grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Biesiada Literacka z Ewą Ewart

22.05.2023

Burmistrz Pruszcza Gdańskiego — Janusz Wróbel oraz Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej — Joanna Przybyś zapraszają na Biesiadę Literacką z Ewą Ewart.

Spotkanie odbędzie się 3 czerwca 2023 r., sobota, o godz. 17:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Wojska Polskiego 34. Wstęp wolny

Ryzykując życie, dociera do najbardziej niebezpiecznych zakątków świata…

Ewa Ewart — dziennikarka, reporterka polskich i zagranicznych stacji radiowych i telewizyjnych: brytyjskiej BBC, amerykańskiej CBS, hiszpańskiej EFE, reżyserka i  realizatorka filmów  dokumentalnych, autorka książek. Jej film  Access to Evil – obsypano nagrodami:  Złoty Glob oraz Grand Prix Złotych Globów,  RTS (Royal Television Society), nagroda Foreign Press Association, nagroda CINE.

Ewa Ewart większość swojego życia zawodowego spędziła poza granicami Polski, pracując  w redakcjach prestiżowych rozgłośni w Waszyngtonie, Londynie, Madrycie. Od roku 1990 w Moskwie, pełniła  odpowiedzialną funkcję producenta newsów dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS. Współtwórczyni  sztandarowych programów dokumentu społeczno-politycznego, takich jak Assignment, Correspondent oraz This World. W Polsce wyróżniona Nagrodą  Radia ZET  im. Andrzeja Woyciechowskiego  za cykl „Dokumenty Ewy Ewart” i „Wiktor” za rok 2009 w  kategorii twórca najlepszego programu telewizyjnego.  Specjalizuje się w reżyserii i realizacji filmów dokumentalnych. Pisarstwo jest kolejną pasją, nagradzanych na festiwalach, dzieł filmowych. Opublikowała: Widziałam oraz Rozmowy ze śmiercią. Cykl reportaży i artykułów o życiu w Korei Północnej stał się już klasykiem i doskonałym wzorem dla przyszłych pokoleń twórców. Z całą pewnością należy do ścisłego grona najwybitniejszych na świecie dokumentalistów, doskonale rozumiejących wyzwania współczesnego świata. 

Wydawca Czerwone i Czarne tak napisał o Ewie Ewart: „Ryzykując życie, dociera do najbardziej niebezpiecznych zakątków świata, spotyka się z ludźmi, do których nikt nie ma dostępu, zawsze jest tam, gdzie zmienia się bieg historii”.

Skip to content