Czy piękno może być tak brzydkie?

12.12.2023

Czy piękno może być tak brzydkie? – pyta Juno Dawson w powieści Targ mięsny. Odpowiedź na to pytanie jest niestety twierdząca. Świat mody jest równocześnie piękny i brzydki. To właśnie cienie i blaski pracy w modelingu były tematem rozmowy podczas grudniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży.

Podróże, piękne ubrania i wielka samotność

Oglądając pokazy mody w telewizji, czy też przeglądając kolorowe magazyny, zachwycamy się pięknymi osobami, które reklamują najnowsze kolekcje ubrań, czy też biżuterię znanych marek. Panuje też opinia, że praca modelki jest łatwa. Bo co może być trudnego w ubieraniu pięknych strojów, czy prezentowaniu błyskotek?! Czasami tylko, gdy patrzymy na niebotycznie wysokie i niewygodne buty, ogrania na coś na kształt współczucia. Juno Dawson w powieści Targ mięsny mówi o sprawach oczywistych, jakie wiążą się z pracą modelki/modela, czyli o głodowej diecie, anoreksji, bulimii, uzależnieniu od psychotropów, narkotyków lub alkoholu. Jednakże autorka idzie o krok dalej i pokazuje, że ta praca wiąże się również z pustką i samotnością.

Podróże po świecie i brak przyjaciół

Główna bohaterka Jana, podróżując po świecie, ciągle poznaje nowe osoby, ale niestety nie są tak bliskie relacje, by czuć się jak w domu, wśród przyjaciół. Z kolei bliscy znajomi ze szkoły nie rozumieją jej obecnych problemów… Dziewczyna, przebywając w wielu krajach i miastach, traci z nimi bliski kontakt. Jednakże to wszystko, to jeszcze nic. Pisarka zwraca uwagę na o wiele poważniejszy problem niż anoreksja i samotność, a mianowicie na problem nadużyć w sferze seksualnej i przymykanie na to oczu… Czy nasza bohaterka Jana, poradzi sobie w tym pięknym, ale i smutnym świeci? Tego już Wam nie zdradzimy, zachęcając do lektury. Powiemy tylko tyle, że będzie się działo.

Skip to content