Kategorie wiadomości

Wybierz datę i wyświetl wiadomości z tego dnia

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Czytanie wzmacnia – relacja z Nocy Bibliotek 2021

12.10.2021

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. To ogólnopolska akcja, która w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek, jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury.

,,…Aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa” – warsztaty teatralne.

W tegorocznej edycji, która odbywała się pod hasłem ,,Czytanie wzmacnia”, pruszczańska książnica, jak zwykle przygotowała dla swoich młodszych czytelników szereg atrakcji. Zajęcia rozpoczęły się warsztatami aktorskimi z Adamem Akermanem. Aktor pokazywał dzieciom, jak wyrażać za pomocą słów swoje emocje, te złe i te dobre. Posiadanie umiejętności  wyrażania swoich uczuć, jest bowiem bardzo ważne. Wiele osób ma problemy z okazywaniem emocji. Jedni robią to zbyt gwałtownie, inni przeciwnie, tłumią je. Najpopularniejszym sposobem na pozytywne wyrażanie emocji jest po prostu szczera rozmowa. Artysta wraz z dziećmi odtwarzał cały wachlarz uczuć, jakie towarzyszą nam codziennie, począwszy od smutku i znużenia, po zdziwienie i radość.

Coś dla brzucha, czyli, jak się jeszcze wzmacnialiśmy?

Po tej całej gamie pokazywania swoich uczuć, postanowiono zadbać o… brzuszki. W bibliotece oprócz zapachu książek, pojawił się aromat pysznej… pizzy!

Wyraź siebie i swoje uczucia – warsztaty plastyczne z Ritą Staszulonok.

To jeszcze nie koniec atrakcji, jakie czekały na dzieci w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej Pruszczu Gdańskim. Do kolejnego ,,etapu nocy” panie bibliotekarki zaprosiły Ritę Staszulonok, niezwykle utalentowaną ukraińską artystkę, która od pierwszych minut nawiązała świetny kontakt z dziećmi. Tym razem na uczestników zajęć czekało nie lada wyzwanie. Najpierw biblioteka dodawała dzieciom ducha, teraz to one miały za zadanie, by wzmocnić swoją bibliotekę. Efekt ich pracy, zachwycił wszystkich dorosłych. Powstały bowiem piękne plakaty, promujące czytelnictwo.

Zakończenie Nocy Bibliotek:

W tym roku finał Nocy Bibliotek miała miejsce we…wtorek, 12 października! Tego dnia biblioteka miała jeszcze jedną niespodziankę dla dzieci, którą był film kryminalny pt. ,, Człowiek w czerni.”

,,Operacja: człowiek w czerni” to ekranizacja popularnej serii książek dla dzieci „Biuro Detektywistyczne nr 2” autorstwa J.L. Horsta. Tiril i Olivier to para młodych detektywów, wraz z wiernym psim przyjacielem, Ocho, rozwiązują rozmaite zagadki. Pewnego dnia przyjaciele natrafiają na tajemnicze dziury w ziemi. Coś, co wydaje się zagrożeniem dla rowerzystów, w rzeczywistości jest początkiem bardziej skomplikowanej sprawy. Ponieważ po okolicy grasuje tajemniczy Człowiek w Czerni, który poszukuje skarbu. W związku z tym młodzi detektywi zaczynają śledztwo, które sięga do historii miasteczka i jego mieszkańców…

Skip to content