Podczas czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży tematem rozmowy były: Manga i Anime.
W związku z tym, że my nie jesteśmy jeszcze tak biegli w tej tematyce, jak nasza młodzież, dlatego też tym oni razem moderowali spotkanie. Dzięki naszym klubowiczom jesteśmy o jeden ,,lewel” wyżej. Dlatego przybliżymy Wam troszeczkę tematykę związana z anime oraz mangą.
Czym jest manga i anime?
Manga
Słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej w Japonii. Manga to inaczej komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks. Manga wyewoluowała z połączenia drzeworytu wikipedia.org/wiki/Ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania z zachodnimi technikami, a swoją obecną formę przybrała krótko po drugiej wojnie światowej. Manga drukuje się głównie w czerni i bieli, nie licząc okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron.
Czyta się od prawej do lewej, tak jak w tradycyjnym japońskim piśmie. Postaci posiadają „wschodnie” rysy i ogromne oczy. Dziewczęta ubrane są bardzo często w wyzywające kostiumy, kontrastujące z dziecięcymi rysami twarzy. Jest to jedna z najłatwiej rozpoznawalnych konwencji mangi.
Anime
Termin anime oznacza japoński film rysunkowy, który powstaje bardzo często na podstawie mang. Anime to skrót słowny w języku japońskim pochodzący od angielskiego słowa „animation”, które jest wymawiane po japońsku animēshon. A jej odbiorców możemy możemy przede wszystkim odnaleźć na trzech rynkach, np.:
- telewizyjnym- wieloodcinkowe seriale (Czarodziejka z księżyca, Drgon Ball, Kapitan Jastrząb);
- filmów wideo z nośnikami cyfrowymi;;
- kinowym wysokobudżetowym (Księżniczka Mononoke, Pokemon).