spacerów. Inspiracją do wypraw, zarówno tych bliskich, jak i dalekich, z pewnością będą książeczki z serii „Młodzi przyrodnicy” z wyd. Wilga. Są to niewielkie publikacje, które warto mieć ze sobą w plenerze. Przybliżą one dzieciom piękno otaczającego świata przyrody, i wesprą kształtowanie postawy szacunku wobec natury. Niech nikogo nie zmyli niewielki format książek, ponieważ znajdziemy w nich ogromną ilość informacji i ciekawostek. Seria składa się z wielu tytułów, tj. „Ptaki”, „W stawie”, „Pod ziemią”, „Domy zwierząt”, „Co w trawie piszczy”, „Leśne stworzenia”, “Kwiaty”, “Drzewa” czy „Dzień i noc”. Dzięki opowiastkom kilkulatki przyjrzą się roślinom i zwierzętom, oraz prawom rządzącym w świecie przyrody. Piękne ilustracje towarzyszące ciekawym tekstom z pewnością przyciągną uwagę młodych przyrodników. Warto wspomnieć, że książki będą idealne dla dzieci ćwiczących czytanie ze względu na duże litery i niewielką ilość tekstu na stronach.

„Ukochane równanie profesora” Yōko Ogawa

„Ukochane równanie profesora” Yōko Ogawa

Podczas kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży tematem rozmowy była książka „Ukochane równanie profesora” Yōko Ogawy.

O książce

Ta niewielkich rozmiarów książeczka kryje w sobie mądrą, pełną ciepła historię Profesora, gosposi i jej syna Pierwiastka.  Opiekunka troszczy się o chorego Profesora, obserwując przy tym pasję uczonego matematyką i rozwiązywaniem bardzo skomplikowanych równań. Syn kobiety, nazywany pieszczotliwie “Pierwiastkiem”, zyskuje w Profesorze autorytet, który rozbudza w nim miłość do matematyki, z drugiej zaś przyjaciela, z którym dzieli pasję oglądania meczów baseballu.

Autorka, japońska pisarka Yōko Ogawa  funduje nam w tej książce spotkania z niezwykłą, zaskakującą opowieść o pięknie życia, pięknie przyjaźni i pięknie codzienności. Jak możemy przeczytać na stronie wydawcy, książka: została wyróżniona pierwszą w historii nagrodą Hon’ya Taishō, przyznawaną przez japoński kolektyw księgarzy. Ta kameralna opowieść do dziś pozostaje bestsellerem i uznawana jest za jedną z najukochańszych powieści współczesnej Japonii.

Podczas dyskusji z młodzieżą uwagę zwróciła atmosfera książki, która pozwoliła im odetchnąć, zatrzymać się, zastanowić nad relacjami, przyjaźnią, ale też starością. Była to także okazja do odkrycia Japonii i jej mieszkańców, światopoglądu, zwyczajów, ich szacunku dla osób starszych.

Afera w bibliotece!

Afera w bibliotece!

Zapraszamy do udziału w IV już Powiatowym Konkursie Literackim pt. Afera w Bibliotece, który Patronat honorowym Starosta Gdański Marian Cichon.

Adresaci konkursu:

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) oraz ponadpodstawowych z powiatu gdańskiego.

Jak wziąć udział w konkursie?

 1. Zapoznaj się z Regulaminem.
 2. Napisz pracę nawiązującą do tematu „Afera w bibliotece”.
 3. Wyślij pracę wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia w formie elektronicznej na adres e-mail: joanna.labasiewicz@biblioteka-pruszcz.pl.
 4. Termin nadsyłania prac: Pracę konkursową należy dostarczyć do 1 maja w formie elektronicznej.
 5. Wyniki konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości na stronie internetowej biblioteki w maju, laureaci będą zawiadomieni drogą telefoniczną lub e-mailową.

Czekają na Was atrakcyjne nagrody!

Regulamin oraz zgody:

Regulamin oraz zgody- kliknij tu!

Powiatowy konkurs pt. Książki zaklęte w Lego

Powiatowy konkurs pt. Książki zaklęte w Lego

Lego wymyślił duński stolarz z Billund, Ole Kirk Christiansen. Zaczęło się od tego, że po pożarze warsztatu stolarskiego wystrugał dla swoich dzieci drewnianą kaczkę. Zabawka spodobała się okolicznym dzieciom i Christiansen zaczął produkować kolejne podobnego rodzaju zabawki, a później klocki. W 1934 roku nazwał swoją firmę „Lego” – nazwa pochodziła od duńskiego wyrażenia „leg godt”, czyli „baw się dobrze”. W 1947 roku Lego zaczęło produkować plastikowe zabawki, a dwa lata później powstała pierwsza wersja znanych do dziś klocków, które łączyły się ze sobą.

Również i my pragniemy zachęcić naszych uczniów, aby dołączyli do osób, którym zabawa klockami LEGO sprawia wiele przyjemności. W związku z tym już po raz kolejny zapraszamy do wzięcia udziału w Powiatowym konkursie pt. Książki zaklęte w Lego.

Zadanie konkursowe, adresaci:

Konkurs kierujemy do przedszkolaków w wieku 4-6 lat oraz uczniów klas 0-III i IV – VI szkół podstawowych z terenu powiatu gdańskiego. Zadanie polega na przedstawieniu tytułu lub sceny z wybranej książki za pomocą klocków LEGO.

👉🏽 Szczegóły oraz niezbędne formularze dotyczące konkursu znajdziecie z załączonym Regulaminie zamieszczonym poniżej

Regulamin oraz niezbędne zgody

Czy można zapanować nad złością?

Czy można zapanować nad złością?

Czy złość jest potrzebna? Co się za nią kryje? Czy można nad nią zapanować? Na te i wiele innych pytań możemy poszukać odpowiedzi w książce Elżbiety Zubrzyckiej pt. Za zasłoną złości.

Co kryje się za uczuciem złości

Co kryje się za uczuciem złości, co z nami robi i czy jest potrzebna? Te i wiele innych informacji możecie odnaleźć w polecanej dzisiaj książce Elżbiety Zubrzyckiej pt. Za zasłoną złości. Książka adresowana jest do młodzieży i dorosłych. Dowiemy się z niej m.in. kiedy złość jest pożyteczna, a kiedy niepotrzebna. Przyjrzyjmy się za przebiegowi ataku gniewu, który dodatkowo autorka ilustruje wykresem. Poznamy sposoby jak powstrzymać narastającą złość oraz jak wzmocnić swoją odporność na cudzą złość (dokuczanie czy krytykę). Odkryjemy także wspaniałe triki na wzmocnienie poczucia swojej wartości. Wszystko to Zubrzycka opisuje w sposób przystępny, jasny, okraszony dużą liczbą przykładów, obrazków, tabelek oraz ćwiczeń.

Życie to kabaret

Życie to kabaret

Jak śpiewała w musicalu Kabaret Liza Minnelli

 Po co siedzieć samemu w pokoju
Przyjdź posłuchać muzyki
Życie to kabaret, stary pryku
Przyjdź do Kabaretu

Odłóż robótki, książkę i miotłę
Już czas na przerwę
Życie to kabaret, stary pryku
Przyjdź do Kabaretu (…)

Nie mamy wprawdzie zaproszenia na kabaret, ale za to na nasz regał z nowościami trafiła książka Sławomira Kopra pt. Mistrzowie polskiego kabaretu. Polecamy Państwa uwadze lekturę tej pozycji.

Od Zielonego Balonika po Tey

Temat naszego rodzimego kabaretu, jak pisze sam Koper, to prawdziwy temat rzeka. Dlatego też autor jako datę graniczną wybrał koniec Polski Ludowej i zniesienie cenzury nad Wisłą. Koper zaczyna swoją książkę od Zielonego Balonika jako protoplasty wszystkich polskich zespołów kabaretowych, kończąc na Teyu Zenona Laskowika, którego upadek zbiegł się z końcem komunizmu w naszym kraju. Tym nieco starszym miłośnikom kabaretu powrócą wspomnienia. Ci nieco młodsi poznają wybitnych artystów sceny kabaretowych.

Opowieści o jajku i nie tylko

Opowieści o jajku i nie tylko

Na wielkanocnym stole króluje jajko i wszelkie dania z nim związane. Dlatego dzisiaj mamy dla Was aż 3 książki, w których jest ono ,,głównym bohaterem”.

Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści z jajem w tle

 • ,,Gdyby jajko mogło mówić” Renaty Piątkowskiej to tytuł pierwszej książki, którą chcemy Wam polecić i to nie tylko w te święta. Dlaczego nie tylko na te święta? Ponieważ oprócz informacji na temat tego, dlaczego właśnie w te święta malujemy jajka dowiemy się m.in. Skąd się wziął prima-aprilis? Dlaczego lejemy wosk w andrzejki? Dlaczego topimy w rzece Marzannę i jak dawniej wyglądało polewanie wodą w śmigus-dyngus.
 • Kolejna pozycja, do której zachęcamy, aby sięgnąć to ,,Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach” Moniki Michaluk i Witolda Przewoźnego. Etnogadki to bogato ilustrowana książka adresowana do dzieci i ich opiekunów, która starszych czytelników skłania do wspomnień, a przed młodszymi odsłania tajemnice świata natury i związanych z nią obrzędów i tradycji. Młody czytelnik dowie się z niej skąd się z niej m.in wzięły polskie święta? Jak żyli ludzie zanim wymyślono zegary i kalendarze? Po czym poznajemy, że pory roku się zmieniają? Dlaczego czas nie chodzi spać?
 • No i wreszcie trzecia polecana książka to ,,Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych” Elizy Piotrowskiej. Autorka przekazuje nam fakty o jaju z różnej perspektywy. Mamy tu więc jajka występujące w przyrodzie, w sztuce, w przysłowiach, a nawet w naukach ścisłych…
W poszukiwaniu wewnętrznej wolności

W poszukiwaniu wewnętrznej wolności

Jeśli zachwyciła Was ,,Czuła przewodniczka” Natalii de Barbaro polecamy kolejną książkę tej autorki. Jest nią ,,Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności“. Poradnik – książka powstał dzięki listom czytelniczek i rozmowom autorki z przyjaciółkami oraz uczestniczkami jej warsztatów. Opowiada historie kobiet, walczących z codziennymi problemami oraz uwikłanych w trudne relacje.

Walka o godność

Walka o godność

Dzisiaj polecamy książkę jednej z Waszych ulubionych autorek, czyli Joanny Jax. W Trzech kobietach pisarka zabiera nas do 1911 roku, gdzie poznajemy trzy bohaterki pochodzące z różnych światów, mające różne charaktery i inny status społeczny. Karolina to córka znanego adwokata, która nie może znieść tyranii ojca oraz patrzeć na uległość matki względem męża.
Paulina to bogata szlachcianka, która wyjeżdża do Francji, gdzie odkrywa mroczny świat paryskiej bohemy i poznaje inne życie kobiet. Lucyna to służąca w zamożnym dworku, która ulega słodkim słówkom i obietnicom młodego dziedzica, który traktuje ją tylko jak zabawkę. Co łączy te trzy kobiety? Łączy je jedno pragnienie, by mieć możliwość decydowania o swoim życiu, które w tamtych czasach podporządkowane było w całości mężczyzną.

Poranek z sagą dworską

Poranek z sagą dworską

Co powiecie na dobrą kawę i książkę? Czy lubicie tak zaczynać poranki? Bo my tak. Dlatego dzisiaj polecamy 2 tomy Sagi dworskiej Krystyny Mirek: Zapach bzów oraz Kolor róż.

XIX szlachecki dworek i miłość

“Saga dworska” to opowieść o życiu w dziewiętnastowiecznym szlacheckim dworku, miłości oraz zawirowaniach ludzkich losów. Julianna, szlachcianka i Dominik z zamożnego dworu. Ona pragnie pomagać ludziom, leczyć ich, tak jak robiła to jej babcia. Jednak dziewczyna ze szlacheckiej rodziny nie może zostać zielarką. Musi poślubić kogoś odpowiedniego, a potem żyć w ciasnym gorsecie konwenansów, które zapewnią jej społeczne poważanie. On, doświadczony okrutnie przez los, zatrudnienie znajduje jako parobek. Ciężką pracą stara się zagłuszyć ból i tęsknotę. Historia stara, jak świat a jednocześnie urzekająca. Zapraszamy do lektury!

Wyniki konkursu plastycznego pt. Pisanka Wielkanocna

Wyniki konkursu plastycznego pt. Pisanka Wielkanocna

W naszej bibliotece odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Powiatowym konkursie plastycznym pt. „Pisanka wielkanocna”. Wpłynęło 125 prac z całego powiatu, a także z Gdańska.

Komisja, laureaci

Komisja w składzie: Rita Staszulonok, Elżbieta Krumin oraz Anita Kotwa-Kąkol miały twardy orzech do zgryzienia. Wszystkie prace były piękne, ciekawe, wykonane różnymi technikami. Po trudnych i burzliwych dyskusjach komisja postanowiła nagrodzić

w kategorii przedszkola:

 • 1 miejsce Gabriela Bastek,
 • 2 miejsce Natalia Bronka,
 • 3 miejsce Iga Suszyńska.

Wyróżnienia otrzymali

Alicja Dajda, Wincenty Szulc, Michał Gragowski, Łucja i Marcelina Dobrowolskie, Ignacy Jakubowski i Marta Gedera.

W kategorii klas 1-3

 • 1 miejsce Zuzanna Zawada,
 • 2 miejsce – Julia Przerada,
 • 3 miejsce – Agata Skonieczna,

Wyróżniono:

Zofię Bodus, Mikołaja Smarzyńskiego, Kacpra Maszotę, Przemysława Nazarko.

W kategorii klas 4-6 nagrodzono:

 • 1 miejsce Miłosza Janickiego,
 • 2 miejsce – Michalinę Olszewską,
 • 3 miejsce Roberta Krzyżanowskiego.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkich zwycięzcom! Zapraszamy do biblioteki na wystawę, by obejrzeć znaczną większość pisanek, które nadesłano w naszym konkursie. 

Serdeczne podziękowania dla Daniela Słobody za uwiecznienie na fotografiach pisankowych arcydzieł

Fot. Daniel Słoboda

Mikołaj Kopernik : geniusz, który wstrzymał Słońce

Mikołaj Kopernik : geniusz, który wstrzymał Słońce

Kim był Mikołaj Kopernik widzą nie tylko Ci więksi czytelnicy, ale i tym młodszym z całą pewnością nie jest obcy. A i samych książek dla dzieci poświęconych Kopernikowi ukazało się w ostatnim czasie sporo. My jednakże zachęcamy do sięgnięcia po jeszcze jedną pozycję o słynnym astronomie. To książka autorstwa Marcina Przwoźniaka pt. ,,Mikołaj Kopernik. Geniusz, który wstrzymał Słońce”. Oprócz wiedzy o odkryciach Kopernika, nasze pociechy dowiedzą się jeszcze jak wyglądała nauka i szkoła w czasach, w których żył. Poznają również zwyczaje wówczas obowiązujące przy stole, jak wyglądało leczenie chorych. Dowiedzą się bliżej o zajęciach astronoma, jego pracy i miejscach do których podróżował. Dodatkową atrakcją książki są współczesne ilustracje Kamila Pruszyńskiego.

Życzenia świąteczne

Życzenia świąteczne

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Upamiętnia śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W polskiej tradycji w Niedzielę Wielkanocną, po porannej rezurekcji, zasiadamy z rodziną do uroczystego śniadania wielkanocnego. Jednym z elementów tej tradycji jest dzielenie się święconką z koszyczka oraz składanie sobie życzeń wielkanocnych. I my pragniemy Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia, aby te święta wielkanocne wniosły do Waszych serc wiosenną radość, pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję.

Życzą Dyrekcja oraz pracownicy biblioteki  

Walka wywiadów

Walka wywiadów

Vincent V. Severski napisał doskonałą powieść szpiegowską pt. Plac Senacki 6 PM. Książka trzyma w napięciu od samego początku. Ukazuje walkę wywiadów brytyjskiego, amerykańskiego i radzieckiego. Czytając, obserwujemy upadek ZSRR i narodziny imperium Putina. Wartko rozwijająca się akcja oraz barwnie przedstawieni bohaterowie z pewnością nie pozwolą szybko odłożyć tej książki. Polecamy!


Budujemy dom

Budujemy dom

Budujemy dom Polly Faber, to przepięknie zilustrowana książka, dzięki której poznamy wszystkich członków ekipy budowalnej. Dowiemy się kto, tworzy plany dla kierownika budowy oraz jak powstaje szkielet budynku.  Poznamy Maję, która zajmuje się elektryką oraz Tymka, który sprawia, że  ściany w domu są gładkie… Dzięki lekturze tej książki nasz dziecko pozna ludzi różnych zawodów oraz sprzęty niezbędne do budowy domu.

Sekrety pszczół i drzew

Sekrety pszczół i drzew

Dzisiaj polecamy książki dla naszych najmniejszych czytelników. Są to: Sekretne życie pszczół oraz Sekretne życie drzew, autorstwa Moiry Butterfield. Pozycje skierowane są do starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale mogą zakochać się w nich i rodzice.

O książkach

 • Sekretne życie pszczół

Główną bohaterką jest pszczółka o dźwięcznym imieniu Brzęczułka. Mały czytelnik poznaje historię jej narodzin. Jak wygląda jej codzienne życie oraz życie w ulu. Towarzyszy pszczołom podczas ich pracy na łące oraz w mieście. Poznaje zagrożenia, jakie czyhają na te malutkie owady. Te wszystkie informacje przeplatane są różnymi baśniami, mitami, które dają dodatkowe ciekawostki na temat życia pszczół. Niewątpliwą atrakcją książki są ilustracje, których autorką jest Vivian Mineker.

 • Sekretne życie drzew

W tej książce podobnie jak w poprzedniej występuje jeden główny bohater, który nas oprowadza po świecie przyrody. Jest nim Ryszard Dębowe Serce. I któż to jest? Jak się zapewne się domyślacie, bohaterem jest drzewo, a ścisłej mówiąc dąb. Dowiadujemy się o życiu drzewa, np. jak rośnie, jak długo żyje, co kryje w sobie pień, kto może zaszkodzić drzewom i co się dzieje, kiedy zbliża się zagrożenie…. Podobnie, jak wyżej wymienionej książce wszystkie te informacje są przeplatane baśniami i legendami z różnych stron świata. Ilustracje do tej książki również wykonała Vivian Mineker. Zobaczcie sami!

Co tak naprawdę ma wartość?

Co tak naprawdę ma wartość?

O tym co tak naprawdę ma wartość dyskutowały dzieci z ,,pruszczańskiej jedynki”. Uczniowie wysłuchali bajki H. Ch. Andersena o Słowiku. Chociaż bajka dla wielu z nich była już znana, wzbudziła w nas wszystkich wiele emocji. Wzruszyła nas historia wiernego słowika, który mimo niewdzięczności swojego pana, nie opuszcza go na łożu śmierci. Bajka Andersena przekonała dzieci, że wartościowe jest tylko to, co szczere i nieudawane.

Czytaj książki Katarzyny Michalak i wygrywaj!

Czytaj książki Katarzyny Michalak i wygrywaj!

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim we współpracy z Wydawnictwem Znak zaprasza do udziału w akcji Rok Katarzyny Michalak. 

Maraton czytelniczy oraz konkurs na recenzję

W ramach akcji pt. Rok Katarzyny Michalak zapraszamy do udziału w:

 • „Maratonie czytelniczym”

oraz

 • „Konkursie na najlepszą recenzję książki Katarzyny Michalak”.

Szczegóły zabawy:

• Maraton czytelniczy

W maratonie czytelniczym udział może wziąć każdy zainteresowany. Wystarczy tylko zgłosić w swojej bibliotece chęć wzięcia udziału w maratonie. Wówczas czytelnik otrzyma od bibliotekarki planszę ze wszystkimi książkami Katarzyny Michalak. Przy wypożyczeniu jednej z książek tejże autorki, pracownik biblioteki dokona potwierdzenia na odwrocie planszy. Każdy uczestnik, który wypożyczy 15 książek Katarzyny Michalak w ciągu roku, otrzyma nagrodę w postaci najnowszej, wydanej przez Znak, książki Katarzyny Michalak z autografem autorki.

 • Konkurs na najlepszą recenzję książki Katarzyny Michalak

Czytelnik przesyła recenzję dowolnej książki Katarzyny Michalak w terminie do 31.12.2023 na adres: rokmichalak@znak.com.pl z dopiskiem „Konkurs na najlepszą recenzję książki Katarzyny Michalak”. 8 najlepszych recenzji ukaże się w najnowszej powieści Katarzyny Michalak, a autorzy recenzji zostaną nagrodzeni również książkami!

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem, który znajdziesz tu: Regulamin konkursu na recenzję

„Zima naszej goryczy” John Steinbeck

„Zima naszej goryczy” John Steinbeck

Podczas wtorkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych rozmawialiśmy o powieści Jona Steinbecka pt. Zima naszej goryczy.

O książce

Zima naszej goryczy to jedna z powieści Johna Steinbecka, dosyć ponura, ciężka i mocno liryczna. Problematyka powieści skłania do refleksji nad własnym życiem i wartościami, którymi się w nim kierujemy. Czy dla osiągnięcia celu, każda droga jest dobra? Autor nawiązuje do dzieła Williama Shakespeare Ryszard III, które opowiada o mężczyźnie, gotowym wymordować najbliższych, aby tylko zasiąść na tronie. Do czego posunie się bohater powieści Steinbecka, czy wartości moralne będą miały jakiekolwiek znaczenie? My na początek literackiej przygody ze Steinbeckiem polecamy  Na wschód od Edenu oraz Myszy i ludzie.

Robiliśmy palmy wielkanocne

Robiliśmy palmy wielkanocne

Z okazji nadchodzących świąt zaprosiliśmy naszych czytelników na warsztaty robienia palm wielkanocnych. Zajęcia poprowadziła Bożena Kupper-Krzyżanowska, twórczyni kaszubskiej sztuki ludowej.

Palmy Wielkanocne na Kaszubach

Bożena Kupper-Krzyżanowska opowiedziała uczestniczkom warsztatów  o tradycji wykonywania palm wielkanocnych na Kaszubach i przesądach z nimi związanych. Otóż na Kaszubach nie istnieje zwyczaj robienia dużych i kolorowych palm. Kaszubi wierzyli, że poświęcone gałązki wierzbowe posiadają magiczną moc, dlatego umieszczali je w całym swoim obejściu, miały chronić ludzi, zwierzęta, domy i pola przed urokami, ogniem i wszelkim złem. Wystawione w czasie burzy w oknie chronić dom przed piorunem. Natomiast święcone gałązki miały zabezpieczać przed chorobami. Dlatego po przyjściu z kościoła domownicy połykali jednego kotka bazi, co miało zapewnić im zdrowie.

Bukszpan, kwiaty z krepy i bazie kotki

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczną. Palmy powstawały z bukszpanu, kwiatów z krepy, kłosów zbóż czy bazich kotków.  Dodatkową ozdobą palemek były wzory kaszubskie.

Fot. Daniel Słoboda

Co to znaczy być dobrym?

Co to znaczy być dobrym?

Dzieci z przedszkola im. Kubusia Puchatka oraz czterolatki z Oddziałów Przedszkolnych w ZSO nr 1 wypowiadały się, czym dla nich jest dobro oraz co dobrego robią dla innych. Jak rozumieją pojęcie „być dobrym”. Dzieci podzieliły się swoimi doświadczeniami. Po rozmowie z Pani Asią na tak trudny temat przedszkolaki obejrzały teatrzyk kamishibai pod tytułem „W lustrzanej sali”. Przedszkolaki poznały dwóch różnych bohaterów, dwa różne podejścia do życia i całkiem inne konsekwencje podjętych decyzji. Opowieść ukazywała zależności między nami a światem zewnętrznym. Dzieci opowiadały o emocjach, jakie im samym towarzyszą, na co dzień i uczyły się też jak sobie z nimi radzić. Potem przyszedł czas na wesołe zabawy.

“Kotka Brygidy” Joanna Rudniańska

“Kotka Brygidy” Joanna Rudniańska

Podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci rozmawialiśmy o “Kotce Brygidy” autorstwa Joanny Rudniańskiej. Była to okazja do rozmowy o wojnie – jej przyczynach, konsekwencjach, o pomocy Żydom podczas II wojny światowej, o getcie, o postawach bohaterskich. Uczestnicy próbowali odpowiedzieć na pytanie co to jest tolerancja, poznali definicję antysemityzmu. Książka była też okazją do przybliżenia sylwetki Ireny Sendlerowej, która podczas wojny uratowała ponad 2 000 żydowskich dzieci.

Klub Malucha – ZAJĘCIA ODWOŁANE

Klub Malucha – ZAJĘCIA ODWOŁANE

Kochani uczestnicy Klubu Malucha! Niestety musimy odwołać poniedziałkowe (27 marca 2023 r.) zajęcia. O terminie kolejnego spotkania Klubu Malucha poinformujemy na naszej stronie internetowej.

Konkurs plastyczno-techniczny pt. Zakładka do książki

Konkurs plastyczno-techniczny pt. Zakładka do książki

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Matejki w Pruszczu Gdańskim oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pruszczu Gdańskim zapraszają do udziału w konkursie plastyczno-technicznym pt. Zakładka do książki.

Przedmiot konkursu, adresaci, termin wykonania i składania pracy

 • Konkurs adresowany jest do uczniów 1-3 ze szkół podstawowych z terenu miasta Pruszcz Gdański,
 • Zadanie konkursowe polega na samodzielnym wykonaniu oryginalnej, a zarazem funkcjonalnej zakładki do książki.
 • Do konkursu mogą zostać jedynie zgłoszone prace wykonane indywidualnie.
 • Zakładka może być wykonana dowolną techniką (np. rysunek, kolaż, techniki malarskie, mieszane, szydełkowanie, wyszywanie itp.). Użyte materiały nie mogą zniszczyć i pobrudzić książki.
 • Termin składania prac upływa 17.04.2023 r.
 • Prace wraz z poprawnie wypełnioną karta zgłoszenia i zgodą na wykorzystanie wizerunku należy dostarczyć do sekretariatu Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim.

Regulamin konkursu plastyczno-technicznego pt. Zakładka do książki

Przed przystąpieniem do konkursu koniecznie zapoznaj się z Regulaminem i wypełnij zgody, które znajdują się tu:

Regulamin, formularz i zgody do pobrania

Sponsorzy

Sponsorami nagród w konkursie są:

 • Sponsorzy: P.B. PITREX Piotr Burczyński,
 • Rada Rodziców przy Szkole nr 3 w Pruszczu Gd.
Zapisz maluszka do biblioteki –„Mała książka, wielki człowiek”

Zapisz maluszka do biblioteki –„Mała książka, wielki człowiek”

Bierzemy udział we wspaniałym projekcie „Mała książka, wielki człowiek”, który ma na celu rozbudzenie miłości do czytania wśród najmłodszych. Jeżeli Twoje dziecko ma od 2 do 6 lat, zapisz je do naszej biblioteki. Na początek przygody ze światem książek otrzyma Wyprawkę Czytelniczą. Szczegóły w filmiku poniżej.

O akcji ,,Mała książka wielki człowiek”

Organizatorem akcji jest Instytut Książki we współpracy z Fundacją Metropolia Dzieci. Inicjatywa ma zachęcić rodziców oraz ich młodsze pociechy do czytania książek codziennie, a także do odwiedzenia biblioteki. Zasady uczestnictwa są proste. Wystarczy zapisać dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat) do biblioteki (lub jak już jesteś zapisana/zapisany), przyjść i wypożyczyć książeczki. Każdy otrzyma Wyprawkę Czytelniczą, składającą się z Karty Małego Czytelnika, naklejek oraz książki wraz z broszurą dla rodziców. Po uzbieraniu 10 naklejek czytelnik zostanie uhonorowany imiennym dyplomem. Warto dodać, że naklejki otrzyma dziecko każdorazowo po wypożyczeniu, co najmniej jednej książki.
Uwaga, uwaga! W ,,Wyprawce” znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o bezcennej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Komisarz Zuzanna Nowacka 

Komisarz Zuzanna Nowacka 

Tym razem polecamy kryminały Mariusza Kaniosa pt.: Uczynkiem i zaniedbaniem, Karty zła oraz Dobry człowiek. Wszystkie 3 powieści należą do jednego cyklu, jednakże możemy je czytać niezależnie od siebie. Łączy je postać niezwykle inteligentnej komisarz Zuzanny Nowackiej.

Komisarz Zuzanna Nowacka

Trylogię, której bohaterką jest komisarz Zuzanna Nowacka, otwiera książka Uczynkiem i zaniedbaniem.

Z domu dziecka pod Sandomierzem znika siedmioletni Szymek. Policja przeczesuje okolicę, a w tym samym czasie u księdza Piotra spowiada się mężczyzna. Wyznaje, że ma związek z zaginięciem chłopca i zamierza zabić człowieka. Duchowny chciałby pomóc dziecku, ale w taki sposób, by nie złamać tajemnicy spowiedzi. Nad sprawą pracuje Zuzanna Nowacka, młoda policjantka z Warszawy, która ma pomagać lokalnej policji.

Karty zła

W kolejnej 2 części cyklu o komisarz Nowackiej pt. Karty zła prowadzone jest śledztwo w sprawie bestialsko zamordowanej kobiety. Zabójca pozostawił wiele śladów na miejscu zbrodni, więc sprawa pozornie wydaje się prosta. Policja szybko zatrzymuje podejrzanego. I tu zaczynają się ,,schody”. Okazuje się bowiem, iż w banku, w którym pracowała ofiara, zostaje odkryty brak znacznej sumy pieniędzy. W miarę odkrywania kolejnych kulis zabójstwa przybywa również ofiar.

Dobry człowiek

Trylogię o komisarz Zuzannie kończy Dobry człowiek. Sławek Kosior opuszcza więzienne mury, po tym jak został niesłusznie skazany. Mężczyzna stracił wszystko: rodzinę, dorobek swojego życia i jedyne czego pragnie, to zemścić się za doznane krzywdy. Komisarz Nowacka dostaje z pozoru nudną sprawę. W wypadku samochodowym zginęli ojciec z trzyletnim synem, a ona ma ustalić okoliczności zdarzenia. Z biegiem czasu okazuje się, że to nie był wypadek, ale zaplanowane z zimną krwią morderstwo.

Skip to content