maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Pan Kuleczka i Adam Mickiewicz w Pruszczu Gdańskim

12.06.2021

Wszystko co dobre, jak wszyscy wiemy, wreszcie się kończy. Tak też jest z naszym festiwalem. W piątek, 11 czerwca, dzieci z pruszczańskich przedszkoli i szkół, po raz ostatni spotkały się z pisarzami. Tego dnia gościliśmy Wojciecha Widłaka  i Jakuba Skworza.                                                                                                                  

Wojciech Widłak – jest autorem ponad 30 książek. Wielu dzieciom znany jest z serii o Panu Kuleczce i Wesołym Ryjku. Mimo, że spotkanie odbyło się online, pisarz od początku spotkania nawiązał świetny kontakt ze swoimi małymi fanami. Bardzo ciekawie i dowcipnie opowiadał o bohaterach swoich książek, czytał fragmenty opowiadań, wykorzystując piękne rekwizyty i pacynki.              

Jakub Skworz jest pisarzem książek dla dzieci i młodzieży. Spod jego p[pióra wyszły m.in. takie pozycje, jak: ,,Adaś Mickiewicz – łobuz i mistrz”. Książka ta jest pierwszą z cyklu ,,Wciągające książki o wielkich Polakach”, czyli powieści opartych na faktach, które w fascynujący sposób przedstawiają losy najważniejszych postaci w historii Polski.

Skworz opowiedział uczniom historię Adama Mickiewicza od urodzenia do momentu napisania znanego wszystkim ,,Pana Tadeusza”. Mówił o jego dzieciństwie, o pierwszym utworze, który napisał oraz o ciekawostkach z lat młodzieńczych. Wspólnie z młodzieżą szukał odpowiedzi na pytanie – Czego można nauczyć się od wieszcza w 220 lat po jego narodzinach? Spotkanie utrzymane było w formie dialogu z publicznością. Miało na celu pokazanie, że choć zmieniają się okoliczności, dzisiejsza młodzież też staje przed podobnymi wyzwaniami. Jeśli zdecyduje się podążać za swoją pasją, czeka ją wiele wyzwań, ale i niesamowita przygoda. Pozwoliło też uczniom poznać Mickiewicza nie tylko, jako wielkiego wieszcza, ale jako człowieka, który również zmagał się ze swoimi lękami i słabościami.

Organizatorem imprezy była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna Pruszczu Gdańskim, patronat honorowy objął Burmistrz Miasta Pruszcz Gdański, a medialny Północna TV.

Jakub Skworz. Aut. zdjęcia: Andrzej Skworz
Skip to content